22-09-2018 20:54

Άρεσε ο ΠΑΟΚ στο 3-0 επί της CSM Βουκουρεστίου

Η νίκη με 3-0 σετ επί της ρουμανικής CSM Βουκουρεστίου αλλά κυρίως η ανατροπή του 3ου σετ από 16-21 γέμισαν ικανοποίηση και αισιοδοξία τη νέα ομάδα του ΠΑΟΚ που σημείωσε την πρώτη νίκη της στο πρόγραμμα των διεθνών φιλικών και πιο συγκεκριμένα στη 2η ημέρα του διεθνούς τουρνουά που διοργανώνει ο ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Ο δικέφαλος είχε πρώτο σκόρερ τον Μαρκέζ που σημείωσε 13 πόντους ενώ γενικά υπήρχε πλουραλισμός στην επίθεση με τους Τζούριτς, Σαφράνοβιτς να σημειώνουν 11 και 9 πόντους αντίστοιχα. Από τη ρουμανική ομάδα ο Μαριάν Μπάλα σημειώσε 13 πόντους, ενώ ο βραζιλιάνος πασαδόρος Γκελίνσκι που πέρυσι αγωνίστηκε στον Ηρακλή Χαλκίδας αγωνίστηκε ελάχιστα ως αλλαγή.

Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλο προβάδισμα στα δύο πρώτα σετ αλλά στο 3ο σετ χρειάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-16 και με καλές άμυνες γύρισε τον αγώνα γεγονός που ικανοποίησε τον Σέρτζιου Στάνκου αλλά και τους φίλους του ΠΑΟΚ που παρακολούθησαν την αναμέτρηση.  Ο προπονητής του Δικεφάλου, πέρασε στο παιχνίδι τους Εφραιμίδη, Μπούτο, Τερζή και Γάτση, σε μια προσπάθεια να επιστρέψει στο σετ, κάτι που έγινε καθώς ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο 21-22. Παρά το γεγονός ότι η ρουμάνικη ομάδα έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ (22-24), οι ασπρόμαυροι με Σαφράνοβιτς και Τζούριτς διαμόρφωσαν το 26-24, χαρίζοντας τη νίκη με 3-0.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 26-24

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και της CSM 1 άσσος, 42 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-17, 26-24)

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 13π., Φίλιποφ 4, Γκόρτσανιουκ 7, Τζούριτς 11, Τακουρίδης 6, Σαφράνοβιτς 9 / Κωνσταντινίδης (λ. – 68%υπ.), Μπούτος 1, Γάτσης, Εφραιμίδης Ν. (λ).

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Μάριαν Απόστου): Τζιονέα 4, Ντουμίτρου, Βολόγκα 6, Μπάλα 13, Μποντέα 11, Ιφτιμε 11 / Ρομανέσκου (λ. – 55%υπ.), Γκελίνσκι, Αλτέα, Περέιρα 1.

Το πρόγραμμα του τουρνουά

Παρασκευή 21/9
18.00: Χάλκμπανκ Άγκυρας – CSM Βουκουρεστίου 3-2 (19-25, 25-18, 25-21, 20-25, 15-13)
20.00: ΠΑΟΚ – OK Bοϊβοντίνα Σέμε 1-3 (25-18, 21-25, 22-25, 22-25)

Σάββατο 22/9
18.00: ΠΑΟΚ – CSM Βουκουρεστίου 3-0 (25-19, 25-17, 26-24)
20.00: Χάλκμπανκ Άγκυρας – OK Bοϊβοντίνα Σέμε

Κυριακή 23/9
16.00: OK Bοϊβοντίνα Σέμε – CSM Βουκουρεστίου
18.00: ΠΑΟΚ – Χάλκμπανκ Άγκυρας*H είσοδος θα είναι ελεύθερη για τον αγώνα της Κυριακής.