26-01-2013 20:40

Σούπερ ντέρμπι με διαμαρτυρίες στο Αιγίνιο, έφυγε με «τρίποντο» ο Φοίνικας

Η Νίκη δυσκόλεψε πολύ τον Φοίνικα στο Αιγίνιο σ' ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τους «πειρατές» να επικρατούν με 3-1 (28-30, 25-18, 25-23, 25-21) με περιπετειώδη τρόπο, να παίρνουν τρεις βαθμούς και να μπαίνουν για τα καλά στην 4αδα της Βόλεϊ Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μεγάλες ανατροπές σε τρίτο και τέταρτο σετ αντίστοιχα, πατούσαν γκάζι μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και εκεί που η ροή του αγώνα έδειχνε Νίκη την άλλαζαν. Το δίδυμο Ντορνέλας, Κοβάσεβιτς πέτυχε 46 πόντους και ήταν αυτό που «χάρισε» την νίκη στην ομάδα του, ενώ κάλυψαν το κενό της απουσίας του Ηλία Λάππα.

Οι γηπεδούχοι δεν άντεξαν την πίεση και ο εκνευρισμός τους στο τέλος του 3ου σετ στοίχησε. Έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια, είχαν καλή εικόνα στο ματς, αλλά προδόθηκαν από τα λάθη και τα κενά τους αγωνιστικά διαστήματα.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ του αγώνα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και καμία να μην ξεφεύγει στο σκορ με μεγάλη διαφορά. Ο Φοίνικας είχε την δυνατότητα με τρία σετ μπολ να κάνει το 1-0, όμως η Νίκη έβρισκε πάντα απάντηση και ισοφάριζε. Ισάριθμες ευκαιρίες και για τους γηπεδούχους που εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου και έκαναν το 1-0. Ντορνέλας και Κοβάσεβιτς ήταν αυτοί που είχαν την …κούρσα του σκοραρίσματος για του Συριανούς, αλλά ο Γκεοργκίεφ ήταν αυτός που στο τέλος βοήθησε την ομάδα του. To 17-14 έγινε 18-19 με σερί 5-1 από την ομάδα της Σύρου.

Το δεύτερο σετ ήταν …εύκολη υπόθεση για την ομάδα της Σύρου που ξεκίνησε με φόρα, πήρε κεφάλι στο σκορ, «έχτισε» διαφορά ασφαλείας και έφερε το ματς στα ίσα. Στο 13-18 η ομάδα της Νίκης και συγκεκριμένα ο Στράντζαλης δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, διαμορφώνοντας το 13-19. Το μοναδικό σημείο που οι γηπεδούχοι έδειξαν ανταγωνιστικοί ήταν όταν με σερί 3-0 ισοφάρισαν σε 8-8, στην συνέχεια όμως με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ο Φοίνικας ξέφυγε και πάλι.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ που η Νίκη Αιγινίου ήταν μπροστά στο σκορ 21-17 αλλά ο Φοίνικας με καλές άμυνες και «κόντρα επιθέσεις» πλησίασε στο 23-22. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα. Ο Γκεοργκίεφ κάρφωσε, οι διαιτητές έδωσαν άουτ την επίθεση του Βούλγαρου της Νίκης και το σκορ έγινε 23-23. Ο Ντάμπουβιτς διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές και χρεώθηκε κίτρινη κάρτα (23-24) και αμέσως μετά ακολούθησε και η αποβολή από το σετ του προπονητή των γηπεδούχοων Θανάση Στράντζαλη για διαμαρτυρία επίσης. Πριν συμβούν όλα αυτά οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 21-17 και όλα έδειχναν πως θα πάρουνε εκείνοι το σετ, αλλά τα σέρβις του Κοβάσεβιτς μείωσαν το σκορ σε 21-20.

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο σετ με την Νίκη να δείχνει πως θα φτάσει στο 2-2, αφού προηγήθηκε με 19-17, όμως με σερί 8-2 ο Φοίνικας πήρε το σετ και το ματς.

Διατητές: Θεμελής-Γεωργιάδης

Τα σετ: 30-28, 18-25, 23-25, 21-25

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 9, Μαλχαχλίν 13, Γάτσης 6, Ντάμποβιτς 5, Γκεοργκίεφ 21, Ποτολίδης 10 / Εφραιμίδης (λ, 78%), Γεωργόπουλος Β. 2, Παράσογλου, Γεωργόπουλος Α.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 10, Κουρνέτας 3, Κοβάσεβιτς 20, Ντορνέλας 26, Νικηφορίδης 3, Τακουρίδης 10 / Γκαράς (λ, 73%), Θάνος 2, Αρβανίτης, Τσέργας, Ίλιτς

Η διακύμανση του σκορ

1ο σετ: 0-1, 5-4, 8-6, 10-10, 11-12, 13-12, 16-14, 17-14, 18-19, 20-20, 23-24, 24-25, 25-26, 27-26, 30-28
2ο σετ: 0-1, 1-4, 5-8, 8-8, 8-12, 12-16, 13-19, 16-23, 17-24, 18-25
3o σετ: 1-0, 3-3, 5-4, 7-8, 9-11 11-11 16-13, 21-17, 21-20, 23-21, 23-22, 23-24, 23-25
4ο σετ: 0-4, 2-6, 5-8, 5-9, 9-9, 13-13, 16-14, 19-17, 20-24, 21-25