03-02-2019 02:08

Ο Φροίξος έδωσε τη νίκη στον Παμβοχαϊκό επί του Εθνικού με 3-2

Μετά από σούπερ ντέρμπι δύο ωρών με πολλές εναλλαγές στο σκορ και καταπληκτικό βόλεϊ ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φροίξο Κωτσάκη που μπήκε αλλαγή στο 4ο σετ και βοήθησε τα μέγιστα στην ανατροπή νίκης.

Πολύ καλή εμφάνιση για τον Παμβοχαϊκό έκαναν και οι Δημητριάδης, Γουάλαφ, Τουρνάκης αλλά και τον Αμπράο στο 5ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε στο 2ο σετ 18-15 αλλά ο Εθνικός με τους Μπενγκολέα, Γκμίτροβιτς το γύρισε. Στην ρουλέτα του 5ου σετ ο Αμπράο έδωσε το δικό του ρεσιτάλ και από το 12-11 τελείωσε όλες τις φάσεις για να οδηγήσει τον Παμβοχαϊκό στην 6η του νίκη φτάνοντας τον Φοίνικα στους 19 βαθμούς.

Ο Εθνικός έκανε την πιο μαχητική εμφάνιση του στην εφετινή σεζόν, προηγήθηκε 2-1 σετ και διατήρησε πάντως το πλεονέκτημα σε περίπτωση που υπάρξει ισοβαθμία με τον Παμβοχαϊκό με συνολικούς πόντους 210-206. Οι ακρίτες αγωνίστηκαν με βασικό πασαδόρο τον Βλαχόπουλο που πήγε πολύ καλά. Με τον βαθμό που πήρε ανέβηκε στους 11 βαθμούς.

Ο Παμβοχαϊκός στο 1ο σετ μπήκε δυνατά και με υπεροχή στην επίθεση και τους Αμπράο, Γουάλαφ να μην κόβονται προηγήθηκε 16-10. Ο Εθνικός κατάφερε να ισοροπήσει και να μειώσει το σκορ μέχρι και στο -1 (24-23) με τους Μπενγκολέα, Τουράνιανιν αλλά ο Αμπράο έκλεισε το σετ 25-23.

Ο Εθνικός ανέβασε την πίεση στο σερβίς, βελτίωσε την υποδοχή του και πήρε τον έλεγχο στο 2ο σετ. Με τον άσσο του Μπενγκολέα ο Εθνικός άνοιξε για πρώτη φορά την διαφορά στο +3 (14-11) και όχι μόνο κράτησε τη διαφορά αλλά και την αύξησε με ρεσιτάλ του Αργεντινού ακραίου στην επίθεση κάνοντας το σκορ 23-18. Το σετ έκλεισε με επίθεση αλλά και άσσο του Τουράνιανιν 25-19.

Μάχη έγινε και στο 3ο σετ αλλά μετά τον 11ο πόντο ο Παμβοχαϊκός με τον Δημητριάδη σε κέφια σε πάσα και σερβίς ξέφυγε 14-11. Το 21-19 για τον Παμβοχαϊκό έγινε 22-21 για τον Εθνικό με ένα εντυπωσιακό σερί 3-0 από κόντρα επιθέσεις. Ο Γκλαντστόουν ισοφάρισε 23-23 αλλά ο Μπενγκολέα και ο Ριζόπουλος έκαναν το 25-23 και έδωσαν προβάδισμα για τον Εθνικό 25-23.

Στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός άλλαξε το παιχνίδι με την είσοδο του Κωτσάκη. Εβγαλε δύναμη και πάθος και έδειξε αποφασισμένος να πάρει κάτι θετικό από τον αγώνα. Κινήθηκε ακόμα πιο γρήγορα στο φιλέ και με πρωταγωνιστή τον Γουάλαφ προηγήθηκε 15-12. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ 25-22 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ Γουάλαφ και Αμπράο έδωσαν προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό με 7-5 και αυτό ήταν αρκετό να διατηρηθεί μέχρι το τέλος καθώς ο Αμπράο ήταν… άπαιχτος, οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα ήταν αλάνθαστοι και πήραν τη νίκη με 15-13.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Κουτσούλας.

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-17, 25-23

2ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 19-25

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 23-25

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-22

5ο σετ: 5-4, 10-9, 12-11, 15-13

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν: 6 άσσοι, 68 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 19-25, 23-25, 25-22, 15-13) σε 119΄.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1 άσσος), Ολιβέιρα 2 (12/27, 33%υπ., 17%αρ.), Γκλαντσόουν 13 (6/14, 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 11 (8/10, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 20 (20/38, 53%υπ., 38%αρ.), Γουάλαφ 18 (13/21, 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Παπαδημητρίου (λ. - 54%υπ., 36%αρ.), Μακρυγιάννης, Δημητούλης, Κωτσάκης 3 (3/4), Συναδινός (λ).

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Μπενγκολέα 25π. (24/40 επ., 1 άσσος, 26%υπ., 11%αρ.), Γκμίτροβιτς 22 (18/35, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουράνιανιν 8 (3/7, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχόπουλος 2 (1/2, 1 άσσος), Στίγγας 10 (8/10, 2 άσσοι), Ριζόπουλος 15 (14/30, 1 μπλοκ, 59υπ., 36%αρ.) / Κοντοστάθης λ. - (36%υπ., 24%αρ.), Τσιουτσιουλούδης, Νικολακάκης, Στρούγκαρ.