14-04-2013 22:09

Αγώνας δίχως αύριο για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Νίκη Αιγινίου για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι άουτ και χρειάζεται αποκλειστικά καθαρή νίκη δηλαδή τρίποντο, προκειμένου να ελπίζει σε ένα θαύμα που θα τον κρατήσει στην κατηγορία.

Έχοντας χάσει το Σάββατο στην έδρα του από τον Ηρακλή με 3-0 παίζει με την πλάτη στον τοίχο και για να συνεχίσει να ελπίζει σε σωτηρία και κυρίως για να συνεχίσει και η διαδικασία των πλέι άουτ θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ έτσι ώστε να πλησιάσει στους 2 βαθμούς τον Ηρακλή και να ελπίζει σε ανατροπή της βαθμολογίας παρότι ο «γηραιός» θα έχει να δώσει έναν αγώνα περισσότερο. Αν δεν γίνει κάτι τέτοιο, τα πλέι άουτ θα διακοπούν γιατί θα έχουν εκπληρώσει τον στόχο τους.

Βεβαίως, ο Γιάνης Μέλκας και οι παίκτες του, είναι σίγουρο ότι θα αισθάνονται αμηχανία, καθώς η μοίρα το έφερε να ρυθμιστές της κατάστασης. Πάνω απ΄ όλα θέλει να κρατήσει αποστάσεις απ΄ όλους και να μην δώσει το παραμικρό δικαίωμα.

Και οι τρεις αγώνες της σεζόν ανάμεσα στις δύο ομάδες τελείωσαν με 3-2 σετ και μάλιστα τα τάι μπρέικ ολοκληρώθηκαν με 15-13 για τους γηπεδούχους.