26-11-2018 20:24

Φοβερός Παμβοχαϊκός στο Μετς, 3-1 την ΑΕΚ και χάλασε το ντεμπούτο του Φαρχάντ

Με πειστική εμφάνιση στο κλειστό του Μετς, ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-1 σετ την ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική της Volley League και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα αν και ήταν χειρότερη της Ένωσης σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες με εξαίρεση την επίθεση που είχε 53% έναντι 50%, είχε σε μεγάλη μέρα τον Ρουίζ Ροντρίγκο με 24 πόντους και τους Κριστιάνο Ολιβέιρα και Μαγκαλές Γκλαντστόουν που πέτυχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ που βρέθηκε μπροστά με 26-25 στο τέταρτο σετ αλλά δέχθηκε σερί 0-3 από τον Παμβοχαϊκό, γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της φετινής σεζόν και τρίτη συνολικά (Κομοτηνή και Ολυμπιακό εκτός) και παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς.

Ο Φαρχάντ Σαλαφζούν ήταν θετικός στο ντεμπούτο του με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα με 9 πόντους με άψογα ποσοστά (4/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), τροφοδοτώντας εξαιρετικά τους συμπαίκτες του, με τον Γιώργο Τζιουμάκα να σταματάει στους 23 πόντους και τον Φιλίπ Στοΐλοβιτς στους 16. Η Ένωση υστέρησε στην υποδοχή και στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης στην κόντρα επίθεση κάνοντας πολλά λάθη στο φινάλε του 3ου και του 4ου σετ.

Είναι επίσης εντυπωσιακό πως στο 1ο σετ ΑΕΚ προηγήθηκε 12-8 και στο 4ο σετ προηγήθηκε 14-10 αλλά και τις δύο φορές έχασε τα σετ από τον μαχητικό Παμβοχαϊκό που είχε μεγαλύτερη πληρότητα και περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα.

Στο 1ο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 7-3 το οποίο και διατήρησε μέχρι το 12-9 με τον πόντο του Τζιουμάκα. Ο Ροντρίγκο Αμπράο με μπλοκ, το σερβίς του Ρουμελιώτη και τρεις επιθέσεις του Αμπράο ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 14-13. Το 18-16 για τον Παμβοχαϊκό έγινε 19-18 για την ΑΕΚ με σερί 3-0 αλλά ούτε και πάλι η Ενωση αξιοποίησε τη δυναμική της. Πάλι με τον Ροντρίγκο να είναι ασταμάτητος ο Παμβοχαϊκός έκανε νέο σερί 4-0 και προσπέρασε 22-19. Με τον άσσο του Ολιβέιρα τελείωσε το σετ 25-19.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 2ο σετ όπου με μπροστάρη τον Σαλαφζούν σε πάσα και σερβίς αλλά και τον Τζιουμάκα στην επίθεση προηγήθηκε πάλι 7-3 ενώ με το σερβίς του Κανέλλου έκανε σερί 4-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 19-10. Με τον άσσο του Σαλαφζούν έκλεισε το σετ 25-15 για το 1-1.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε πιο δυνατά στο 3ο σετ και με τους Αμπράο και Γκλαντσόουν να κάνουν το 6-3. Η ομάδα του Βραχατίου συντήρησε την διαφορά του +3 μέχρι το 21-18. Ο Μότα, ο Στοϊλοβιτς και ο Τζιουμάκας με σερί 3-0 έφεραν το ματς στα ίσια 21-21, ενώ στο 23-23 η ΑΕΚ έχασε κόντρα επίθεση ενώ ο Σαλαφζούν εβγαλε άμυνα σε πρώτο χρόνο του Γκλαντστόουν, ο πρώτος διαιτητής αρχικά έδωσε πόντο στον Παμβοχαϊκό αλλά στη συνέχεια χρέωσε τη φάση ως μη γενόμενη. Στην επανάληψη της ο Γκλάντστόουν με νέα προσπάθεια έκανε το 24-23, ενώ το 25-23 για τον Παμβοχαϊκό έγινε με… κεφαλιά του Αμπράο ύστερα από μπλοκ που δέχτηκε σε επίθεση που έκανε. Η μπάλα έκανε καραμπόλα και κατέληξε στο τερέν της ΑΕΚ!

Με ανεβασμένη ψυχολογία ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στο 4ο σετ έχαοντας προαβάδισμα 4-1 και 8-6. Η ΑΕΚ με την είσοδο του Ηλία Λάππα αντί του Μότα βελτίωσε την υποδοχή της και έκανε την ύστατη προσπάθεια για αντεπίθεση. Με το σερβίς του Λάππα κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή των φιλοξενουμένων. Με συνολικό σερί 6-0 η Ενωση προσπέρασε 12-8 και όλα έδειχναν πως θα οδηγήσει στο τάι μπρέικ. Λογάριαζε όμως χωρίς τον Παμβοχαϊκό που με αποτελεματικό μπλοκ και κόντρα επιθέσεις ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, το 19-17 του Παμβοχαϊκού έγινε 23-22 για την ΑΕΚ με την επίθεση του Τζιουμάκα. Με δύο επιθέσεις του Ολιβέιρα ο Παμβοχαϊκός βγήκε μπροστά 24-23. Η ΑΕΚ κυνήγησε την ανατροπή αλλά ο Παμβοχαϊκός παρότι έχασε δύο ματς μπολ (25-24, 26-25, 27-26) κράτησε το προβάδισμα και τελείωσε τον αγώνα με τον Ροντρίγκο Αμπράο που έκανε το 28-26. Στην προτελευταία φάση τραυματίστηκε στη γάμπα ο Γιώργος Τζουμάκας.

Διαιτητές: Ονόπας, Μυλωνάκης.

1ο σετ: 8-4, 14-16, 18-21, 19-25
2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-15
3ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 23-25
4ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 26-28

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-15, 23-25, 26-28)

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 9 (4/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 48% άριστες), Κανέλλος 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 23 (19/40 επ., 4 άσσοι), Μότα 8 98/20 επ., 75% υπ. - 44% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ. - 44% άριστες), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας 2 (2/3 επ., 57% υπ. - 29% άριστες).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ.), Ολιβέιρα 15 (14/31 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 38% άριστες), Γκλαντστόουν 14 (11/13 επ., 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 5 (5/16 επ.), Τουρνάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 24 (21/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 59% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Μακρυγιάννης, Ρούμπο 1 (1 μπλοκ), Κωτσάκης (40% υπ. - 40% άριστες).