24-03-2019 02:56

«Δήμιος» και της ΑΕΚ η Κηφισιά με 3-1 σετ, τραυματίστηκε ο Παπαδόπουλος

Η φορμαρισμένη Κηφισιά πέρασε νικηφόρα και από το Μετς επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-1 σετ και έχει τον πρώτο λόγο για την 6η θέση στην κανονική περίοδο, ενώ υπό προϋποθέσεις ελπίζει και για την 5η θέση. Αντίθετα η ΑΕΚ έχασε τον έλεγχο από τα χέρια της και πλέον μπήκε σε περιπέτειες που μπορεί να την οδηγήσουν στα πλέι άουτ.

Η ΑΕΚ ήθελε νίκη ακόμα και με 3-2 σετ για να εξσφαλίσει την 8η θέση αλλά δεν τα κατάφερε. Παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ δεν ήταν αποτελεσματική στην επίθεση και γνώρισε την ήττα παρότι και στο 4ο σετ έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε 2-2 σετ. Το σοβαρό είναι ο τραυματισμός του διαγώνιου της Ηρακλή Παπαδόπουλου ο οποίος θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασης του.Η Κηφισιά έκανε ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση με σταθερή υποδοχή και υπεροχή στην επίθεση. Ξεχώρισαν τα 6 μπλοκ του Ρεκ αλλά και η καλή απόδοση Χαντ, Λάανε.

Ανατροπές και προβάδισμα ΑΕΚ

Στο πρώτο σετ του αγώνα ΑΕΚ και Κηφισιά πήγαν χέρι- χέρι μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο ο Ιμπραϊμοφ από τη θέση του σερβίς «πλήγωσε» την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με διαδοχικούς άσους έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους 10-6. Η απάντηση της Κηφισιάς ήρθε με τα μπλοκ του Ρεκ πάνω στον Στοΐλοβιτς για το 14-14. Στη συνέχεια η Κηφισιά «πάτησε γκάζι» και με επιθέσεις από τους Χαντ και Ρουμελιωτάκη και άσο από τον Λάανε προηγήθηκε 19-15. Η «Ένωση» με επίθεση του Στοίλοβιτς πλησίασε στο -2 (20-18). Ο Ρουμελιωτάκης με μονό μπλοκ πάνω στο Παπαδόπουλου έστειλε ξανά την διαφορά στο +4 (22-18). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν «πείσμα» στο γήπεδο και έχοντας τον Τζιουμάκα στο σερβίς έτρεξαν ένα σερί 4-0 φέρνοντας το σετ στα ίσα 22-22. Μάλιστα η ΑΕΚ ήταν αυτή που έφτασε σε σετ μπολ 24-23 μετά από μπλοκ του Λάππα στον Χαντ. Στην επόμενη φάση ο Τζιουμάκας με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-23 για την ΑΕΚ.

Η ισοφάριση

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-2 όμως η Κηφισιά με άσσο του Ρεκ προσπέρασε για πρώτη φορά 6-5. Η ομάδα των βορείων προαστίων με μπλοκ του Λόπαρ πάνω στον Τζιουμάκα και άσσο του Ρουμελιωτάκη πήρε διαφορά «ασφαλείας» 12-7. Το μπλοκ της Κηφισιάς έδωσε πόντους στην ομάδα των βορείων προαστίων και η διαφορά έφτασε στο +7 (17-10). Με το χαμένο σερβίς του Σαλαφζούν έκλεισε το σετ 25-19 για το 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Χαντ και στη συνέχει μπλοκ του Λάανε έφτασαν στο +4 (12-8). Η ΑΕΚ έκανε εύκολα το λάθος στην «αλλαγή», ενώ η Κηφισιά με άσσο του Λάανε έκανε το 16-10. Ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-17.

Συναρπαστικό 4ο σετ

Η έναρξη του τέταρτου σετ ήταν συναρπαστική με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» μέχρι το 9-9. Στην εξέλιξη του σετ επίθεση από τον Παπαδόπουλο και «πέναλτι» από τον Σαλαφζούν έφεραν την ΑΕΚ στο +2 (11-9). Σε εκείνο το σημείο ο Ρουμελιωτάκης δέχθηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία και το σκορ έγινε 12-9. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Ρουμελιωτάκη και μπλοκ του Λόπαρ ισοφάρισαν 15-15. Η ΑΕΚ «απάντησε» με δύο συνεχόμενους πόντους και μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού» 17-15 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή ο Παπαδόπουλος με άσο διαμόρφωσε το 18-15. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με δικό της σερί έφερε ξανά το σετ στα ίσα 18-18 με τους γηπεδούχους να καλούν τάιμ άουτ. Κανέλλος και Παπαδόπουλος έβαλαν ξανά την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 20-18. Στην εξέλιξη του σετ ο Χαντ με άσο ισοφάρισε 21-21, ενώ στην επόμενη φάση ο Ιμπραχίμοφ κάρφωσε άουτ για το 22-21 υπέρ της Κηφισιάς.

Τραυματίστηκε ο Παπαδόπουλος

Με το σκορ στο 23-22 υπέρ της Κηφισιάς αποχώρησε τραυματίας στο αριστερό γόνατο ο Παπαδόπουλος. Η Κηφισιά με μπλοκ του Ρεκ πάνω στον Στοίλοβιτς έφτασε σε ματς μπολ 24-23 με τον προπονητή της ΑΕΚ να καλεί τάι άουτ. Στην επόμενη φάση με άσο ο Ρούσης διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 25-23
2ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 23-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς: 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 19-25, 17-25, 23-25) σε 107΄.

ΑΕΚ (Ακης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 1π. (1/4επ.), Σαλαφζούν 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (9/21, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 20 (19/30, 1 μπλοκ, 72%υπ., 28%αρ.), Κανέλλος 5 (5/7), Ιμπρχίμοφ 6 (3/9επ., 3 άσσοι, 65%υπ., 30%αρ.) / Γκαράς (λ. - 53%υπ., 29%αρ.), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 1 (1/1), Τζιουμάκας 4 (2/8, 2 άσσοι), Λάππας 6 (5/9, 1 μπλοκ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 13 (10/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 23%αρ.), Ρεκ 10 (3/4επ., 6 μπλοκ), Χαντ 20 (19/33, 1 άσσοι), Λάανε 14 (11/16, 3 άσσοι, 62%υπ., 19%αρ.), Λόπαρ 9 (6/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ. - 32%υπ., 23%αρ.), Γκούζντα (λ), Ρούσσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης.

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου.