09-12-2014 00:19

Μουστακίδης: «Να αλλάξουμε τρόπο σκέψης»

Πιο... έξυπνη διαχείριση δυνάμεων ζητά από τους παίκτες του ο Σάκης Μουστακίδης μετά την ήττα από τη ΜΕΝΤ.

«Είμαστε κουρασμένοι αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία. Χάσαμε δεύτερο αγώνα από 2-0 σετ κι αυτό δεν είναι τυχαίο. Κατ΄ αρχήν συγχαρητήρια στην ΜΕΝΤ, έπαιξε πιο ελεύθερα και ήθελε πιο πολύ τη νίκη. Πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης μας. Το βόλεϊ δεν είναι μόνο δύναμη και επίθεση αλλά και διαχείριση δυνάμεων, τακτική και σωστή αντιμετώπιση των κρίσεων. Ίσως είναι και σε καλό που μας συμβαίνει σε αυτή τη φάση. Ακολουθεί ένα δύσκολο 10ημερο με το ντέρμπι του Έβρου, Ευρώπη και άλλους δύσκολους αγώνες. Δεν σταματάμε. Πρέπει να αντέξουμε και να διαχειριζόμαστε τους εαυτούς μας καλύτερα. Αν κρατούσαμε δέκα λεπτά θα είχαμε νικήσει 3-0 αλλά δεν είχαμε καθαρό μυαλό».