29-03-2019 23:38

Άγγιξαν το ρεκόρ που έχουν Παγκράτι και Κάπελλας στο Κηφισιά - Παναθηναϊκός

Το δεύτερο μεγαλύτερο τάι μπρέικ στην ιστορία της Volley League διεξήχθη στο Ζηρίνειο μεταξύ της Κηφισιάς και του Παναθηναϊκού.
Στη πρώτη νίκη του τριφυλλιού μετά από 7 χρόνια στα βόρεια προάστεια συνδυάστηκε με νίκη στο 5ο σετ με 25-27 και οι 52 πόντοι είναι οι δεύτεροι περισσότεροι που έχουν παικτεί σε τάι μπρέικ από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων.

Το τάι μπρέικ με τους περισσότερους καταγεγραμμένους πόντους στην ιστορία της Volley League ήταν την 6η αγωνιστική της σεζόν 2003-04 στις 25 Οκτωβρίου 2003. Το Παγκράτι είχε νικήσει με 3-2 σετ στη Θεσσαλονίκη τον Άρη και η αθηναϊκή ομάδα είχε νικήσει στο τάι μπρέικ με 28-26.

Μάλιστα ως αλλαγή είχε αγωνιστεί ο Γιώργος Κάπελας που στο σημερινό ματς ήταν λίμπερο στην Κηφισιά. Επίσης στον Άρη ήταν ακραίος ο Στέλιος Παπακοσμάς που σήμερα είναι διαιτητής σε αγώνες της Volley League.

Με 27-25 έχει ολοκληρωθεί τάι μπρέικ και τη σεόν 2006-07. Ηταν για την 12η αγωνιστική στις 27 Ιανουαρίου 2007 όταν η Ορεστιάδα είχε νικήσει στην έδρα της την ΕΑ Πατρών με 3-2 σετ και 27-25 στο 5ο σετ.