ΕΤΟΣ: 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84
ΘΕΣΗ:

ΕΤΟΣ: 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69
ΘΕΣΗ:               7 6 4 4 5 6
Ο προπονητής της Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός δήλωσε μετά την δύσκολη νίκη κόντρα στον ΟΦΗ:
O AOΠ Κηφισιάς νίκησε τον ΟΦΗ με 3-2 σετ μετά από συναρπαστικό αγώνα περίπου τριών ωρών που έγινε στο Ζηρίνειο και ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. Είναι ο δεύτερος αγώνας της αγωνιστικής μετά τη νίκη του Φοίνικα ΟΝΕΧ επί του Ολυμπιακού που κρίθηκε με 20-18 στο τάι μπρέικ αναδεικνύοντας τη μεγάλη μάχη που γίνεται μεταξύ των ομάδων σε όλες τις θέσεις της βαθμολογίας.
Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League και σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής σημείωσε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη στερήθηκε των υπηρεσιών του Αντρέ Μπράουν και του Πάβελ Κουκλίνσκι νίκησε στο PAOK Sports Arena την Κηφισιά με 3-0 σετ και τουλάχιστον για ένα βράδυ απολαμβάνει το ρετιρέ της βαθμολογίας με 22 βαθμούς.
Με το τηλεοπτικό ντέρμπι μεταξύ του ΠΑΟΚ και του ΑΟΠ Κηφισιάς ανοίγει το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League που θα είναι και ο πρώτος εγχώριος αγώνας για το 2022. (PAOK Sports Arena, 9η αγωνιστική, 14/1, 19:15, EΡT-3, Διαιτητές: Bασιλειάδης, Αβραμίδης).
Οι Bασιλειάδης, Αβραμίδης θα σφυρίξουν το τηλεοπτικό ντέρμπι μεταξύ του ΠΑΟΚ και του ΑΟΠ Κηφισιάς την Παρασκευή 14 Ιανουαρίου σε αγώνα που θα ανοίξει το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής και θα είναι ο πρώτος για το 2022:
Ο Σταύρος Κασαμπαλής επέστρεψε και πάλι στην Κηφισιά, μετά από μια εξάμηνη θητεία και τον τίτλο του πρωταθλητή με την φανέλα του Ολυμπιακού. Η διοίκηση της ομάδας των βορείων προαστίων αναφέρει στην ανακοίνωση της για τον 26 χρονο (1μ91) διεθνή πασαδόρο:
Το 2021 ήταν χωρίς αμφιβολία η χρονιά του Φοίνικα. Η ομάδα της Σύρου κατέκτησε τους δύο από τους τρεις τίτλους, ενώ λόγω της πανδημίας του κορονοϊού ματαιώθηκε το Κύπελλο Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός ήταν ο πρωταθλητής κατακτώντας τον 30ο τίτλο στην Volley League με MVP πρωταθλήματος τον Κώστα Στιβαχτή.
Το άρθρο που ακολουθεί δημοσιεύτηκε στο volleynews.gr 11-07-2018, δηλαδή, πριν από 3,5 χρόνια και ήταν μεταξύ των πολλών άρθρων που είχαμε γράψει για την επιστροφή του θεσμού του Σούπερ Καπ.
Ο Παναθηναϊκός με αιχμές τους Ρανγκέλ (10π) Βαν ντε Ντρις (14π) και Πρωτοψάλτη (13π) και υπεροχή στα μπλοκ (12-4) πέρασε νικηφόρα και από το Ζηρίνειο με 3-0 σετ και διατηρήθηκε μόνος στην κορυφή της βαθμολογία της Volley League μετά την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής κλείνοντας με ιδανικό τρόπο το 2021.
Με το τηλεοπτικό ντέρμπι μεταξύ του ΑΟΠ Κηφισιάς και του Παναθηναϊκού θα ολοκληρωθεί η 8η αγωνιστική και πρώτη του Β΄γύρου. (8η αγωνιστική, Διαιτητές: Ονόπας, Πρέντζας, 19/12, 20.00, ΕΡΤ-3).  Η Κηφισιά μετά την ήττα από τον Φοίνικα απομακρύνθηκε από τον στόχο της 4αδας αλλά σε κάθε περίπτωση θέλει να εδραιώσει τη θέση της και κάποια στιγμή να κάνει μία μεγάλη υπέρβαση. Παραδοσιακά δυσκολεύει τον Παναθηναϊκό στο Ζηρίνειο. Έχει 8 βαθμούς σε 7 αγώνες, έναντι 18 του Παναθηναϊκού σε 7 αγώνες.
Ο προπονητής του Φοίνικα Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε για την δύσκολη νίκη του Φοίνικα Σύρου κόντρα στην Κηφισιά με 3-2:
Η παράδοση που θέλει Φοίνικα ΟΝΕΧ και Κηφισιά να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ επιβεβαιώθηκε και στο ντέρμπι ειδικών συνθηκών της 7ης αγωνιστικής. Μετά από έναν αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές ο Φοίνικας ΟΝΕΧ παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ των σετ ισοφάρισε ισάριθμες φορές και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ. Πρόκειται για την πέμπτη νίκη του Φοίνικα στο πρωτάθλημα που τον ανέβασε στους 13 βαθμούς και στην 4η θέση, ενώ η Κηφισιά είναι στην 5η θέση με 8 βαθμούς.
 Tην Κυριακή 12/12 στις 18:30 ορίστηκε ο αγώνας μεταξύ του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς που αναβλήθηκε 24 24 ώρες λόγω της κακοκαιρίας και των απαγορευτικών που εκδόθηκαν για τις πτήσεις και τα δρομολόγια των πλοίων δεν κατέστη δυνατή η έγκαιρη άφιξη των διαιτητών στο νησί της Σύρου (7η αγωνιστική, Διαιτητές: Φραγκάκης, Μουλά Λ., 12/12, 18:30, Live Streaming ESAP TV).
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε για την επικράτηση των ερυθρόλευκων στην Κηφισιά: "Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην Κηφισιά και μάλιστα στο Ζηρίνειο. Προσπαθήσαμε να πιέσουμε με το σερβίς αλλά δεν τα καταφέραμε σε αντίθεση με την Κηφισιά που πήρε και το πρώτο σετ. Στη συνέχεια το γυρίσαμε σε σερβίς τακτικής για να παίξουμε μπλοκ, άμυνα κάτι που απέδωσε και φτάσαμε στη νίκη. Είναι σημαντικό για εμάς ακόμα και με μέτρια απόδοση να φτάνουμε στη νίκη".