26-01-2013 20:24

Με Μπάκα στα βήματα του Γιοβάνοβιτς, νίκη για Παμβοχαϊκό

Πρόβα κατάκτησης της δεύτερης θέσης του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague (καθώς ο Εθνικός νίκησε με 3-0 σετ τον Ηρακλή και επέστρεψε στην δεύτερη θέση) κάνει ο Παμβοχαϊκός μετά την άνετη επικράτησή του με 3-0 (25-20, 25-21, 25-20) σετ εντός έδρας επί του ΓΣ Λαμίας, για την 15η αγωνιστική. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά με πρώτο βιολί τον Κώστα Μπάκα (στη θέση του τραυματία Ζόραν Γιοβάνοβιτς) που σημείωσε 19 πόντους (5 άσους), έφερε εις πέρας την αποστολή της και πήρε τους τρείς πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Με βασικά όπλα την καλή υποδοχή (65% έναντι 40% της Λαμίας), το αποτελεσματικό σερβίς (3 άσοι) και την στοχευμένη επίθεση (14 έναντι 8) η ομάδα του Βραχατίου δεν δυσκολεύτηκε αρχικά να προηγηθεί με 10-8, 18-14 και 21-16 και στην συνέχεια να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-20.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βελτίωσε την υποδοχή στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με 10-6 και 15-12, αλλά χωρίς σημαντικές λύσεις στην επίθεση (Κόμελ και Χαντ σε κακή ημέρα) δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο ρυθμό που επέβαλαν οι γηπεδούχοι (το σερβίς του Μπάκα έφερε την ισοφάριση σε 15-15). Ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε από το 20-20 σε 24-21 με βασικό όπλο το μπλοκ και έτσι διπλασίασε τα σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες πάλεψαν πόντο – πόντο μέχρι το 20-19, αλλά οι γηπεδούχοι με τους Μπάκα και Καλντέιρα να έχουν τις λύσεις στην επίθεση έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του σετ και κατά συνέπεια της νίκης με 25-20.

Διαιτητές: Μυλωνάκης-Γεωργουλέας
Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-21, 25-20) σε 81`. Πόντοι: 75-61

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 9 άσοι, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 27 λάθη του αντιπάλου, ενώ του ΓΣ Λαμία: 5 άσοι, 25 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 27 λάθη του αντιπάλου

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 8 (6/13 επ., 69% υπ. - 38% άριστες, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 14 (10/22 επ., 3 ασοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 36% άριστες), Τερζής 2, Κατσανεβάκης 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Μπάκας 19 (14/27 επ., 5 άσοι), Δημητρακόπουλος (λ. 27% υπ. - 9% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης.

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 5 (4/9 επ., 1 μπλόκ), Κόμελ 9 (5/17 επ., 52% υπ. - 26% άριστες, 3 άσοι, 1 μπλόκ), Χαντ 11 (8/22 επ., 2 άσοι, 25% υπ. - 10% άριστες, 1 μπλόκ), Δημητριάδης, Φιλίπας 6 (4/17 επ., 1 μπλόκ), Σφενδυλάκης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γκούζντα (λ. 54% υπ. - 38% άριστες).