01-12-2012 22:15

Η Κηφισιά μπλόκαρε τον ΠΑΟ στο Ζηρίνειο (φωτο)

ΑΟ Κηφισιάς - Παναθηναϊκός ΑΟ Κηφισιάς - Παναθηναϊκός 1/12/12, newsports.eu
Με πρωτομάστορα τον Θεόκλητο Καριπίδη η Κηφισιά σημείωσε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League αφού επικράτησε με 3-1 (25-19, 25-19, 22-25, 25-27) σετ του Παναθηναϊκού για την 8η αγωνιστική. Η Κηφισιά ξεκίνησε χωρίς τον Χρήστο Μπέλλο στην σύνθεσή της, αλλά με διαγώνιο τον Σαρικεΐσογλου και ακραίο τον Κούνα, εκμεταλλεύτηκε τα 18 λάθη και τα προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση του Παναθηναϊκού και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση  των δυο πρώτων σετ.

Στο τρίτο η εικόνα άλλαξε με τους φιλοξενούμενους αρχικά να προηγούνται με 10-7, στην συνέχεια οι δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι και το 20-20, αλλά με την ομάδα του Στέλιου Καζάζη να απαντά γρήγορα με 23-20 και στην συνέχεια να μειώνουν τα σετ σε 2-1 με 25-22.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη έφτασαν προπορευόμενοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 18-14 αλλά ο Παναθηναϊκός με εάν σερι 4-0 έφερε το σετ στα ίσια (18-18). Τα λάθη στην υποδοχή των πρασίνων δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Στέλιου Καζάζη να  ηγηθούν του σκορ (21-18). Οι γηπεδούχοι αν και έχασαν ένα ματς μπολ σφράγισαν το τέταρτο σετ και μαζί τη νίκη με 27-25.

Διαιτητές: Βαρθαλίτης – Κυριοπούλου
Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-19, 22-25, 25-27) σε 111`. Πόντοι: 99-88

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 6 άσοι, 45 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 36 λάθη του αντιπάλου και του Παναθηναϊκού: 2 άσοι, 37 επιθέσεις, 16 μπλοκ,  26  λάθη του αντιπάλου

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 7 (1/2 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 8 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 11 (9/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 40% άριστες), Παπαγγελόπουλος 11 (9/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κούνας 9 (6/15 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Καριπίδης 20 (17/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ. 56% υπ. - 44% άριστες), Ταμπουρατζής(λ 55% υπ. - 50% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπούρας
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης Σ.): Λιβαθηνός, Ραγκουζόνι 17 (14/31 επ., 3 μπλοκ), Ιωάννου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 30% άριστες), Πρωτοψάλτης 7 (3/16 επ., 4 μπλοκ, 40% υπ. - 27% άριστες), Στίγγας 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ), Βόγκελ 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ). Ζήσης (λ 50% υπ. - 35% άριστες), Μανιόπουλος, Βολουδάκης 1, Λιόντας, Γουόλκερ 11 (10/22 επ., 1 άσο, 40% υπ. - 30% άριστες), Μαδούρας