26-02-2022 22:20

Ο Παναθηναϊκός άντεξε την πίεση του Μίλωνα και με Βαν Ντε Ντρις-Ράπτη επικράτησε με 3-1

Την πρώτη του νίκη στη Β΄φάση του πρωταθλήματος Volley League πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός και κράτησε σταθερή την απόσταση του -2 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε με 3-1 σετ του μαχητικού Μίλωνα και έφτασε στους 13 βαθμούς στη νέα βαθμολογία της Β΄φάσης.

Οι πράσινοι παρότι δεν απέφυγαν τα λάθη στην υποδοχή είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και πήραν καθοριστικούς πόντους από το μπλοκ. Οι Ρανγκέλ, Βαν ντε Ντρις, Πρωτοψάλτης, Ράπτης ήταν από τους κορυφαίους, ενώ από το Μίλωνα που στηρίχτηκε επιθετικά στον Καϊσλασάλο ξεχώρισαν ο Σπυριούνης και ο Μπράιαν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με τον Βαν ντε Ντρις στο σερβίς. Με δύο άσσους του Βέλγου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-2. Η διαφορά συντηρήθηκε και με νέο σερί 3-0 από τον Ράπτη το σκορ ανέβηκε στο 21-13. Ο Ρανγκέλ έκλεισε εύκολα το σετ 25-19.

Από το 2ο σετ ο Μίλωνας ισορρόπησε τον αγώνα και εκμεταλεύτηκε τα λάθη των πρασίνων. Ακολούθησε ράλι στο σκορ πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Με δύο προσωπικούς πόντους του Στάλεκαρ και δύο λάθη των νεοσμυρνιωτών ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 για το 22-18, ενώ το σετ έκλεισε 25-21 με το χαμένο σερβίς από τον Καϊσλασάλο. Ο Μίλωνας το πάλεψε και στο 3ο σετ όπου έδωσε μάχη πόντο πόντο απέναντι στον Παναθηναϊκό που και πάλι έκανε αβίαστα λάθη. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί μέχρι το 22-22. Ο Σπυριούνης και ο Χανδρινός σκόραραν και έδωσαν προβάδισμα 24-22 στο Μίλωνα.

Ο Χανδρινός έχασε το σερβίς για το 23-24 αλλά και ο Πρωτοψάλτης έχασε το σερβίς και έδωσε το σετ στο Μίλωνα για το 25-23 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός περιόρισε τα λάθη του σε μία προσπάθεια να αποφύγει την ισοφάριση και τις περιπέτειες απέναντι στον πεισματάρη Μίλωνα. Ο Ράπτης με επίθεση και άσσο έδωσε προβάδισμα 9-5. Με τον Σπυριούνη ο Μίλωνα άντεξε μέχρι το 15-13. Ο Χανδρινός έχασε το σερβίς (16-13) και το σερί διευρύνθηκε στο 4-0 για το 19-13 μετά από δύο μπλοκ (Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ) και επίθεση του Ράπτη. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς ο Μίλωνας έκανε συνεχόμενα λάθη και το ματς τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Ματσιέι.

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-13, 25-19

2ο σετ: 8-4, 15-16, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-14, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-17

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 6 άσσοι, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 3 μπλοκ, 47 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-21, 23-25, 25-17) σε 100΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 11π. (10/15επ., 1 άσσος, 64%υπ., 29%αρ.), Γιάκομπσεν 3 (1/1επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (8/11επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 13 (10/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 53%υπ., 11%αρ.), Βαν ντε Ντρις 18 (13/23επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στάλεκαρ 12 (8/13επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Γκαράς (λ. - 58%υπ., 23%αρ.), Συναδινός (λ), Μπάσης, Ρουσσόπουλος.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 16π. (14/30επ., 2 άσσοι, 50%αρ.), Μπράιν 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1/1επ.), Σπυριούνης 15 (13/21επ., 2 άσσοι, 39%υπ., 15%αρ.), Καϊσλασάλο 16 (15/37επ., 1 άσσος), Ματσιέι 4 (1/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Χανδρινός Άρης (λ. - 45%υπ., 14%αρ.), Μούχλιας 1 (1/1επ.), Λάππας, Τσαρκάτογλου 2 (1/1επ., 1 άσσος), Βελούδης (λ).

Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΥ

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Πάντα είναι σημαντική η νίκη και τρεις βαθμοί. Είχαμε σκαμπανεβάσματα σήμερα, δίναμε εύκολους πόντους και γενικά χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Είναι μεγάλη η σεζόν και είναι λογικό να υπάρχει μια κάμψη σε κάποιο σημείο, όλες οι ομάδες το παθαίνουν».

Δημήτρης Γκαράς: «Υπήρχαν κενά διαστήματα ειδικά στο τρίτο σετ. Ευτυχώς, δεν το πληρώσαμε και στο τέταρτο σετ με συγκέντρωση πήραμε το ματς. Έχουμε δύσκολο δρόμο μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος και σε κάθε ματς θέλουμε να τα δίνουμε όλα. Ο επόμενος αγώνας είναι με τη Χάλκμπανκ την Τρίτη. Πιστεύω ότι στο γήπεδό μας με τον κόσμο δίπλα μας και με πάθος στο παιχνίδι μας μπορούμε να πετύχουμε την πρόκριση».

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Θα τιμήσουμε το ρόλο μας, την 5η θέση του πρώτου γύρου και δε θα είμαστε εύκολος αντίπαλος για κανέναν. Για να μας κερδίσει κάποιος θα πρέπει να παίξει καλά κι αυτό έκανε ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα και μας κέρδισε, συγχαρητήρια».