Πιθανή αλλαγή ημερομηνιών (Παρασκευή 16 και Σάββατο 17 Μαρτίου) θα προκύψει μετά από συμφωνία της ΕΟΠΕ με τηλεοπτικό κανάλι για τις μεταδόσεις των τριών αναμετρήσεων (ημιτελικά και τελικός).
Η διοργάνωση επιστρέφει μετά από δύο χρόνια στο κλειστό της Γλυφάδας. Τότε είχαμε ζήσει δύο συναρπαστικούς ημιτελικούς Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός - Κηφισιά, ενώ το τρόπαιο κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Μάλιστα αυτή είναι η 10η φορά από το 1981 που η κατάκτηση του τροπαίου θα κριθεί στο λεκανοπέδιο της Αττικής.
ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ
1981 (Αθήνα): Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (16-14, 15-10, 15-11)
1982 (Αθήνα): Παναθηναϊκός - Εσπερος Βυζαντίου 3-0 (15-04, 15-02, 17-15)
1983 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1 (16-14, 15-11, 04-15, 15-08)
1984 (Αθήνα): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 (15-11, 09-15, 15-09, 15-13)
1985 (Πειραιάς): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0 (15-13, 16-14, 15-07)
1987* (Μίκρα): Δημόκριτος - ΧΑΝΘ 3-0 (15-06, 15-13, 15-12)
1989 (Ν.Σμύρνη): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-06, 15-13, 15-12)
1990 (Ν.Σμύρνη): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-0 (15-11, 15-12, 17-15)
1992 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-04, 15-10, 15-05)
1993 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - Ορεστιάδα 3-0 (15-7, 15-12, 15-05)
1994* (Λουτράκι): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-08, 15-12, 15-06)
1997 (Λαμία): Ολυμπιακός - Άρης 3-1 (06-15, 15-03, 15-08, 15-07)
1998 (Πύργος): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-13, 17-16, 15-04)
1999 (Δράμα): Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1 (25-16, 21-25, 26-17, 26-24)
2000 (Πάτρα): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-0 (25-20, 25-21, 25-21)
2001 (Ξάνθη): Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-0 (27-25, 25-21, 25-16)
2002 (Θεσσαλονίκη): Ηρακλής - Άρης 3-1 (25-20, 25-27, 25-19, 25-19)
2003 (Καλαμάτα): Νίκαια - Παναθηναϊκός 3-2 (25-22, 25-27, 25-21, 22-25, 18-16)
2004 (Ορεστιάδα): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-1 (22-25, 25-23, 25-17, 25-19)
2005 (Ρέθυμνο): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-0 (27-25, 25-20, 25-21)
2006 (Αμαλιάδα): Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0 (25-19, 25-17, 25-22)
2007 (Πάτρα): Παναθηναϊκός - Λαμία 3-0 (25-17, 25-21, 26-24)
2008 (Ορεστιάδα): Παναθηναϊκός - Ε.Α.Πάτρας 3-1 (21-25, 25-16, 25-18, 25-17)
2009 (Φάληρο-Τροκαντερό): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 (25-23, 22-25, 23-25, 25-20, 17-15)
2010 (Φάληρο-Τροκαντερό): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 (20-25, 25-22, 22-25, 25-23, 18-16)
2011 (Ορεστιάδα): Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-1 (21-25, 25-20, 25-21, 25-12)
2012 (Ερμούπολη): Ηρακλής - Λαμία 3-0 (25-21, 25-20, 25-19)
2013 (Ρέθυμνο): Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-0 (28-26, 25-21, 25-22)
2014 (Καλαμάτα): Ολυμπιακός – Α.Ο.Κηφισιάς 3-1 (19-25, 25-18, 25-20, 25-23)
2015 (Σύρος): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός 3-1 (25-23, 26-28, 25-22, 25-22)
2016 (Γλυφάδα): Ολυμπιακός - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-0 (25-19, 25-23, 25-22)
2017 (Gallis Hall): Ολυμπιακός - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-1 (25-13, 19-25, 25-22, 29-27)