12-07-2020 22:07

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός μετά από 14 χρόνια, κατέκτησε τον 19ο τίτλο

Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από τον Ολυμπιακό στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ στον δεύτερο τελικό και με νίκες 2-0 να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Volley League μετά από 14 χρόνια.

Πρόκειται για τον 19ο τίτλο του Παναθηναϊκού στα εθνικά και πανελλήνια πρωταθλήματα βόλεϊ ανδρών. Ο Παναθηναϊκός που το 2017 έδινε αγώνα επιβίωσης για να μείνει στην κατηγορία κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής κάνοντας έμεσο κάλεσμα για επιστροφή ακόμα και στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο.

Τα λάθη του προπονητή του Ολυμπιακού Μπενίτεθ Μουνιόθ με την διπλή άστοχη αλλαγή στο 17-19 του 2ου σετ (έβαλε Στιβαχτή, Κουμεντάκη στη θέση των Ασπιώτη, Τερβαπόρτι) και η είσοδος του Σωτήρη Πανταλέοντα στη θέση του Παναγιώτη Πελεκούδα έφεραν τα πάνω κάτω στον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός αν και βρίσκονταν στα σχοινιά χάνοντας με 1-0 σετ και 19-17 κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και με διαδοχικούς πόντους από το μπλοκ πήρε την πολύτιμη νίκη που του έδωσε τον τίτλο στο πιο περιπετειώδες και απρόβλεπτο πρωτάθλημα όλων των εποχών.

Είναι μία από τις σπουδαιότερες βραδιές για το τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού που πιθανότητα να δώσει ώθηση αλλά και νέα δυναμική στο τμήμα αλλά και στον Ερασιτέχνη.

Ο Παναθηναϊκός μετά από 14 πέτρινα χρόνια και ερχόμενος από την 3η θέση της κανονικής περιόδου τα εμπόδια του ΠΑΟΚ στα ημιτελικά και του Ολυμπιακού στα τελικά και κατέκτησε δίκαια τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός έχασε μέσα από τα χέρια του μία μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Ασπιώτη, Χουσάι κατάφερε να πάρει το 1ο σετ και να έχει το προβάδισμα και στο σο σετ μέχρι το 19-17. Εκεί ο Μουνιόθ έκανε τη διπλή αλλαγή χωρίς ουσιαστικό λόγο. Ο Ολυμπιακός έχασε το ρυθμό του, ο Παναθηναϊκός με δύο πόντους του Ράοτη να ισοφαρίσει 19-19. Ο Χουσάι έκανε το 20-19 για τον Ολυμπιακό και ο Κουμεντάκης το 21-20. Ο Κουμεντάκης κάρφωσε άουτ (21-21) και με δύο απίθανα μπλοκ του Πανταλέοντα αλλά και έναν πρώτο χρόνο του ίδιου σε κόντρα επίθεση ο Παναθηναϊκός έκανε καταπληκτικό σερί 3-0 για το 24-21. Ο Πετρέας μείωσε 24-22 και με νέο μπλοκ ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-22 για το 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός είχε μπήκε δυνατά στον αγώνα με όπλο το σερβίς που εξουδετέρωσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού, ενώ η μεταμόρφωση του Χουσάι σταθεροποίησε την «ερυθρόλευκη» υποδοχή σε σύγκριση με τον πρώτο τελικό. Με το σερβίς του Βουλκίδη που απέφερε και έναν άσσο ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-4 «παγώνοντας» τους «πράσινους». Η διαφορά του +5 για τον Ολυμπιακό κρατήθηκε μέχρι το 7-12. Ο Παναθηναϊκός πρόσκαιρα απάντησε με σερί 5-0 ύστερα και από φοβερές άμυνες του Ανδρεόπουλου ισοφαρίζοντας 12-12. Δύο λάθη όμως των γηπεδούχων έδωσαν στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να ξεφύγει 14-12, ενώ το φοβερό μπλοκ του Πετρέα στον Ρανγκέλ άνοιξε τη διαφορά στο 18-15. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο -1 με τον Τσάτσιτς (19-20) αλλά το μπλοκ του Βουλκίδη στον Πελεκούδα αλλά και το μπλοκ των Βουλκίδη, Χουσάι στον Ράπτη έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα +3 (23-20). Ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά και με το χαμένο σερβίς του Ράπτη ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-22 για το 1-0 σετ.

Από το 3ο σετ ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε πλήρως, ο Ολυμπιακός κυριολεκτικά κατέρρευσε και έτσι οι πράσινοι με μεγάλες διαφορές στο 3ο και στο 4ο σετ απέναντι στους αποδιοργανωμένους «ερυθρολεύκους» πήρε την ιστορική νίκη.

Διαιτητές: Αλέξανδρος Μυλωνάκης, Κωνσταντίνος Βουδούρης