01-03-2020 00:01

Προβλημάτισε ο ΠΑΟΚ στην Αλεξανδρούπολη με τον μαχητικό Εθνικό

Με τον Ντίμα Φιλίποφ εκτός αποστολής για δεύτερη εβδομάδα και χωρίς τους Μάρσαλ, Μπιέλιτσα ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό με 3-0 σετ και διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Εθνικός πάλεψε το 3ο σετ και έβαλε δύσκολα στην ομαδα του Κώστα Δεληκώστα που χάρις τον Βαν ντε Ντρις έκανε τη διαφορά.

Ο Εθνικός παρά τη νίκη του για άλλη μία φορά έκανε κατάθεση ψυχής στο γήπδο. Οι νεαροί παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου με εξαίρεση το 1ο σετ που ήταν σαστισμένοι κατάφερε να ισορροπήσουν τον αγώνα στο 2ο και στο 3ο σετ. Στο 2ο σετ ο Εθνικός κρατήθηκε κοντά μέχρι το 11-14 αλλά ο Βαν ντε Ντρις από το σερβίς έκανε τη διαφορά και έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα +6 (17-11).

Ο Εθνικός κράτησε τη διαφορά και το σετ έκλεισε με επίθεση και άσσο του Βαν ντε Ντρις. Στο πρώτο μισό του 3ου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 16-16. Οι παίκτες του Ανδραβίζου το πάλεψαν για να κρατηθούν στο σετ αλλά ο Αμπράο έκανε τη διαφορά σε υποδοχή και επίθεση και με δύο πόντους έκανε το 20-18. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ έκανε το 23-20 και με άσσο του Σωτηρίου τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τζεπκινκλής, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαγγέλογλου, Πεσλής, Γραμματεία: Χριστοδούλου.

1ο σετ: 4-8, 7-16, 9-21, 10-25
2ο σετ: 5-8, 11-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 21-25 * Οι πόντοι του Μ.Γ.Σ. Εθνικού προήλθαν: 4 άσσοι, 7 μπλοκ, 27 επιθέσεις, 12 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 8 άσσοι, 7 μπλοκ, 41 επιθέσεις, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (10-25, 19-25, 21-25) σε 61΄.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας Κώστας 10 (10/21επ., 54%υπ, 15%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 9 (3/επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Χατζόπουλος 3 (2/2επ., 1 άσσος), Παπάζογλου, Πιτακούδης 10 (7/26επ., 2 μπλοκ), Χρηστουηλίας 6 (5/11επ., 1 μπλοκ, 28%υπ., 16%αρ.) / Αντωνιάδης (λ. - 44%υπ., 17%αρ.), Λουμπούτης, Ζαχαρούλης, Μπίκος, Παλαβουζόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Τερζής 1π. (1/2επ.), Γάτσης 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (7/15επ., 2 μπλοκ, 83%υπ., 17%αρ.), Αρμενάκης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 12 (7/16επ.. 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 74%υπ., 19%αρ.), Βαν ντε Ντρις 19 (16/26επ., 3 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 78%υπ., 56%αρ.), Χαραλαμπίδης, Μπούτος 1 (1/4επ.), Κωνσταντινίδης.