03-11-2019 18:14

Γκολίτσης: «Η απειρία μας κόστισε, πάμε πιο δυνατά με Ηρακλή»

Ο προπονητής της Ελπίδας Αμπελοκήπων απέδωσε τα εύσημα στους παίκτες του για την ισοφάριση στον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό αλλά δεν έμεινε ευχαριστημένος από την ήττα. Απέδωσε την ήττα στην έλλειψη εμπειρίας των παικτών του από την πίεση στη μεγάλη κατηγορία:

«Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως ήθελα, αλλά χάσαμε το 1ο σετ που ήταν δικό μας και αυτο μας κόστισε. Προηγηθήκαμε 16-10 και 20-15, αλλά δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το σημαντικό προβάδισμα που είχαμε, πληρώνοντας την απειρία μας, αφού είμαστε μία νέα ομάδα στη Volleyleague. Με παρόμοιο τρόπο χάθηκε στις λεπτομέρειες και το δεύτερο σετ, παρότι όμως βρεθήκαμε πίσω με 2-0 πατούσαμε καλύτερα στο γήπεδο και αυτό αποδείχθηκε από την εύκολη επικράτησή μας στο 3ο και στο 4ο σετ. Στο τάι μπρέικ, απέναντι σε μία έμπειρη ομάδα, με παίκτες που ξέρουν να διαχειρίζονται καλύτερα τέτοιες καταστάσεις, δεν ήταν εύκολο να βγούμε νικητές. Είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθειά μας, όχι όμως και από το αποτέλεσμα. Αξίζει ένα “μπράβο” στους αθλητές μου, που αντέδρασαν από το 3ο σετ και μετά, δείχνοντας χαρακτήρα. Σε καμία περίπτωση δεν θα αξίζαμε να φύγουμε χωρίς βαθμό από την Κόρινθο, Στόχος μας είναι σε κάθε παιχνίδι να διεκδικούμε βαθμό ή βαθμούς και αυτό θα κάνουμε και στον επόμενο αγώνα με τον Ηρακλή, μπροστά στους φιλάθλους μας», δήλωσε ο προπονητής της Ελπίδας Σπύρος Γκολίτσης.