21-01-2022 23:25

«Πειρατική επιδρομή» στο Ρέντη (2-3) με Τζούριτς, Στερν και Φράγκο

Μετά απο ένα από συναρπαστικό ματς πρωταθλήματος που ήταν επανάληψη του Σούπερ Καπ στη Ρόδο, το «Πειρατικό» του Φοίνικας ΟΝΕΧ πέρασε με 2-3 από το Ρέντη κόντρα στον Ολυμπιακό που δεν μπόρεσε να πάρει τη ρεβάνς για την ήττα στη Ρόδο.Με υπεροχή στην επίθεση αλλά αδυναμία στην υποδοχή και 38 λάθη, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ κατάφερε να σταθεί όρθιος στην έδρα του Ολυμπιακού, και να στεναχωρήσει το νέο Ιταλό τεχνικό των «ερυθρολεύκων» Αλμπέρτο Τζιουλιάνι που έκανε ντεμπούτο σε εντός έδρας αγώνα.

Οι Συριανοί είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο τον Στερν σε σερβίς και επίθεση(15/24, 4 άσοι) απέναντι στον προπονητή του στην εθνική Σλοβενίας Τζουλάνι, εκπληκτικοί οι Τζούριτς (7/15, 7 μπλοκ, 1 άσο) και Φράγκος με τον τελευταίο να τελειώνει κρίσιμες επιθέσεις και να κρατάει την υποδοχή(57%), μαζί με τον Καρασσαβίδη (62%).

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 24 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που έχει ένα ματς λιγότερο, ενώ ο Φοίνικας ανέβηκε στους 18 βαθμούς στην προσπάθεια του να μείνει κοντά στην πρώτη τριάδα.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και παρότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-13 και 16-15 ο Φοίνικας ΟΝΕΧ άντεξε την πίεση και με δύο επιθέσεις από Μιχάλοβιτς και Τζούριτς (τελείωσε τον αγώνα κόντρα στην παλιά του ομάδα) πήρε τη νίκη με 20-18 στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός υστέρησε επιθετικά αλλά ήταν ελαφρά καλύτερος στην υποδοχή και στο μπλοκ άμυνα.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-11 και εκεί έπαθε μπλακ άουτ στην υποδοχή. Ο Στερν πήγε στο σερβίς και με συνολικό σερί 8-0 που είναι από τα πιο βαριά που έχει δεχτεί ο Ολυμπιακός γύρισε το σετ με προβάδισμα 21-13. Το σετ τελείωσε 25-17 με επίθεση του Κόστα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός έστω και με δυσκολία αξιοποίησε το προβάδισμα 1-2 πόντων σε όλο το σετ κυρίως διότι έκανε λιγότερα λάθη από τον Φοίνικα ο οποίος έχασε πολλά σερβίς. Στο 19-19 ο Ζουπάνης πήρε άσσο και ο Ιερεζουέλο έκανε λάθος και ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-19 μέχρι που το διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ. Αμφίρροπο και το 3ο σετ όπου είχαμε εναλλαγές στο σκορ.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 19-16 με δύο πόντους του Τζούριτς αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε 21-20 με τον Ζουπάνι. Ο Τζούριτς και ο Τζιουμάκας πήραν δύο καθοριστικά μπλοκ και έβαλαν τον Φοίνικα μπροστά 23-21. Στη συνέχεια ο Τζιουμάκας και ο Στερν δεν λάθεψαν και τελείωσαν το σετ 25-23 για το 2-1 σετ για τον Φοίνικα.

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού με προβάδισμα 9-1 και οδήγησε εύκολα το ματς στο τάι μπρέικ και εκεί έγινε η μητέρα των μαχών. Εγινε μάχη πόντο πόντο στο 5ο σετ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-12 με τον Μιχάλοβιτς και ο Ολυμπιακός 14-13 με τον Πέριτς. Ο Ολυμπιακός βγήκε άλλη μία φορά μπροστά 16-15 με τον άσσο του Πέριτς αλλά το σετ έκλεισε με τους πόντους του Μιχάλοβιτς και του Τζούριτς για το 20-18 μετά από συναρπαστικό φινάλε.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας.

1ο σετ: 8-6, 13-16, 13-21, 17-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-23
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-20, 23-25
4ο σετ: 8-1, 16-11, 21-15, 25-18
5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 18-20

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 10 μπλοκ, 51 επιθέσεις, 38 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 12 μπλοκ, 63 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-23, 23-25, 25-18, 18-20) σε 126΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέτρο Τζιουλιάνι): Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Πάγενκ 15 (11/14επ., 3 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 10 (8/28επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 52%υπ., 39%αρ.), Ανδρεάδης 9 (7/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζουπάνης 18 (14/39επ., 4 άσσοι), Πέριτς 15 (9/23επ., 4 άσσοι, 36%υπ., 32%αρ.) / Ζήσης (λ. - 58%υπ., 38%αρ.), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος Ηρακλής, Δαλακούρας 2 (2/5επ.), Εφραιμίδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 15π. (13/37επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 2 (1/3επ., 1 άσσος), Κόστα 13 (10/15επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/15επ., 7 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/30επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 38%αρ.), Στερν 16 (15/24επ., 1 άσσος, 44%υπ., 28%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 72%υπ., 60%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 5 (4/10επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.