02-02-2013 23:11

Τρίτωσε τις νίκες, αισιοδοξία παραμονής

Αν και δυσκολέυτηκε αρκετά απέναντι στην Νίκη Αιγινίου, ο Μίλωνας συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις και κέρδισε με 3-2 (29-31, 25-23, 25-18, 24-26, 15-10) στην Νέα Σμύρνη και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στη Βόλεϊ Λιγκ.

Η ομάδα του Χρήστου Ντόζη έφτασε τους επτά βαθμούς, με τρεις νίκες στο πρωτάθλημα σε 16 αγώνες, πέντε λιγότερους από τον Παναθηναικο που παίζει αύριο (3/2) στην Πυλαία με τον ΠΑΟΚ. Η Νίκη Αιγινίου έμεινε στους 15 βαθμούς και στην δέκατη θέση της βαθμολογίας και το ...θρίλερ της σωτηρίας συνεχίζεται. Οι δύο ομάδες ήταν αυτές που την περσινή σεζόν κέρδισαν την άνοδο από την Α2.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Παγιάν που με 28 πόντους βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα να φτάσει στη νίκη, ενώ για την Νίκη οι 26 πόντοι του Γκεοργκίεφ δεν έφτασαν. Ζαπάτα και Καρανικολάου ήρθαν από τον πάγκο για τους γηπεδούχους και άλλαξαν τη ροή του αγώνα.

Στο 1ο σετ ο Μίλωνας ήταν συνέχεια μπροστά με δύο πόντους μέχρι το 24-22, είχε τρία σετ μπολ αλλά η Νίκη με τον Γκεοργκίεφ και μπλοκ του Ποτολίδη πήρε το σετ 31-29. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου η Νίκη (έχοντας ήδη κατακτήσει και το 1ο σετ) προηγήθηκε 23-21 αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 σετ. Το μπλοκ του Μίλωνα, οι φοβερές άμυνες του Δαρίδη και οι επιθέσεις του Παγιάν έφερε του νεοσμυρνιώτες σε πλεονεκτική θέση και ο Μίλωνας έκανε την ανατροπή μέσα στο σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Η είσοδος του Ζαπάτα στη θέση του Πανούσου στο 3ο σετ έδωσε νέα δυναμική στον Μίλωνα που είχε συνέχεια το προβάδισμα και επικράτησε σχετικά άνετα 25-18. Στο 4ο σετ η είσοδος του Αναστασιάδη στη θέση του Ντάμποβιτς φρεσκάρισε την ομάδα της Νίκης που οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ τα σερβίς του Βασιλάκου έκαναν τη ζημιά στην υποδοχή της Νίκης και ο Μίλωνας ξέφυγε με 5-1 και 10-2 κρίνοντας τον αγώνα.

Διαιτητές: Ράπτης-Κουτσούλας

Τα σετ: 3-2 (29-31, 25-23, 25-18, 24-26, 15-10)

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν: 9 άσσοι, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου: 6 άσσοι, 69 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

ΜΙΛΩΝ (Ντόζης): Βασιλάκος 15 (13/25 επ., 2 άσοι, 70% υπ. – 47% άριστες), Μουρούτης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λιάσκος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Παγιάν 28 (22/49 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Πανούσος 6 (5/11επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 32% άριστες), Κούλας 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ) / Δαρίδης –λ (63% υπ. – 37% άριστες), Πολυχρονιάδης-λ, Ζαπάτα 14 (11/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 11% άριστες), Καρανικολάου 6 (2/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κεχράς.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 14 (10/20 επ., 4 άσοι, 40% υπ. – 30% άριστες), Μακλάχλιν 11 (8/25 επ., 3 μπλοκ, 83% υπ. – 73% άριστες), Γάτσης 12 (10/16 επ., 2 μπλοκ), Ντάμποβις 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ Β. 26 (24/41 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 10 (6/15 επ., 4 μπλοκ) / Εφραιμίδης –λ (58% υπ. – 50% άριστες), Γεωργόπουλος Β. 9 (7/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 2, Παράσογλου.