Σέρβιρε για... το 1-1 ο Ολυμπιακός (φωτο)

Cannot find volleynews.v2/MEN/OLYMPIAKOS/2012-13/2ostelikos folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/OLYMPIAKOS/2012-13/2ostelikos/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Με όπλο του το καλό σερβίς ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 (25-19, 25-19, 31-29) τον Παμβοχαϊκό στον δεύτερο τελικό, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και οι δύο ομάδες πηγαίνουν στο Βραχάτι με τις ίδιες πιθανότητες για το πρωτάθλημα.

Όπως είπε και ο προπονητής του Παμβοχαϊκού, Νίκος Ζαλμάς, ο αγώνας ήταν ίδιος με τον πρώτο μόνο που οι ομάδες είχαν διαφορετικούς ρόλους. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε εξαιρετικό σερβίς, ψυχή και πάθος και ο Παμβοχαϊκός τα προβλήματα στην υποδοχή. Μάλιστα στο 2-3 του 3ου σετ αποχώρησε από τον αγώνα ο Γιοβάνοβιτς με ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και τη θέση του πήρε ο Μπάκας.

Όπως έγινε και στον 1ο τελικό όπου πίεσε ο Ολυμπιακός χωρίς αποτέλεσμα, στον 2ο τελικό ο Παμβοχαϊκός πίεσε για να μειώσει σε 2-1 σετ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το 3ο σετ πήγε στην... παράταση με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν όλα τα ματς μπολ από το 24-23 και τελικά τελειώσαν τον αγώνα με δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ. Στο 1ο σετ μετά το 6-6 ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβίς από Κοκκινάκη ξέφυγε με 13-8 και άνοιξε τη μέγιστη διαφορά του στο +6 (16-10) που την διατήρησε μέχρι το τέλος με τον Γιορντάνοφ να κάνει αλάνθαστη εμφάνιση και να τελειώνει όλες τις καθοριστικές επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός χωρίς πρόβλημα στην υποδοχή του έφτασε στην κατάκτηση του 1ου σετ 25-19.

Περίπου ίδια ήταν η εικόνα στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει διαφορά δύο πόντων, τον Παμβοχαϊκό να ισοφαρίζει προς στιγμήν στο 15-15, δύο μπλοκ του Σμαραγδή και οι κόντρα επιθέσεις του Γιορντάνοφ έκαναν τη διαφορά. Ο Παμβοχαϊκός έκανε προσπάθεια ανατροπής όταν μείωσε σε 19-18 με τον Μαντέκα. Εκεί ήταν η στιγμή που ο Ολυμπιακός καθάρισε τον αγώνα με σερί 4-0 αφού προηγουμένως ο Καλντέιρα έχασε το σερβίς (20-18), ο Χριστοφιδέλης, ο Γιορντάνοφ και ο Σμαραγδής εκτόξευσαν τη διαφορά στο 23-18 και με ατομικό μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Μαντέκα το 24-18.

Η μεγάλη προσπάθεια του Παμβοχαϊκού για ανάκαμψη έγινε στο 3ο σετ. Στο 2-3 του 3ου σετ ο Γιοβάνοβιτς ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε. Η ομάδα του Βραχατίου προηγήθηκε 13-9 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 ισοφάρισε 13-13 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο πόντο μέχρι το 23-23 και από εκεί και πέρα αρχίζει σερί εκατέρωθεν χαμένων σερβίς με τον Ολυμπιακό να έχει πάντα το προβάδισμα και όλα τα ματς μπολ.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 31-29) σε 84΄

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσοι, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού: 3 άσοι, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8π. (6/10, 1 μπλοκ, 1 άσσο, 68% υποδοχή), Γιούρισιτς 7 (4/6, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσοι, 1/1επ.), Κοκκινάκης 16 (13/27, 3 άσοι, 63% υπ.), Γιορντάνοφ 21 (19/25, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (6/9, 3 μπλοκ, 1 άσος) / Στεφάνου (λ. - 56% υπ., 56% άριστες), Μαρούλης, Ποτόσνικ.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 9π. (7/17, 2 άσοι, 15% υπ.), Καλντέιρα 10 (8/16, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Τερζής 2 (2/2), Καραγιάννης 7 (4/8, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 14 (13/27, 1 μπλοκ), Πανταλέων 5 (3/8, 2 μπλοκ) / Δημητρακόπουλος (λ. - 59% υπ., 41% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Κατσανεβάκης, Μπάκας 6 (5/8, 1 άσος).