26-09-2021 21:02

Φινάλε με νίκη για τον ΠΑΟΚ στη Σερβία

Νικηφόρο φινάλε για τον ΠΑΟΚ στο τουρνουά του Νόβισαντ «Memorial Velikana» καθώς οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν 3-2 της Γαλλικής Pari Volley και διασκέδασαν τις εντυπώσεις από την συμμετοχή τους. (δύο ήττες σε τρία ματς).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δεν χρησιμοποίησε τον Ραφαήλ Κουμεντάκη ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί.

Οι  «ασπρόμαυροι» με καλό μπλοκ πήρε διαφορά στο φινάλε του σετ(21-18) και κατάφερε να την κρατήσει κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-21 .Στο δεύτερο σετ η αγωνιστική εικόνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο, απέκτησε μεγάλο προβάδισμα απο την αρχή (16-12, 21-15) και με 25-18 έκανε εύκολα το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και μάλιστα με το 21-18 έφθασε μια ανάσα απο το 3-0, ωστόσο η Παρί έκανε μεγάλη ανατροπή και πήρε με 24-26 το σετ και μείωσε σε 2-1.Στο τέταρτο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης έκανε πολλές αλλαγές, οι Γάλλοι κράτησαν σταθερή την απόδοσή τους, και με 20-25 έκαναν το 2-2 και έστειλαν την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ. Εκεί οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι τα μισά, όμως οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν σωστά φθάνοντας στην επικράτηση με τ 15-11, αποτέλεσμα που έφερει ικανοποίηση στο δικέφαλο.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 15-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 24-24, 26-24
4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-16, 25-20
5ο σετ: 7-8, 11-15

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Μπράουν 15, Τερζής, Πετρέας 8, Ουόλς 5, Κοκκινάκης, Κουμεντάκης, Σωτηρίου 6, Γάτσης 6, Τακουρίδης, Κουκλίνσκι 11, Γιούντρις 17, Αντωνίου, Μπούτος, Τζιουμάκας 6

Καλμαζίδης : «Oσο γνωριζόμαστε μειώνονται τα λάθη»

Λίγο μετά το τελος του αγώνα με την Παρί ο Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε « Eίδαμε περίπου ότι και στους υπόλοιπους αγώνες, βέβαια προσπαθήσαμε να δώσουμε χρόνο σε όλους τους παίκτες, είχαμε κάποιες αλλαγές στη διάταξη μας.

Είναι περίοδος δοκιμών και περίοδος ομοιογένειας της ομάδας. Ξεκινήσαμε καλά, στη συνέχεια «ξεφουσκώσαμε», χάσαμε την ενέργεια μας, και αυτός ήταν ο λόγος που μας πήραν τα δύο σετ. Στο τάι μπρέικ μπορέσαμε να βρούμε το μυαλό μας και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη.Τα οφέλη από αυτό το τουρνουά είναι πολλαπλά, σε όλα τα επίπεδα. Σίγουρα τα παιδιά κουράστηκαν, κάτι που είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Η ομάδα ταξίδεψε, έπαιξε συνεχόμενα παιχνίδια, και είναι φυσιολογική η κούραση αφού βρισκόμαστε σε προαγωνιστική περίοδο με πολλά βάρη και επιβαρύνσεις στις προπονήσεις, και παίζοντας τρία συνεχόμενα παιχνίδια, το χθεσινό τελείωσε στις 21:30 και το επόμενο ξεκίνησε σήμερα στις 10:30, μέσα σε 13 ώρες δώσαμε δύο παιχνίδια, ωστόσο βγάλαμε πολλά θετικά συμπεράσματα. Όσο βρισκόμαστε και γνωριζόμαστε θα μειώνονται τα πολλά λάθη, από τα οποία μαθαίνουμε πολλά πράγματα.

Οπωσδήποτε θέλαμε να τελειώσουμε με νίκη στο τουρνουά, αλλά όχι με κάθε κόστος. Κρατήσαμε εκτός τον Κουμεντάκη που είχε μία μικρή ενόχληση. Φτάσαμε σε τέτοιο σημείο, στο τάι μπρέικ, που είπα ότι πρέπει να το πάρουμε το παιχνίδι, κάτι στο οποίο συμφώνησαν και τα παιδιά, τα οποία θέλουν πάντα να κερδίζουν».