06-08-2019 13:56

Αρβανίτη, Καραγκούνη: Αχ, αυτό το τάι μπρέικ

Η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη δεν αξιοποίησαν το προβάδισμα με 12-10 στο τάι μπρέικ στον αγώνα της πρεμιέρας της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με τις ιταλίδες Μενεγκάτι / Όρσι και ηττήθηκαν με 2-1 σετ. Ηταν το πρώτο ματς στον Α΄ ομιλο της τελικής φάσης που γινεται στη Μόσχα. Η ελληνική ομάδα παρά την απογοήτευση πρέπει να βρει το κουράγιο για να καλύψει το χαμένο έδαφος στους επόμενους αγώνες.

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από τις Ιταλίδες Μενεγκάτι / Όρσι με 2-1 σετ (13-21, 23-21, 15-13) και πλέον στρέφει την προσοχή της στον αυριανό αγώνα με τις Κλόντα Τσεϊνόβα από την Πολωνία οι οποίες πέτυχαν νίκη επί των Γαλλίδων Πλασέ Ρισάρ. Βίκυ και Πένυ πήραν άνετα το πρώτο σετ και παρά το γεγονός ότι στο δεύτερο βρέθηκαν πίσω με 16-14, το γύρισαν, προηγήθηκαν 18-16 και είχαν σετ-ματς μπολ στο 21-20.

Οι Ιταλίδες τελικά το πήραν με 23-21 και στο τρίτο έγινε πάλι μάχη πόντο με πόντο.

Η Εθνική προηγήθηκε 12-10 αλλά η Ιταλία με 3 συνεχόμενους πόντους πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 13-12 για να πάρει το σετ με 15-13 και το ματς με 2-1.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Τρίτη 6 Αυγούστου

Κλόντα / Τσεϊνόβα (Πολωνία) - Πλασέ / Ρισάρ (Γαλλία) 2-1 (23-21, 17-21, 19-17)

Μενεγκάτι / Όρσι (Ιταλία) - Αρβανίτη / Καραγκούνη (Ελλάδα) 2-1 (13-21, 23-21, 15-13)