18-03-2018 20:54

«Πράσινη» κυριαρχία στην Κυψέλη

Με τον κόσμο να κατακλύζει το κλειστό της Κυψέλης, ο Παναθηναϊκός πήρε νίκησε με 3-1 του Φοίνικα Σύρου και μετά από πολύ καιρό… ξεκόλλησε από την 11η θέση της Volley League.

Πρωταγωνιστές ήταν οι φίλοι του Παναθηναϊκού που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και έσπρωξαν την ομάδα στη νίκη. Ωστόσο οι Τζόνσον, Καρντόσο και  Μπατατζίμ οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα.

Πρόκειται για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα και την 7η συνολικά που τον έφερε στους 25 βαθμούς και πλέον την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου θα δοκιμαστεί στην έδρα του Ολυμπιακού. Εάν μείνει η βαθμολογία ως έχει ο Παναθηναϊκός δεν θα έχει πλέον βαθμολογικό μειονέκτημα στα πλέι άουτ. Ο Φοίνικας μετά την ήττα του κινδυνεύει να χάσει από τον Ηρακλή την 3η θέση και την τελευταία αγωνιστική που υποδέχεται τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης θα αναζητήσει νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ στην ισοβαθμία με τον «γηραιό» έχει πλεονέκτημα.

Ο Φοίνικας Σύρου μπήκε καλά στον αγώνα και με τους Γιορντάνοφ, Στεφανίδη είχε πιο εύκολες λύσεις στον πόντο. Αν και σε όλο το πρώτο σετ είχαμε πέντε εναλλαγές στο σκορ και πράσινο προβάδισμα 13-11 με μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ, ο Φοίνικας προσπέρασε 19-18 με τον άσσο του Γιορντάνοφ. Με έναν ακόμα πόντο του Πέτερλιν έγινε το 20-18 και συνολικό σερί 3-0. Ο Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς (19-20) αλλά ο Στεφανίδης πήρε την αλλαγή και πήγρε και στο σερβίς όπου πήρε άσσο κάνοντος το 23-19. Το σετ έκλεισε 25-20 με μπλοκ του Γάτση.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να πατάει καλύτερα από το μέσσον του 2ου σετ και συγκεκριμένα με σερί 5-0 από το σερβίς του Καρντόσο. Ο Σιλμπερνάγκελ και ο Μπατατζίμ έκαναν καθοριστικά μπλοκ και το σκορ έγινε 15-11. Η διαφορά όχι μόνο δεν μαζεύτηκε από τον Φοίνικα αλλά άνοιξε κιόλας με τους Μπατατζίμ, Καρντόσο να κάνουν πάρτυ στην επίθεση (25-20).

Η ισοφάριση έδωσε φτερά στους πράσινους που με άσσο του Τζόνσον προηγήθηκαν 7-4. Ο Φοίνικας ακολουθούσε στο σκορ και μείωσε 15-13 με τον Πέτερλιν αλλά ο Παναθηναϊκός με νέο σερί 5-0 από το σερβίς του Τζόνσον και επιθετικό κρεσέντο του Καρντόσο εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-13. Το σετ έκλεισε 25-19 με το χαμένο σερβίς του Ίλιτς και 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Το πιο συναρπαστικό και σίγουρο καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 4ο σετ. Ο άσσος του Πανταλέοντα και το λάθος του Πέτερλιν έκαναν το 5-3, αλλά ο Φοίνικας με τον Γιορντάνοφ και τον Στεφανίδη έφερε τούμπα το σκορ με συνολικό σερί 4-0 για το 13-9 και 16-12. Ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ και καλές άμυνες μάζεψε την διαφορά και με σερί 3-0 από επιθέσεις του Μπατατζίμ και το λάθος του Πεντέιδη έκανε το 19-19. Πόντο πόντο φτάσαμε στο 22-22, ο Γιορντάνοφ έκανε το 23-22 για τον Φοίνικα αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Καρντόσο και πήρε το πολύτιμο τρίποντο με δύο σούπερ μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ πάνω σε Γάτση και Πέτερλιν τελειώνοντας τον αγώνα με 25-23 εν μέσω αποθέωσης.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Φραγκάκης