24-09-2016 23:05

Πρώτη νίκη για την Κύζικο

Την πρώτη της νίκη σαν ομάδα της Volley League σημείωσε έστω και σε φιλικό η Κύζικος Νέας Περάμου. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 3-1 (25-22, 15-25, 25-23, 25-23) της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο
Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν (4-10). Οι παίκτες της Κηφισιάς με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασαν (17-19) και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 22-22. Πιο ψύχραιμοι οι φιλοξενούμενοι στις τελευταίες φάσεις κατέκτησαν το σετ (22-25).

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά βελτιώθηκε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι της. Οι γηπεδούχοι έφτασαν άνετα στο 1-1 επικρατώντας με 25-15.

Ο ΑΠΣ Κύζικος στο τρίτο σετ «έχτισε» μια διαφορά 3-4 πόντων από την αρχή, στηριζόμενος τόσο στο καλό σερβίς όσο και στο μπλοκ. Η Κηφισιά προσπάθησε να μπει στην διεκδίκηση του σετ αλλά δεν τα κατάφερε να κάνει την ανατροπή (23-25).

Oι φιλοξενούμενοι στο 4ο σετ  πήραν από νωρίς το προβάδισμα (7-11).  Στο 17-23 όλα έδειχναν ότι  θα έφταναν άνετα στο 3-1  όμως οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν  (22-23). Τελικά ο ΑΠΣ Κύζικός κατέκτησε το σετ (23-25)