09-02-2019 22:48

Με αλχημείες του Δρίκου και Λάππα διαγώνιο η ΑΕΚ 3-1 την Κομοτηνή

Την πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες και την πρώτη με τον Σωτήρη Δρίκο στον πάγκο πανηγύρισε η ΑΕΚ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι κιτρινόμαυροι με πρωταγωνιστή στον Ηλία Λάππα που αγωνίστηκε διαγώνιος και τους Κρέτση - Σελαφζούν να εναλλάσουν ρόλους νίκησε με 3-1 την Κομοτηνή και ανέβηκε στους 13 βαθμούς μαζί με τον Ηρακλή και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Επίσης κατάφερε να πάρει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων. Η Κομοτηνή προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 αλλά επιθετικά υστέρησε και έκανε πολλά λάθη. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έφτασε κοντά στην ισοφάριση που θα της έδιναν έναν βαθμό αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι έχει μόλις μία νίκη επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ στον Α΄γύρο και έμεινε στους 5 βαθμούς.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 21-20 του 4ου σετ όταν ο Κρέτσης έβγαλε απίθανη άμυνα από τα δημοσιογραφικά και ο Ιμπραχίμοφ την πέρασε στο αντίπαλο τερέν που κατέληξε σε πόντο για την ΑΕΚ ο οποίος της έδωσε και την ώθηση για να φτάσει και στην πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ.

Η Κομοτηνή ξεκίνησε καλά και στο 7-7 του 1ου σετ ο Σεφτσόφ με ωραίες ενέργειες έδωσε σερί 3-0 για το 7-10. Η Κομοτηνή κράτησε το προβάδισμα και με τον Δαλακούρα ξέφυγε 19-15 και 20-17. Η ΑΕΚ απάντησε με τον Στοΐλοβιτς και με καλές άμυνες κατάφερε να ισοφαρίσει 21-21. Ο Δαλακούρας και ο Σεφτσόφ με δύο δύσκολες επιθέσεις έκαναν το 24-22, ακολούθησε λάθος στο σερβίς και το σετ τελείωσε με επίθεση ο Σεφτσόφ 25-23.

Αντεπίθεση της ΑΕΚ

Πολλές αναλλαγές είχε το 2ο σετ με την ΑΕΚ να ξεφεύγει 8-5 με το σερβίς του Σελαφζούν αλλά η Κομοτηνή με σερί 4-0 από τους Χριστόφα και Δαλακούρα πέρασε μπροστά 11-9. Νέα απάντηση από την ΑΕΚ με δικό της σερί 4-0 από Στοΐλοβιτς και Λάππα έβαλαν την ΑΕΚ μπροστά 13-11. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ επικράτησε πλήρως. Με τον Στοΐλοβιτς και τον Ιμπραχίμοφ να ανεβάζουν στροφές η ΑΕΚ έκανε σερί 5-0 για το 21-13. Το σετ τελείωσε με μπλοκ του Χαλαμπίδη για το 25-18.

Πιο εύκολη απ΄ότι αναμενόταν ήταν η επικράτηση της ΑΕΚ στο 3ο σετ καθώς με όπλο το μπλοκ και πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπίδη ξέφυγε 11-5 ενώ με πρωταγωνιστές τους Σελαφζούν, Ιμπραχίμοφ και καλές άμυνες η διαφορά έφτασε και στο +11 (23-12). Το σετ έκλεισε με επίθεση του Λάππα 25-14 για το 2-1 σετ.

Καθοριστικό το 4ο σετ

Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου η Κομοτηνή προηγήθηκε 10-7 με τον Δαλακούρα και τον Σεφτσόφ. Η ΑΕΚ σταδιακά ροκάνισε την διαφορά και με τον Ιμπραχίμοφ να είναι αποτελεσματικός προσπέρασε πρώτη φορά 16-15. Ο Σεφτσόφ έκανε το 19-18 για την Κομοτηνή που ήταν και το τελευταίο προβάδισμα της Κομοτηνής. Ο Κανέλλος ισοφάρισε 19-19 και με σερί του Κρέτση στο σερβίς και φοβερές άμυνες η ΑΕΚ έκανε σερί 4-0 για το 23-19 και εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Το ματς τελείωσε με επίθεση του Σελαφζούν 25-21. Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τσεπκινλής

1ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-18

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-12, 25-14

4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 3 άσσοι, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-14, 25-21) 101΄.

ΑΕΚ (Σωτήρης Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Σελαφζούν 9 (6/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 3 (3/8), Στοΐλοβιτς 18 (16/30, 2 άσσοι, 95%υπ., 95%αρ.), Κανέλλος 10 (4/8, 6 μπλοκ), Ιμπραχίμοφ 14 (10/23, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 74%υπ., 61%αρ.) / Γκαράς (λ. – 76%υπ., 65%αρ.), Κρέτσης, Λάππας 11 (10/16, 1 άσσος).

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρέτσης): Κ.Δαλακούρας 7 (4/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 58%αρ.), Δαλδαβερένης, Φερέλ 11 (8/14, 3 μπλοκ), Σεφτσόφ 20 (19/43, 1 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 14 (12/28, 2 άσσοι, 71%υπ., 55%αρ.), Χριστόφας 10 (6/10, 4 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Μαρούλης, Καβαραζής, Μπουφίδης, Μπανιώτης.