29-03-2019 21:48

Με αλλαγές και Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ 3-0 την ΑΕΚ, προημιτελικά με Ηρακλή

Κάνοντας συντήρηση δυνάμεων, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 3-0 σετ στο «Παλατάκι» ολοκληρώνοντας την κανονική περίοδο της Volley League στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Δικέφαλος πανηγύρισε την 14η νίκη του στο πρωτάθλημα και στο δρόμο για τα ημιτελικά θα βρει τον συμπολίτη Ηρακλή που τερμάτισε στην 7η θέση της κανονικής περιόδου. Ο πρώτος αγώνας της Α΄φάσης των πλέι οφ θα γίνει την Τετάρτη 3 Απριλίου και στις 2 νίκες θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά.

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην 8η θέση και στην Α΄φάση των πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας. Ο πρώτος αγώνας της Α΄φάσης των πλέι οφ θα γίνει την Τετάρτη 3 Απριλίου και στις 2 νίκες θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά.

Στον αγώνα - όπως φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ - ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε αντίσταση από την ΑΕΚ παρά μόνο στο 3ο σετ όπου και πάλι όμως η ομάδα του Σάκη Ψάρρα κατάφερε να κρατήσει υψηλά ποσοστά στην επίθεση και με λίγα λάθη να φτάσει στη νίκη μέσα σε 66 λεπτά.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Σταυριανίδης.

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-17
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-13, 25-17
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-21

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-17, 25-21)

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 3 (3/6 επ.), Τερζής 1 (1 μπλοκ), Μουαγουτούτια 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 0% άριστες), Γκόρτσανιουκ 8 (8/18 επ., 50% υπ. - 19% άριστες), Τακουρίδης 11 (4/6 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 36% υπ. - 18% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης 2 (2/3 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Γάτσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μπούτος 3 (3/5 επ.).

ΑΕΚ (Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 6 (5/25 επ., 1 άσσος, 78% υπ. - 61% άριστες), Κανέλλος 7 (4/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 16 (16/29 επ.), Ιμπραγκίμοφ 2 (2/10 επ., 67% υπ. - 33% άριστες) / Γκαράς (λ, 36% υπ. - 27% άριστες), Κρέτσης.