20-01-2019 20:45

Με βαρύ πυροβολικό τον αντί-Ντόκιτς, Σαμουίλι Καϊσλασάλο ο Φοίνικας «βούλιαξε» τον Παμβοχαϊκό 3-0

Ποιος Ντόκιτς; Ο νέος βασιλιάς της Σύρου είναι από την Φινλανδία και λέγεται Σαμουίλι Καϊσλασάλο. Ο νέος διαγώνιος έκανε πράγματα και θαύματα στο ντέρμπι με τον Παμβοχαϊκό και οδήγησε την ομάδα του σε εντυπωσιακή νίκη με 3-0 σετ γνωρίζοντας την αποθέωση από τους συριανούς που γέμισαν το Δ.Βικέλας.

Ο Φοίνικας έκανε φοβερή εμφάνιση σε όλους τους τομείς και πήρε το πολύτιμο τρίποντο που ανεβάζει τον Φοίνικα στους 19 πόντους και στην 3η θέση, έναντι 18 του Παναθηναϊκού και 17 του Παμβοχαϊκού.

Ο Παμβοχαϊκός προβληματίστηκε στην υποδοχή και στην ανάπτυξη και έκανε πολλά λάθη. Ντεμπούτο με την ομάδα του Βραχατίου έκαναν και οι Γουάλαφ, Τσέλιος αλλά δεν είχε την σπιρτάδα και το φορμάρισμα που είχε πριν την διακοπή πριν από 35 ημέρες. Το μόνο θετικό για τον Παμβοχαϊκό είναι πως κατάφερε να διατηρήσει το πλεονέκτημα της μεταξύ τους ισοβαθμίας καθώς στον πρώτο αγώνα στο Βραχάτι ο Παμβοχαϊκός είχε νικήσει με το ίδιο σκορ και 75-59 πόντους.

Ο Φοίνικας δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Στο 1ο σετ πήρε την πρώτη μεγάλη διαφορά με 16-10 από το σερβίς του Καϊσλασάλο. Ο Παμβοχαϊκός το πάλεψε και με τον Αμπράο μάζεψε την διαφορά στο 23-21 όμως το χαμένο σερβίς του Ολιβέιρα και το μπλοκ του Λέσκοφ πάνω στον Αμπράο έκλεισαν το σετ 25-21 και έδωσε και ψυχολογικό αβαντάζ στους συριανούς.

Με το σερβίς του Φίλιο να χτίζει διαφορά 5-0 στο ξεκίνημα του 2ου σετ έβαλε τον Φοίνικα στη θέση του οδηγού. Το +5 διατηρήθηκε μέχρι το 15-10 και μετά το Φοίνικας με όπλο το μπλοκ - άμυνα γύρισε σε κόντρα επιθέσεις και με Φίλιο και Εβάντρο εκτόξευσε την διαφορά στο 21-12. Το σετ έκλεισε 25-18 με το χαμένο σερβίς του Γουάλαφ.

Με πασαδόρο τον Δημητούλη μπήκε στο 3ο σετ και άλλαξε την εικόνα της ομάδας του σε πάσα και σερβίς, ο Παμβοχαϊκός και ισορρόπησε τον αγώνα μέχρι το 13-13. Η ομάδα του Βραχατίου έψαχνε τη φάση και το σερί που θα τον έβαζε στον αγώνα αλλά ο Φοίνικας με επίθεση και μπλοκ του Φίλιο και επίθεση του Παπαδόπουλου ξέφυγε 16-13. Με τον Καϊσλασάλο η διαφορά ανέβηκε στο +5 (19-14). Ο Παμβοχαϊκός στην ακλύτερη στιγμή του μείωσε σε 19-18 με το σερβίς του Δημητούλη. Το ματς έγινε ντέρμπι αλλά η επίθεση του Παπαδόπουλου, η κόντρα επίθεση του Καϊσλασάλο και ο άσσος του Εβάντρο τελείωσαν το σετ 25-22 εν μέσω αποθέωσης για το 3-0 σετ. Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-18

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΓΑΣ Παμβοχαϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων

Tα σετ: 3-0 (25-21, 25-18, 25-22)

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 10π. (5/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 11 (10/20, 1 άσσος, 56%επ., 22%αρ.), Λέσκοφ 3 (1/1, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (2/2, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 17 (16/24, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (5/11, 58%επ., 38%αρ.) / Βελούδης (λ. – 62%υπ., 31%αρ.), Μήλης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1 άσσος), Ολιβέιρα 4 (4/11, 53%υπ., 29%αρ.), Γκλαντστόουν 9 (5/11, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τουρνάκης 1 (1/2), Αμπράο 12 (11/23, 1 μπλοκ, 65%υπ., 18%αρ.), Γουάλαφ 9 (9/17) / Παπαδημητρίου (λ. – 62% υπ., 19%αρ.), Δημητούλης 1 (1 άσσος), Κωτσάκης 1 (1/6), Τσέλιος, Συναδινός (λ).