17-04-2021 22:38

Φοίνικας από άλλο... πλανήτη, νίκησε με 3-0 σετ τον Ολυμπιακό και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ

Στην καλύτερη ίσως φετινή του εμφάνιση, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε τον πρωταθλητή Ολυμπιακό με 3-0 σετ και πήρε την μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Απέναντι στον διοργανωτή Φιλίππο Βέροιας στις 20.00 σε απευθείας μετάδοση από την ΕΡΤ3 θα κριθεί ο φετινός τίτλος στο Λιγκ Καπ.

Εκανε την εμφάνιση της χρονιάς και πήρε τη νίκη της χρονιάς. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ για πρώτη φορά στην ιστορία του νίκησε τον Ολυμπιακό στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και προκρίθηκε στον τελικό της 10ης διοργάνωσης.

Θα είναι ένας ιστορικός τελικός όπου για πρώτη φορά θα αναμετρηθούν δύο ομάδες της περιφέρειας και εκτός από Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Aυτή θα είναι η 5η παρουσία του Φοίνικα ΟΝΕΧ σε τελικό Λιγκ Καπ. Στις 4 προηγούμενες έχει κατακτήσει μία φορά το τρόπαιο και τρεις φορές το έχει χάσει (δύο από τον Ολυμπιακό και μία από την ΑΕΚ).

Ο Φοίνικας άγγιξε το τέλειο σε σερβίς και μπλοκ άμυνα βγάζοντας νοκ τον ρυθμό και τις αντοχές του Ολυμπιακού. Ο Ράιτς στην επίθεση, ο Πρωτοψάλτης με τον Στερν σε υποδοχή και επίθεση και ο Μπράουν στο μπλοκ έδωσαν πραγματικό ρεσιτάλ. Στο 1ο σετ μετά το 6-6 ο Φοίνκας πάτησε γκάζι και με μπλοκ αλλά και αποτελεματικές κόντρα επιθέσεις ξέφυγε 13-9. Η διαφορά μεγάλωσε όταν ο Πρωτοψάλτης πήγε στο σερβίς και με σερί κόντρα επιθέσεων έκανε σερι 4-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 24-16. Το σετ έκλεισε ο Στερν με 25-17.

Στο 2ο σετ πάλι με μπροστάρη τον Πρωτοψάλτη αλλά και τον Ράντκε ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0 ξεφεύγοντας με 9-4. Εμεινε συνέχεια στη θέση του οδηγού καθώς Ράιτς και Μπράουν κυριάρχησαν σε φιλέ και σε υποδοχή και άμυνα Πρωτοψάλτης, Γκαράς και Στερν σκούπιζαν τα πάντα. Ο Ολυμπιακός δεν επανήλθε και το σετ έκλεισε με επιθεση του Ράιτς 25-20.

Η μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός έδωσε τα ρέστα του για να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα αλλά ο Φοίνικας ήταν καλά «αρματωμένος» σε μπλοκ και υποδοχή και άντεξε την πίεση. Με Μπράουν, Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-`11 και ξέφυγε με 20-15 όταν Μπράουν και Ράιτς έκαναν και πάλι τη διαφορά στο σερβίς. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 23-17, ο Ολυμπιακός μείωσε 23-20 με το σερβις του Φρομ (ο Γερμανός πέτυχε και δύο άσσους) αλλά Πρωτοψάλτης με δύσκολη επίθεση και ο Στερν με άσσο τελείωσαν τον αγώνα και έστειλαν τον Φοίνικα στον τελικό για 5η φορά στην ιστορία του.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Σαρακινίδης, Βένος, Σταυρίδης, Παπαδοπούλου Χρ. Γραμματεία: Ψαρρά. Aναπληρωματικός - Video Check: Γεωργιάδης.

1ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 20-25, 20-25) σε 83'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 9 (7/15 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. - 17% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/28 επ., 1΄ασσος, 47% υπ. - 40% άριστες), Ανδρεάδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 10 (10/21 επ.), Όκολιτς 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 48% υπ. - 26% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ.), Νικολάκης, Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 1 (1/3 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 11 (5/6 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ράιτς 18 (15/24 επ., 3 άσσοι), Πρωτοψάλτης 14 (10/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 44% άριστες), Παπαγγελόπουλος 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ. - 29% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. - 50% άριστες).