ΘΕΣΗ:    10  3  5  4 10η 10η 10 3 2 2 2 2 1 3 1 3 3 3 7 7

ΕΤΟΣ: 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84
ΘΕΣΗ:  4  4  1 1  5  5  2  2  2  2  2  2  1  1  1

ΕΤΟΣ: 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69
ΘΕΣΗ:  2 1  2  2  2  2  1  2  1  2  1  1 1 1 2
Το πρόγραμμα της ημιτελικής φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2019-20.
Για δίκαιη ήττα του Παναθηναϊκού μίλησε μετά το ματς ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ενώ ο γιός του Χαράλαμπος ζήτησε συγγνώμη από τους φιλάθλους των «πρασίνων».
Με τον 23χρονο Νίκο Μήλη να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση στη μέχρι στιγμής καριέρας του, ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στον Άγιο Θωμά με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 2η αγωνιστική της Volley League 2019-20.
            Ο ΠΑΟΚ έχει πλέον δυο δρόμους για τους Κουβανούς Άλμπο, Σαντοβάλ, με τη διευκρίνιση ότι  τον δεύτερο δεν τον υπολογίζουν και οι όποιες ενέργειες, θα γίνουν για την παραμονή του πρώτου ή την αντικατάσταση του με άλλον ξένο διαγώνιο.
Δύο παίκτες από Παναθηναϊκό (Ράπτης, Γιάκομπσεν), Φοίνικα (Στερν, Σβετιτσιάνιν), Παμβοχαϊκό (Παπαδόπουλος Η., Μάμαλης) και έναν του Ολυμπιακού (Κοκκινάκης) συμπληρώνουν την κορυφαία επτάδα της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League.
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός - Φοίνικας Σύρου είναι τα δύο ζευγάρια των ημιτελικών του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», όπως προέκυψαν από τη κλήρωση που έγινε σήμερα από την ΕΣΑΠ.
Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ και έκλεισε τον αγώνα με τους νεοφώτιστους χωρίς απώλειες. Οπως είπε ο προπονητής του τριφυλλιού Δημήτρης Ανδρεόπουλος αλλά και ο υιος του Χαράλαμπος που ήταν από τους κορυφαίους, ο αγώνας με τον ΟΦΗ ήταν από τα ματς κλειδιά για να πάει η ομάδα ψηλά:
Δυσαρέσκεια και προβληματισμός επικρατεί στην αθλητική ηγεσία αλλά και στην ηγεσία της ΕΡΤ για τα επεισόδια στο ντέρμπι Παναθηναϊκού - Ολυμπιακού.
Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο Παναθηναϊκός στο νέο πρωτάθλημα της Volley League. Mε πολύ καλή εμφάνιση, πρωταγωνιστή τον Αξέλ Γιάκομπσεν και υπεροχή σε σερβίς και επίθεση η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε το τρίποντο στην πρεμιέρα απέναντι στον φιλόδοξο ΟΦΗ που έκανε ντεμπούτο στο Ηράκλειο και στο κατάμεστο Βαρδινογιάνειο Αθλητικό Κέντρο.
Ανάλυση του πρωταθλήματος της Volley League 2019-20. Στο χορό του τίτλου και ο Παναθηναϊκός που θέλει να μπει σφήνα στους Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ.
tο πρώτο σερβίς της Volley League 2019-20 θα γίνει στο Βαρδινογιάνειο Αθλητικό Κέντρο του Ηρακλείου όπου ο νεοφώτιστος στην κατηγορία Ο.Φ.Η. θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Η αναμέτρηση θα αρχίσει στις 17.00 (Βαρδινογιάνειο, 2/11, 17.00, Διαιτητές: Βουδούρης, Αγγελίδης) και αναμένεται να είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις της πρεμιέρας.
Με τους Στάροβιτς, Ανδρεόπουλο, Ρανγκέλ να κάνουν κορυφαία εμφάνιση αλλά και τον  Αλεξ Γιάκομπσεν να καθοδηγεί τέλεια την ομάδα ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά 3-0 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς κάνοντας το καλύτερο δώρο και στον Φοίνικα Σύρου τον οποίο «πήρε μαζί του» στα ημιτελικά ως καλύτερο δεύτερο από τους τρεις ομίλους.
Οι παρατηρήσεις του Δημήτρη Ανδρεόπουλου για τα λάθη στο πρώτο σετ αφύπνησαν τους παίκτες του που βρήκαν το δρόμο για την πρώτη επίσημη νίκη της σεζόν για το Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Οι πράσινοι παρότι έχασαν το 1ο σετ από τα σερβίς και τις επιθέσεις του Ηρακλή Παπαδόπουλου, κατάφερε να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα σε υποδοχή και επίθεση και να πάρουν δίκαια τη νίκη με 3-1 σετ.
Μετά την ανάσα που πήρε το ελληνικό βόλεϊ με τις προκρίσεις των εθνικών ανδρών και γυναικών στους «16» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιστρέψαμε  στη μιζέρια των πρωταθλημάτων μας, που έχουν πιάσει πάτο…