01-12-2012 22:38

Επέστρεψε στις νίκες

Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα της Volley League σημείωσε η Λαμία με τρίποντο είς βάρος της νεοφώτιστης Νίκης Αιγινίου στο Χαλκιοπούλειο για την 8η αγωνιστική. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντάρκο Φιλίπας με 17 πόντους και ο Άλαν Κόμμελ με 16, ενώ από τους νεοφώτιστους ο Βέντισλαβ  Γκεοργκίεφ με 18 (3 άσοι).

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 13-9 και 16-13, αλλά στην συνέχεια η Λαμία απάντησε με τρία σερί μπλοκ διαμορφώνοντας το εις βάρος της 19-22 σε 22-22. Τρία χαμένα σετ μπολ γα τους φιλοξενούμενους αργότερα και οι γηπεδούχοι πήραν το σετ με 28-26.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πέρασε στην θέση του οδηγού από νωρίς με 11-6 και χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στη Νίκη σφράγισε και αυτό το σετ με 25-18.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι και το 15-15 όπου πέρασε για την Λαμία στην γραμμή του σερβίς ο Σφενδυλάκης και οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με ένα σερί 4-0 (19-15). Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας στους δυο πόντους (22-20), αλλά η Λαμία σφράγισε το σετ και τη νίκη με 25-19.

Διαιτητές: Μουλά Λ.– Γεωργουλέας
Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-18, 25-22) σε 89`. Πόντοι: 78-66

*Οι πόντοι του ΓΣ Λαμίας προήλθαν από: 6 άσοι, 7 μπλοκ, 45 επιθέσεις και 24 λάθη του αντιπάλου ενώ της Νίκης Αιγινίου από: 7 άσοι, 9 μπλοκ, 36 επιθέσεις και 18 λάθη του αντιπάλου

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Κόμελ 16 (12/22 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Χαντ 12 (12/19 επ., 62% υπ. - 43% άριστες), Δημητριάδης 2, Φίλιπας 17 (14/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Γκούζντα(λ 55% υπ. - 41% άριστες), Δραγκίδης, Γιαννέλης, Καρβούνης
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 6 (3/7 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. - 28% άριστες), Μακλάχλιν 11 (8/23 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. - 20% άριστες), Γάτσης 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Ντάμποβις 2, Γκεργκίεφ 18 (14/25 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γκορίδης 4 (3/6 επ., 1 άσο), Εφραιμίδης (λ. 64% υπ. - 45% άριστες), Γεωργόπουλος β. 1, Αναστασιάδης 1, Παράσογλου 2 (2/4 επ., 47% υπ. -21% άριστες), Γεωργόπουλος Α. Ποτολίδης 4 (4/5 επ.)