30-09-2019 01:10

Πρωτιά για ΠΑΟΚ στο τουρνουά της Βέροιας

Την πρώτη θέση στο 1ο διεθνές τουρνουά της Βέροιας, κατέκτησε ο ΠΑΟΚ ο οποίος στον τελικό επικράτησε του γηπεδουχου Φίλιππου Βέροιας με 3-0 (25-12, 27-25, 25-23), με κορυφαίους για άλλη μια φορά του Άμπο με17 και Ιλίνιχ με 13.

Το σύνολο του Γιούρι Φιλίποφ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και, βασιζόμενο, στην ποιότητα που διαθέτει πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, με αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-12 .

Στο δεύτερο σετ, ο δικέφαλος βρήκε εμπόδιο τη μεγάλη αντίσταση των παικτών του Φιλίππου, οι οποίοι έβαλαν «δύσκολα» στους ασπρόμαυρους, οι οποίοι, όμως, κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο στην εξέλιξη του σκορ, κατακτώντας το σετ με 27-25 τελικό σκορ.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να παίρνει διαφορά «ασφαλείας», την οποία διατήρησε μέχρι τους τελευταίους πόντους και με το τελικό 25-23 σφράγισε το τρίτο σετ και παράλληλα την πρωτιά στο Διεθνές Τουρνουά.

Πριν την έναρξη του αγώνα, απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα στον ΠΑΟΚ για τη συμμετοχή του στο 1ο Διεθνές Τουρνουά «Φίλιππος Βέροιας», την οποία παρέλαβε ο τιμ μανατζερ της ομάδας, Κωνσταντίνος Αυγητίδης.

Τα σετ 3-0 (25-12, 27-25, 25-23)

ΠΑΟΚ: Σαντοβάλ 8 (4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (4 μπλοκ), Τερζής 2, Άλμπο 17 (54% στην επίθεση), Γάτσης 1, Σωτηρίου 1, Ιλίνιχ 13 (46% στην επίθεση), Εφραιμίδης 5, Μπούτος 2, Στεφάνου (λίμπερο, 73% υποδοχή, 36% άριστες).

Φίλιππος Βέροιας: Ηλίας, Ιωαννίδης, Τζουμάκας 10, Παπαδημητρίου 6, Μιχελάκης (λ), Παπάζογλου 3, Ντίνας 4, , Καρασαπλίδης, Στίγγας, Τζελάτι 6, Ρεμπούτζια, Μπουτόπουλος (λ), Τζιουμάκας 7αβε ο τιμ μανατζερ της ομάδας, Κωνσταντίνος Αυγητίδης.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ 2019

Ημιτελικοί Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου

Φίλιππος Βέροιας - Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων 3-0 (25-17, 25-18, 28-26)

ΠΑΟΚ - Μάρεκ Ντούπνιτσα 3-2 (25-19, 23-25, 25-21, 24-26, 15-12)

Τελικοί Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου

Μάρεκ Ντούπνιτσα - Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων 3-2 (25-20, 21-25, 21-25, 25-19, 15-10).

ΠΑΟΚ - Φίλιππος Βέροιας 3-0 (25-12, 27-25, 25-23),