06-04-2019 21:49

Πάλεψε η Κομοτηνή αλλά ο Εθνικός με σούπερ Κάσσανδρο πήρε τη νίκη 3-1 σετ

Η Κομοτηνή έκανε κατάθεση ψυχής στο δεύτερο ντέρμπι παραμονής αλλά ο Εθνικός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάσσανδρο Στίγγα νίκησε με 3-1 σετ και έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των πλέι άουτ. Χχρειάζεται άλλη μία για να κλειδώσει την παραμονή του στην κατηγορία. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα είναι την προσεχή Τετάρτη στον Εβρο.

Ο Στίγγας σημείωσε 18 πόντους από το κέντρο χωρίς να έχει αντίπαλο καθώς ο Χριστόφας λόγω τροχαίου ατυχήματος απουσίασε. Ο Στίγγας είχε 12/18 τελειωμένες επιθέσεις και 6 μπλοκ και με 18 πόντους συνολικά ήταν ο πρώτος σκόρερ. Η Κομοτηνή το πάλεψε όσο μπορούσε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ με πιο καθοριστικό το 3ο σετ όπου δε μπόρεσε να κάνει το 2-1 σετ.

Εχασε ευκαιρία η Κομοτηνή

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τον Σβετσόβ να δίνει προβάδισμα με 16-13. Οι απαντήσεις ήρθαν από τον Γκμίτροβιτς και τον Ριζόπουλο κάνοντας το 16-16 για το Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο, ο Εθνικός προηγήθηκε 22-21 αλλά η Κομοτηνή με την επίθεση του Δαλακούρα και το λάθος του Γκμίτροβιτς προσπέρν Εθνικό.ασε 23-22. Η Κομοτηνή έκανε... δώρο το σετ καθώς με τρία λάθη (δύο από τον Δαλακούρα και ένα από τον Σβετσόβ) έδωσε στον Εθνικό το σετ 25-23.

Η ισοφάριση

Παρά το σοκ της απώλειας του 1ου σετ η Κομοτηνή μπήκε καλά στο 2ο σετ όπου με το σερβίς του Δαλακούρα και το Σβετσόβ άνοιξαν διαδρόμους έκαναν σερί 5-0 και ξέφυγαν 20-8. Ο Εθνικός πέταξε λευκή πετσέτα στο σετ το οποίο πήραν εύκολα οι γηπεδούχοι.

Το καθοριστικό 3ο σετ

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε 10-7 βελτιώνοντας την υποδοχή του ενώ ο Στίγγας πήρε πάνω του όλο το παιχνίδι. Παρόλα αυτά η Κομοτηνή με τον δραστήριο Σβετσόβ προσπέρασε 16-15 αλλά ο Εθνικός απάντησε με τον Στίγγα. Εγιναν τεράστιες μάχες στο φιλέ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά ο Εθνικός είχε προβάδισμα με έναν πόντο και στο 24-23. Τελικά με άουτ επίθεση του Σβετσόβ που αφμισβήτησαν οι γηπεδούχοι τελείωσε το σετ για τον Εθνικό 25-23.

Άντεξε μέχρι το 15-15

Στο 4ο σετ κρίθηκαν τα πάντα όπου και πάλι η Κομοτηνή δεν παράτησε τον αγώνα. Πάλεψε μέχρι το τέλος και ειδικά μέχρι το 15-15 διεκδικώντας την ανατροπή και την πρώτη νίκη. Ο πρώτος χρόνος του Στίγγα αλλά και τα τρία διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση έδωσαν στον Εθνικό προβάδισμα 19-15 και εκεί κρίθηκα και ο αγώνας. Με την επίθεση του Τουράνιανιν έγινε το 25-21 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θεμελής

1ο σετ: 8-7, 16-13, 20-21, 23-25
2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-09, 25-13
3ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 23-25
4ο σετ: 8-6, 15-16, 17-21, 21-25

*Οι πόντοι του Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής προήλθαν: 8 άσσοι, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 2 άσσο1, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-13, 23-25, 21-25) σε 95΄.

Μ.Γ.Σ.Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 9π. (5/13επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 75%υπ., 33%αρ.), Μαρούλης 3 (2/3, 1 άσσος), Φερέλ 9 (5/10, 4 μπλοκ), Μπουφίδης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Σβετσόβ 25 (18/46, 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Αν.Δαλακούρας 15 (12/30, 68%υπ., 32%αρ.) / Τσαδήμας (λ. - 44%υπ., 22%αρ.), Ανδρεάδης, Γκόνας, Καραβατζής, Μπανιώτης.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4π., (3/4επ., 1 άσσος), Μπενγκολέα 4 (4/8, 50%υπ., 12%αρ.), Γκμίτροβιτς 15 (14/39, 1 μπλοκ), Τουράνιανιν 5 (4/6επ., 1 άσσος), Στίγγας 18 (12/18, 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/13υπ., 47%υπ., 21%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 79%π., 34%αρ.), Νικολακάκης 11 (11/21, 55%υπ., 32%αρ.), Χρηστουηλίας, Βλαχόπουλος.