19-01-2019 23:34

Ομάδα μοντέλο η Κηφισιά με Λάανε, Λόπαρ και Σπυριούνη νίκησε 3-0 τον Ηρακλή

Ομάδα μοντέλο η Κηφισιά νίκησε με 3-0 σετ τον Ηρακλή και για δεύτερη συνεχή αγωνιστική εντυπωσίασε με την απόδοση της. Μετά το 3-1 στην Κομοτηνή η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ανέβασε κι άλλο την απόδοση της σε σερβίς, μπλοκ και επίθεση και κυριολεκτικά άφησε τους πάντες άναυδους με την απόδοση της.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς έκανε ελάχιστα λάθη, στηρίχτηκε στους Λάανε, Σπυριούνη τους οποίους σε όλο τον Α΄γύρο είχε στον πάγκο και με 17 συνολικούς πόντους από μπλοκ έβαλε «στοπ» στις επιθετικές ορέξεις του Ηρακλή που απείλησε με ισοφάριση σε 1-1 αλλά δεν τα κατάφερε. Μάλιστα ο Σέρβος Λόπαρ πήρε 7 πόντους από μπλοκ κάνοντας μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση.Να σημειωθεί πως στον Α΄γύρο ο Σπυριούνης ακολούθησε θεραπεία στη μέση και έκανε ξεχωριστή προετοιμασία, ενώ και ο Λάανε αποκτήθηκε από τον Ηρακλή Χαλκίδας που διαλύθηκε, χωρίς προετοιμασία και μάλιστα κάποια στιγμή τέθηκε και ζήτημα αντικατάστασης του αλλά από αγώνα σε αγώνα βρίσκει τον εαυτό του.

Σημείο κλειδί ήταν το 2ο σετ όπου το 16-13 για την Κηφισιά έγινε 19-16 για τον Ηρακλή με σερί 6-0 αλλά η Κηφισιά απάντησε με δικό της σερί 6-0 και πήρε και πάλι το προβάδισμα. Ο Ηρακλής χωρίς τον Μπαμπαλιούτα στη θέση του λίμπερο έχει ένα μεγάλο κενό, ενώ όπως φάνηκε και σήμερα είναι θέμα ημερών να χωρίσουν και οι δρόμοι με τον Σωτήρη Σωτήριου. Ο «γηραιός» έμεινε στους 13 βαθμούς και στους 11 ανέβηκε η Κηφισιάς.

Μετά το 7-7 του 1ου σετ το σερβίς του Ρεκ έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 10-7. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και μετά από μπλοκ του Λάανε στον Μαυροβουνιώτη έφτασε στο +5 (13-8). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε την απόδοσή της και με άσο του Αρμενάκη μείωσε 15-12. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά επέβαλε το παιχνίδι της και με του Χαντ και Σπυριούνη να τελειώνουν επιθέσεις πήρε «αέρα» 7 πόντων 19-12. Ο «Γηραιός» προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του σετ και με πέναλτι του Κλίντι μείωσε 23-18. Ο Νίκος Ζαλμάς κάλεσε τάιμ άουτ και στην επόμενη φάση ο Σπυριούνης έδωσε εξαπλό σετ μπολ στην Κηφισιά. Ο Μούχλιας «έσβησε» το πρώτο, όμως το σερβίς του Τζιουμάκα πήγε στο φιλέ για το 25-18.

Ολα τα... λεφτά ήταν το 2ο σετ. Οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα προηγήθηκαν 14-10 μετά από κόντρα επίθεση του Λάανε. Στο καλύτερο του διάστημα ο Ηρακλής έκανε αντεπίθεση, ισοφάρισε 16-16 και με συνολικό σερί 6-0 προσπέρασε 19-16 αλλά η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» και με συνολικό σερί 6-0 προσπέρασε 22-19 αντακτώντας και πάλι τα ηνία του αγώνα. Ο Λάανε ήταν στο σερβίς και οι Χάντ, Σπυριούνης έδωσαν ρεσιτάλ σε σερβίς και κόντρα επιθέσεις. Με σερβίς στο φιλέ από τον Αρμενάκη η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21,το οποίο τελείωσε με κόντρα επίθεση ο Σπυριούνης 25-21.

Η Κηφισιά προηγήθηκε 7-4 στο 3ο σετ. Ο Ηρακλής «απάντησε» άμεσα και με άσο του Φέργκιουσον μείωσε 7-6. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά έτρεξε ένα σερί 3-0 και έφτασε στο +4 (10-6) και ο Γιάννης Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής μείωσε 10-8 αλλά η Κηφισιά με τον Λαάνε στο σερβίς και το μπλοκ από τον Λόπαρ πήρε συνολικό σερί 7-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 17-8. Ο Ηρακλής πέταξε λευκή πετσέτα και με δύο λάθη από Κλίντι και Τζιουμάκα τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης.

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-8, 21-11, 25-16

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 2 άσσοι, 37 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 23 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-21, 25-16) σε 72΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρεκ 3 (2/3, 1 μπλοκ), Χαντ 16 (13/25, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λάανε 12 (8/20, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 75%υπ., 38%αρ.), Σπυριούνης 11 (9/17, 2 μπλοκ, 50%υπ., 25%αρ.), Λόπαρ 11 (4/7, 7 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 78%υπ., 28%αρ.), Γκούζντα (λ), Μπέλος, Μήτσης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Ντίνας 3 (3/6επ.), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 5 (4/13επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.), Φέργκιουσον 5 (2/3, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 8 (5/20, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρίου ντα Ρόσα 9 (8/21, 1 μπλοκ, 27%υπ., 13%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 69%υπ., 46%αρ.), Βασ.Μούχλιας, Τερζόγλου, Δημ. Μούχλιας 1 (1/1), Τζιουμάκας.