04-09-2022 19:19

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανδρών: Δύσκολα η Ιταλία στους "8", 3-1 την Κούβα (vid)

Κλασσική ιταλική σχολή με πλουραλισμό στην επίθεση, χαμηλό σκοράρισμα, δυνατό μπλοκ, άψογη άμυνα και μηδενικά λάθη ήταν το συστατικό επιτυχίας στη νίκη επί της Κούβας με 3-1 σετ στο ντέρμπι που έγινε στη Λιουμπλιάνα για τη φάση των "16" του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών παρουσία 3.200 θεατών.

Η Ιταλία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Κούβα η οποία όμως ήταν ένα σκαλί χαμηλότερα στη δύναμη και στην τεχνική. Η σκουάντρα ατζούρα πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, αντίθετα η Κούβα γυρίζει στη βάση της. Πρώτος σκόρερ της Ιταλίας ήταν ο Ρομάνο με μόλις 14 πόντους και ακολούθησε ο Λάβια με 11. Από την Κούβα ο Ερέρα σημείωσε 23.

Πολλά κρίθηκαν στο 3ο σετ όπου η Ιταλία επικράτησε 26-24 και έκανε το 2-1 σετ. Οι Κουβανοί πίεσαν στον πόντο, ισοφάρισαν 24-24 αλλά ποτέ στα κρίσιμα σημεία δεν πήραν κεφάλι.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 21-25, 26-24, 25-18)

ΙΤΑΛΙΑ (Φερντινάντο ντε Τζιόρτζι): Μικιελέτο 9π., Τζιανέλι 3, Γκαλάσι 3, Λάβια 11, Ρομάνο 14, Ρούσο 8 / Μπαλάσο (λ), Ζμπέρτολι, Ανζάνι 5.

ΚΟΥΒΑ (Νίκολας Ερνέστο Βίβες Κονφίνι): Μεργκαρέχο 5π., Οσόρια 5, Ερέρα 23, Σιμόν 11, Γκόιντε 2, Γιάντ 11 / Γκαρθία (λ), Κονσεψιόν, Γκουτιέρες, Ταμποάτα, Λόπεζ 3, Σουάρες.