11-04-2018 23:17

Ολική ανατροπή και άλμα παραμονής για τη Νίκη

Η Νίκη Αιγινίου γύρισε από την κόλαση και νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Κυψέλης κάνοντας βήμα παραμονής στη Volley League.

Οι πράσινοι έκαναν εκπληκτική εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ αλλά η Νίκη με πρωταγωνιστές τους Μαυροβουνιώτη, Στρούγκαρ και πολύτιμη βοήθεια από Ντίνα, Κιχάδα και Παπάζογλου στο μπλοκ έφερε τα πάνω κάτω και πήρε τη νίκη σετ. Ο Παναθηναϊκός μετά από αυτή την ήττα βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και για να ελπίζει σε παραμονή θα πρέπει να κάνει νίκες στα τρία ματς που του απομένουν στα πλέι άουτ.

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Καρντόσο πήρε προβάδισμα 12-10. Ο Στρούγκαρ απάντησε δίνοντας προβάδισμα 15-14 στη Νίκη αλλά και πάλι ο Καρντόσο από σερβίς και επίθεση πήρε σερί 4-0 και προβάδισμα 22-18. Οι πράσινοι συντήρησαν την διαφορά και με το άστοχο σερβίς του Μαυροβουνιώτη έγινε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου το 3-1 για τη Νίκη έγινε 8-5 για τον Παναθηναϊκό με το σερβίς του Πανταλέοντα. Μέχρι το τέλος του σετ ο Παναιθηναϊκός είχε τις λύσεις στην επίθεση με τους Καρντόσο, Μπατατζίμ αλλά και τον Τζόνσον αλλά και η Νίκη δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Ακολουθούσε συνέχεια και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να «χτυπήσει». Με επιθέσεις Τζόνσον και Σιλμπερνάγκελ ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-20 και το 2-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα και στο 3ο σετ με 7-4 χάρις το σερβίς του Τζόνσον. Όλα έδειχναν πως ο Παναθηναϊκός θα πάει στο… 3-0 αλλά η Νίκη έφερε τα πάνω κάτω. Τι σερβίς του Παπαδόπουλου και η σταδιακή άνοδος του Μαυροβουνιώτη έφερε την ισοφάριση 13-13. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ αλλά με δύο επιθέσεις του Μαυροβουνιώτη η Νίκη προσπέρασε 18-16 και εκεί έδειξε να πιστεύει στην ανατροπή. Ακολούθησαν άλλες δύο επιθέσεις του Στρούγκαρ αλλά και ένα καθοριστικό μπλοκ του Παπάζογλου που έκαναν το σκορ 24-19 Το σετ τελείωσε 25-20 με χαμένο σερβίς του Καρντόσο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο 4ο σετ και με σερί 4-0 από το σερβίς του Καρντόσο και μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ προηγήθηκε 9-5. Η Νίκη και πάλι επέστρεψε και με δύο μπλοκ του Ντίνα και δύσκολες επιθέσεις Μαυροβουνιώτη ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησαν νέες μονομαχίες και πόντο πόντο έφτασαν στο 19-19. Ο Τζόνσον έκανε το 20-19 αλλά ο Μαυροβουνιώτης πήρε άσσο και με μία κόντρα έβαλε τη Νίκη μπροστά. Ακολούθησαν και δύο επιθέσεις του Παπαδόπουλου και η Νίκη προηγήθηκε 24-22. Ο Καρντόσο μείωσε 24-23 και ο Παπαδόπουλος με επίθεση για το 25-23 έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Με καλύτερη ψυχολογία και με ρυθμό από το 4ο σετ η Νίκη προηγήθηκε 3-0 στο 5ο σετ. Η επίθεση και το μπλοκ του Κιχάδα αλλά και το σερβίς του Στρούγκαρ που έφερε έναν άσσο και δύο έμεσους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στο 10-4. Η Νίκη κράτησε τη διαφορά και τον αγώνα έκλεισε ο Μαυροβουνιώτης με επίθεση 15-11.

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Θεμελής

1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-18, 25-22
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 23-25
5ο σετ: 3-5, 4-10, 8-12, 11-15

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 12 άσσους, 62 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 3 άσσους, 67 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 11-15)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 23 (21/43 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 12 (8/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρντόσο Γιονάτας 22 (13/26 επ, 6 άσσοι, 3 μπλοκ, 69% υπ -16% άριστες), Μπατατζίμ 17 (15/31 επ, 1 άσσος, 66% υπ -45% άριστες), Πανταλέων 8 (3/7 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 52% υπ -27% άριστες), Μπέλος 1 (1/3 επ)

ΝΙΚΗ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 1 (1/3 επ), Μαυροβουνιώτης 23 (20/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ -8% άριστες), Ντίνας 11 (7/12 επ, 4 μπλοκ), Κιχάδα 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 27 (23/41 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 15 (13/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ - 24% άριστες) / Ραϊκοβιτς (λ, 39% υπ -22% άριστες), Παπάζογλου 1 (μπλοκ), Ρεμπούτζιας, Μήλης

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Δεν χειριστήκαμε καλά το τρίτο σετ. Το μυαλό μας ξέφυγε τελείως από τις τακτικές. Έτσι σιγα σιγά γύρισε το παιχνίδι. Η Νίκη άρχισε να παίζει καλά, χωρίς λάθη, εμείς αυξήσαμε τα δικά μας και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν είναι αγχωμένοι οι παίκτες. Δεν θα έπρεπε να είναι αγχωμένοι. Ξέραμε ότι θα είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία, την περιμέναμε. Όλα τα ματς ήταν ζωής ή θανάτου, και το σημερινό και αυτά που ακολουθούν. Ο δρόμος ήταν και παραμένει πολύ δύσκολος. Θα πάμε στην Αλεξανδρούπολη και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιώργος Οικονομίδης είπε: «Στα δύο πρώτα σετ δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την υποδοχή, παρότι δεν είχαμε ισχυρή πίεση. Μας έφερε δυσαρμονία το κομμάτι της υποδοχής. Οι μπάλες που χαλούσαν δεν τις τελειώναμε. Αυτά τα βελτιώσαμε από το τρίτο σετ. Βάλαμε κάποιες μπάλες μέσα στα τρία μέτρα. Απείλησε ο Ντίνας, ο Παπάζογλου και ο Κιχάδα. Πιστέψαμε στην ανατροπή και καταφέραμε το αποτέλεσμα. Τα παιδιά δεν είχαν χάσει την αισιοδοξία τους μετά από τις ήττες στο τέλος της κανονικής περιόδου. Μετά από το παιχνίδι με τον Εθνικό εστιάσαμε στα λάθη μας και έτσι πρέπει να είναι η προσέγγισή μας. Διατηρήσαμε το βαθμολογικό πλεονέκτημα έναντι του Παναθηναϊκού αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για την παραμονή».