15-01-2014 01:43

Nόβγκοροντ και Κονσταντίνοφ σε τροχιά σύγκρουσης με Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να ετοιμάζεται για να αντιμετωπίσει την ρωσική Νίζνι Κουμπέρνια Νόβγκοροντ του Πλάμεν Κονστνατίνοφ στη φάση Τσάλεντζ ράουντ του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας.

Η Νόβγκοροντ νίκησε απόψε στη Γαλλία την Αραγκό ντε Σετ με 3-0 και ουσιαστικά πήρε την πρόκριση. Άλλωστε από το σκορ στα σετ φαίνεται πως η... Σετ δεν έχει καμία ελπίδα στη ρεβάνς της Ρωσίας σε μία εβδομάδα.

Η Νόβγκοροντ είχε πρωταγωνιστές τον Νικολάι Παβλόφ που σημείωσε 22 πόντους και Σεργκέι Σάβιν που πέτυχε 17. Από τη γαλλική ομάδα ξεχώρισε ο Πουπάρτ.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 22-25, 12-25)

ΑΡΑΓΚΟ ΝΤΕ ΣΕΤ (Ντουφλός): Λόρσελιντ 3π., Τακανίκο 1, Μπαρέ 5, Μπάουερ 7, Πουπάρτ 12, Λαμουά 13 / Ροσάρντ (λ. – 89% υπ.), Βιγκράς 3.

ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Κονσταντίνοφ): Έσκο 2π., Οσταπένκο 4, Παβλόφ 22, Σάβιν 17, Νίκιτς 5, Κουλέσοφ 7 / Γιανούσοφ (λ. – 70% υπ.), Ντρανίσνικοφ.

Προημιτελικοί CEV Cup
15/1: 21.00: Ινγκερσόλ TV Μπουλ (Γερμανία) - ΠΑΟΚ (Ελλάδα)  (1)
15/1: 19.00: CVC Γκάμπροβο (Βουλγαρία) - Μάλιγιε Μίλι Πιγιάνκο (Τουρκία) (2)
14/1: Αραγκό ντε Σετ (Γαλλία) - Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (23-25, 22-25, 12-25) (3)
15/1: 21.00: Τζενεράλι Ουντερχάκινγκ (Γερμανία) - Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) (4)

*Οι ομάδες που θα προκριθούν στα πλέι οφ του CEV Cup θα αντιμετωπίσουν τις τέσσερις ομάδες που έρχονται από το Τσάμπιονς Λιγκ σε διπλές αναμετρήσεις (5 και 12 Φεβρουαρίου 2014). Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού (3) με αγώνες 5 και 12 Φεβρουαρίου και πρώτο ματς στην Ρωσία και ρεβάνς στο Ρέντη.

Challenge Round - CEV Cup
(5 και 12 Φεβρουαρίου 2014)
Παρί (Γαλλία) - ΤV Ινγκερσόλ Μπουλ (Γερμανία) ή ΠΑΟΚ (Ελλάδα)
CVC Γκάμπροβο (Βουλγαρία) ή Μάλι Μίλι Πιγιάνκο Άνγκυρας (Τουρκία) - Τόμις Κονστάντα (Ρουμανία)
Αραγκό ντε Σετ (Γαλλία) ή Γκουμπέρνια Νίσνι Νόβγκοροντ (Ρωσία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα)
VfB Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Τζένεραλ Ουντερχάκιγκ (Γερμανία) ή Σκρα Μπελχάτοφ (Πολωνία)

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων στη φάση των «16»:
1.Ινγκερσόλ Μπουλ – Κούνεο 2-3 (25-23, 20-25, 25-19, 22-25, 05-15)
2.Ραντνίσκι Κραγκούγιεβατς – ΠΑΟΚ 2-3 (17-25, 18-25, 25-22, 32-30, 14-16)
3.Ντερντάπ Κλάντοβο – Μάλιγιε Μίλι Πιγιάνκο 1-3 (25-21, 20-25, 14-25, 14-25)
4.Πρεφάξις Μένεν – CVC Γκάμπροβο 3-2 (24-26, 18-25, 25-23, 27-25, 15-13)
5.Νίζνι Νόβγκοροντ – Ντούκλα Λίμπερετς 3-0 (25-19, 25-22, 25-22)
6.Αραγκό ντε Σετ – SCM Κραϊόβα 3-1 (25-20, 25-20, 23-25, 25-22)
7.Τζενεράλι Ουντερχάκινγκ – Τερουέλ 3-0 (25-22, 25-21, 25-23)
8.Σκρα Μπελσάτοφ – Βόλεϊ Αμρισβίλ 3-0 (25-23, 25-14, 25-21)

Τα αποτελέσματα των δεύτερων στη φάση των «16» (11/12/2013):
1.Κούνεο - Ινγκερσόλ TV Μπουλ 2-3 (22-25, 25-27, 25-15, 25-21, 13-15). Χρυσό σετ: 14-16
2.ΠΑΟΚ - Ραντνίσκι Κραγκούγιεβα
τς 3-1 (17-25, 25-21, 25-23, 26-24)
3.Μάλιγιε Μίλι Πιγιάνκο - Ντερντάπ Κλάντοβο 3-0 (25-20, 25-17, 25-17)
4.CVC Γκάμπροβο - Πρεφάξις Μένεν 3-2 (25-17, 24-26, 23-25, 25-22, 15-13). Χρυσό σετ: 16-14
5.Ντούκλα Λίμπερετς - Νίζνι Νόβγκοροντ 0-3 (17-25, 16-25, 23-25)
6.SCM Κραϊόβα - Αραγκό ντε Σετ 2-3 (19-25, 22-25, 25-22, 25-20, 17-19)
7.Τερουέλ - Τζενεράλι Ουντερχάκινγκ 3-1 (25-22, 26-24, 20-25, 25-21). Χρυσό σετ: 11-15
8.Βόλεϊ Αμρισβίλ - Σκρα Μπελσάτοφ 0-3 (13-25, 16-25, 18-25)