12-01-2020 00:59

Ισοπαλία στο Ρέντη για Ολυμπιακό και Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ

Δεύτερο φιλικό αγώνα έδωσε το Σάββατο 11/1, η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού, με αντίπαλο τον Φοίνικα Σύρου, στο Ρέντη, ο οποίος τελείωσε ισόπαλος με 2-2 σετ.

Ο προπονητής των “ερυθρόλευκων” Φερνάντο Μουνιόθ έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Στιβαχτή, Κουμεντάκη και Τζιάβρα ενώ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Στιβαχτή, Πετρέα, Χουσάι, Ασπιώτη, Βουλκίδη, Κουμεντάκη και Κοκκινάκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν 25 λεπτά για να κερδίσουν το πρώτο σετ με 25-23. Ο Φοίνικας επικράτησε στο δεύτερο σετ με 23-25 με τον Ολυμπιακό να παίρνει και πάλι το προβάδισμα, κερδίζοντας το τρίτο σετ με 25-18.Το τελικό σκορ (2-2) διαμορφώθηκε με την ομάδα από την Σύρο, να κερδίζει το τέταρτο σετ με 25-18.

Για τον Ολυμπιακό χρόνο συμμετοχής πήραν και οι Ανδρεάδης, Ριζόπουλος και Γκέργκι.Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο διαγώνιος Άκης Ασπιώτης με 19 πόντους, κερδίζοντας 7 άσσους! Ακολούθησε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με 16 πόντους με 50% στην επίθεση και ο Γκαζμέντ Χουσάι ο οποίος αγωνίστηκε στα 3 πρώτα σετ κερδίζοντας 12 πόντους.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ μετά τους δυο φιλικούς αγώνες με τον Φοίνικα Σύρου, είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα και πλέον η ομάδα επικεντρώνεται στην προετοιμασία της, για τον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό, το επόμενο Σάββατο 18 Ιανουαρίου στις 17:00, στο Ρέντη, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Φοίνικας Σύρου Onex (Παβλίσεβιτς): Κωστόπουλος 11 (8/15 επ, 1 ασος, 2 μπλοκ), Γκονζάλες 24 (21/34 επ, 2 ασ, 1 μπλοκ), Στοϊλοβιτς 15 (12/30 επ, 2 μπλοκ, 1 ασος), Χριστόφας 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Λινάρδος 8 (6/11, 2 πλοκ), Μπουτσούγιεβις 3 /Καρασαββίδης (λ-50%, 20%αρ)

Το Δ.Σ τoυ Φοίνικα  ευχαριστεί θερμά την διοίκηση του Ολυμπιακού για την άψογη φιλοξενία στα δυο φιλικά στην Αθήνα.

Tο πρόγραμμα του Α.Ο ΦΟΙΝΙΚΑ ΣΥΡΟΥ ONEX για το επόμενο διάστημα

Κυριακή 12/1, 17.30: Κοπή πίτας και παρουσίαση χορηγών και ομάδας (Αίθουσα επιμελητηρίου)

Κυριακή 19/1, 17.30-Γυμναστήριο Ε.Γ.Μίκρας: Ηρακλής-Φοίνικας Σύρου Onex (Πρωτάθλημα)

Τετάρτη 22/1, 18.00-Γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» Βόχας: Παμβοχαϊκός-Φοίνικας Σύρου Onex (Κύπελλο)

Κυριακή  26/1 17.30: -Γυμναστήριο «Ζηρίνειο» Κηφισιάς: Α.Ο.Π Κηφισιάς-Φοίνικας Σύρου Onex (Πρωτάθλημα)