27-01-2021 21:02

Νέα ραψωδία του Τσάτσιτς και περίπατος του Παναθηναϊκού απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ.

Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Βόγιν Τσάτσιτς που πέτυχε 19 πόντους, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι απέναντι στον ελλιπή Π.Α.Ο.Κ., τον οποίο και νίκησε με 3-0 σετ στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά.

Ολη η ομάδα του Παναθηναϊκού δεν είχε κάποιον που να υστερεί αλλά ο Βόγιν Τσάτσιτς ήταν πραγματικά εντυπωσιακός σημειώνοντας 19 πόντους εκ των οποίων οι 4 ήταν άσσοι.

Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 56 πόντους. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ από τις 5 Δεκεμβρίου 2008 όταν οι πράσινοι είχαν νικήσει στη Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ για την 9η αγωνιστική της σεζόν 2008-09 παραχωρώντας μόνο 54 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ στερήθηκε των υπηρεσιών του Ραφαήλ Κουμεντάκη, ενώ στο 2ο σετ αγωνίστηκε βασικός πασαδόρος ο Κομητούδης στη θέση του Ντεσποτόφκσκι. Βασικός ακραίος αγωνίστηκε ο Καπετανίδης, ενώ από το 2ο σετ έπαιξε κεντρικός ο Παπαλεξίου στη θέση του Τακουρίδη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου από την αρχή του αγώνα επέβαλαν το ρυθμό τους. Στο 4-4 του 1ου σετ έκαναν σερί 8-0 χάρις το σερβίς του Γιάκομπσεν και ξέφυγαν 12-4. Ο ΠΑΟΚ μάζεψε την υποδοχή του αλλά όχι και τη τη διαφορά στο σκορ και έτσι ο Παναθηναϊκός έχοντας τον έλεγχο σε σερβίς και μπλοκ πήρε το σετ 25-18 με τελευταίο πόντο από το χαμέμο σερβίς του Σωτηρίου.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου Γιάκομπσεν και Ράπτης κέρδισαν μονομαχίες στο φιλέ, ενώ ξέσπασμα του Τσάτσιτς στο σερβίς έφερε δύο άσσους και εκτόξευσε τη διαφορά στο 14-6. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε λύσεις, επιχειρούσε επιθετικά μόνο με τον Βαν ντε Ντρις και το σετ έκλεισε με το +8 (25-17) χάρις της επίθεση του Τσάτσιτς.

Ο ΠΑΟΚ στο μοναδικό σημείο του αγώνα που πέρασε μπροστά ήταν το 3-2 με την επίθεση του Βαν ντε Ντρις αλλά ο Παναθηναϊκός κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση του μετά την επανεκκίνηση του πρωταθλήματος κατάφερε να πάρει τον έλεγχο με την καλή υποδοχή και τον εκπληκτικό Τσάτσιτς που κυριολεκτικά επαιζε χωρίς αντίπαλο. Ο Παναθηναϊκός σταδιακά άνοιξε τη διαφορά σε 11-7 και αργότερα σε 18-13 που έγινε και πάλι με τον Τσάτσιτς και ο αγώνας έκλεισε 25-21 με την επίθεση του Πελεκούδα για το 25-21 και το 3-0 σετ σε 75 λεπτά.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Kυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-14, 25-18
2ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-17
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-21

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-17, 25-21) σε 75'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (14/22 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 30% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (3/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 80% υπ. - 40% άριστες), Ράπτης 15 (14/34 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 21% άριστες), Πανταλέων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης, Ντεσποτόφσκι 1 (1 άσσος), Καπετανίδης 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (18/37 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 92% υπ. - 60% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/6 επ.), Κομητούδης 1 (1 μπλοκ).