ΘΕΣΗ:    10  3  5  4 10η 10η 10 3 2 2 2 2 1 3 1 3 3 3 7 7

ΕΤΟΣ: 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84
ΘΕΣΗ:  4  4  1 1  5  5  2  2  2  2  2  2  1  1  1

ΕΤΟΣ: 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69
ΘΕΣΗ:  2 1  2  2  2  2  1  2  1  2  1  1 1 1 2
Οκτώ μήνες μετά την τελευταία αναμέτρηση τους για τα πλέι άουτ της αγωνιστικής σεζόν 2017-18 ο Εθνικός και ο Παναθηναϊκός θα συναντηθούν και πάλι στην Αλεξανδρούπολη σε αγώνα που θα ολοκληρώσει την 10η αγωνιστική της Volley League. (10η αγωνιστική, 17/12, 17.00, ΕΡΤ2, Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης).
Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε για μία ακόμη φορά το τουρνουά μίνι βόλεϊ του Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής.
Ο Αλέξανδρος Ράπτης τόνισε πως νίκες όπως ήρθαν επί του Φοίνικα Σύρου ανεβάζουν την ψυχολογία του ίδιου και της ομάδας. Από την άλλη, ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος τόνισε πως είναι το 3ο τάι μπρέικ που χάνει ο Φοίνικας και πρέπει να βρουν λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα.
Ενα ματς που φαίνονταν χαμένο κατάφερε να γυρίσει ο Παναθηναϊκός στην Κυψέλη και μάλιστα αυτό ήταν το ντέρμπι με τον Φοίνικα Σύρου. Με επιμονή, υπομονή και με δώρα τα λάθη των συριανών ο Παναθηναϊκός νίκησε δίκαια 3-2 σετ και σημείωσε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και την δεύτερη σε τρία τάι μπρέικ που έχει δώσει σε 7 αγώνες.
Τα βλέμματα της 9ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών το Σάββατο 8/12 θα είναι στραμμένα στο κλειστό του Πανελληνίου, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου (9η αγωνιστική, 8/12, 17.00 ΕΡΤ3, Διαιτητές: Θέμελης, Ονόπας).
Ο Παναθηναϊκός τιμωρήθηκε μόνο με έγγραφη επίπληξη από το Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο της ΕΣΑΠ για όσα έγιναν στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για την 2η αγωνιστική, καθώς η αθλητικής δικαστής έλαβε υπόψην της την λάθος διαιτητική απόφαση που επηρέασε την ατμόσφαιρα στο κλειστό της Κυψέλης. Αντίθετα, ο Ηρακλής τιμωρήθηκε με πρόστιμο 550 € για την συμπεριφορά των φιλάθλων του στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό.
Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων είπε για τη νίκη επί του Παμβοχαϊκού:
Στην Ελλάδα βρίσκεται τις τελευταίες ημέρες ο σπουδαίος προπονητής Ντανιέλε Ρίτσι. Ο Ιταλός πρώην τεχνικός του ΠΑΟΚ που πανηγύρισε μαζί του πέρυσι το κύπελλο στην Ρόδο, είναι στην χώρα μας για να παρακολουθήσει αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος.
Με αποτελεσματικό σερβίς που... έβγαζε φωτιές, ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι. Οι «πράσινοι» έφθασαν τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα και πανηγύρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική τους άνοδο.
Με το δεύτερο τηλεοπτικό ντέρμπι μεταξύ του Παμβοχαϊκού και του Παναθηναϊκού στο Βραχάτι θα ολοκληρωθεί η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. (8η αγωνστική, 3/12, 17.30, EΡT2, Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης.).
Ένας από τους πιο πιστούς διαχρονικούς «στρατιώτες» του Παναθηναϊκού είναι ο τιμ μάνατζερ της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του «τριφυλλιού» Ρούλης Αγραπιδάκης.
Ευχαριστημένος από την αντίδραση των παικτών του μετά τα συνεχή αρνητικά αποτελέσματα ήταν ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου. Ο πασαδόρος του δικεφάλου Ντίμα Φιλίποφ ευχαρίστησε τον κόσμο για την στήριξη, ενώ από τον Παναθηναϊκό ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος και ο Παναγιώτης Πελεκούδας παραδέχθηκαν την ανωτερότητα του ΠΑΟΚ.
Στον Παναθηναϊκό ξέσπασε ο ΠΑΟΚ για την κακή εβδομάδα που προηγήθηκε σε πρωτάθλημα και Ευρώπη με τις ήττες από Φοίνικα και Φρανκφούρτη. Ο δικέφαλος με διαγώνιο τον Ιβάν Μαρκέζ νίκησε 3-0 σετ και έμεινε μόνος δεύτερος πίσω από τον Ολυμπιακό ωστόσο η επιτυχία επισκιάστηκε από το διάστρεμμα που έπαθε ο Δημήτρης Τζούριτς στο 2-1 του 1ου σετ δίνοντας τη θέση του στον Μαρκέζ.
Ο Παναγιώτης Πελεκούδας επιστρέφει ως αντίπαλος στο «Παλατάκι» και σε δηλώσεις του παραδέχθηκε ότι θα είναι περίεργο για εκείνον να αγωνιστεί εκεί, όμως θέλει να φύγει νικητής με τον Παναθηναϊκό.