14-04-2019 00:14

Τον... τιμώρησε με 3-0 σε 58΄ για την ήττα στη Σύρο

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα με τον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League.

Με πρώτο σκόρερ τον Καναδό διαγώνιο Γκάβιν Σμιτ ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Φοίνικα σε 58 λεπτά και έκανε το 1-0 στις νίκες. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Δευτέρα 15 Απριλίου. Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες.

Όπως φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν κινδύνευσε αλλά πήρα μεγάλες διαφορές και στα τρία σετ φτάνοντας στη νίκη μέσα σε χρόνο ρεκόρ για ημιτελικό πρωταθλήματος. Ο Φοίνικας Σύρου δεν μπήκε καθόλου στον αγώνα ενώ ο Ράτκο Παβλίσεβιτς έδωσε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες του να αγωνιστούν. Μάλιστα στο 3ο σετ ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Μήλη.Ο Ολυμπιακός από την αρχή μπήκε στη θέση του οδηγού και το ενδιαφέρον είχε εστιαστεί στο σερί των πόντων του. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 8-3, ενώ στο 18-12 με το σερβίς του Ανδρεάδη και τις κόντρα επιθέσεις του Σμιτ το σκορ εκτοξεύτηκε στο 22-12. Το σετ έκλεισε με το σερί του Σμιτ σε επίθεση και σερβίς (πήρε άσσο) αλλά και τον πόντο του Πετρέα για το 25-13.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει και πάλι με 8-3. Ο Λέσκοφ και ο Εβάντρο κράτησαν την διαφορά στο -5 (14-9). Ηταν η στιγμή που ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη και τον Πετρά πάτησε γκάζι και με σερί 4-0 ξέφυγε 22-12. Ο Φωτιάδης μείωσε και ο Ραουβέρντινκ έκλεισε το σετ 25-13 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας με τον Μήλη διαγώνιο και πολλές αλλαγές προσπάθησε να σταθεί στον αγώνα απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που ήταν αποφασισμένοι να «τιμωρήσουν» τους συριανούς για την απώλεια του αήττητου και την ήττα στη Σύρο. Με σερί 4-0 από το σερβίς του Πετρέα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 18-10 και έφτασε άνετα στη νίκη με την επίθεση του Σμιτ και το λάθος από τον Φίλιο.Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Διαμαντής, Τόλιος, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-3, 16-09, 21-12, 25-13
2ο σετ: 8-3, 16-09, 21-12, 25-13
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-18

*Oι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-13, 25-18) σε 58΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8π. (1/4επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (5/10, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 17 (13/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 3 (2/3επ., 1 άσσος, 17%υπ., 17%αρ.), Ραουβέρντινκ 6 (6/10επ., 46%υπ., 23%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 50%υπ., 17%αρ.), Δαρίδης (λ), Κουμεντάκης 4 (4/7επ., 14%υπ., 14%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4π. (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 9 (9/15επ., 33%υπ., 27%αρ.), Λέσκοφ 1 (1/1επ.), Βουλκίδης 2 (2/4επ.), Καϊσλασάλο 4 (3/13επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (4/10επ., 1 μπλοκ, 29%υπ., 19%αρ.) / Βελούδης (λ. - 54%υπ., 25%αρ.), Φωτιάδης 1 (1/2επ.), Αδάμ, Μήλης 2 (2/6επ.).