Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής
Πολλοί απορούν με αυτά που συμβαίνουν παραμονές της έναρξης του πρωταθλήματος στη Volley League αλλά όλα έχουν την εξήγηση τους και τίποτα δεν αποτελεί μυστήριο. Κανονισμοί υπάρχουν και έσοδα υπάρχουν και ο αγωνιστικός προγραμματισμός έγινε έγκαιρα. Τι συμβαίνει πραγματικά;
Οι Νώντας Γεροθόδωρος, Αλέξανδρος Μυλωνάκης θα είναι οι δύο διαιτητές στο ντέρμπι αιωνίων (22/10) που ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της Volley League.
Το πρωτάθλημα της Volley League των ανδρών ξεκινά το ερχόμενο Σαββατοκύριακο με τα ερωτήματα και τις απορίες σχετικά με το τι θα γίνει να είναι πολλές. Πρώτα απ' όλα δεν πρέπει να θεωρεί κανείς δεδομένο πως όντως θα έχουμε το πρώτο σερβίς το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, αφού την Πέμπτη συνεδριάζει η ΕΕΑ για να αδειοδοτήσει τους φακέλους των ομάδων.
Ευχάριστα είναι τα νέα σχετικά με την κατάσταση της υγείας του Ρενάν, ο οποίος χτες διακομίστηκε στο Σισμανόγλειο Νοσοκομείο Κομοτηνής και σήμερα επέστρεψε σπίτι του
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 σετ την Κομοτηνή σε φιλικό αγώνα που έγινε απόψε στην πρωτεύουσα της Ροδόπης και στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό στη μέση του Βραζιλιάνου κεντρικού της Κομοτηνής Ρενάν Σάντος Περέιρα.
Ο Ηρακλής σημείωσε και δεύτερη νίκη στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς τερματίζοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Α΄ομίλου που όμως δεν του έδωσε και την πρόκριση για τα ημιτελικά. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έχασε το 1ο σετ από τη μαχητική Κομοτηνή αλλά νίκησε με 3-1 σετ επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της άνοδο. Παρόλα αυτά το χαμένο σετ κόστισε στον Ηρακλή και την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο «γηραιός» ήθελε νίκη με 3-0 για να περάσει την συγκομοιδή του Φοίνικα, ενώ η Κομοτηνή ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ.
Αποφασισμένη να πετύχει τους υψηλούς και δύσκολους στόχος της σεζόν είναι η Κομοτηνή και το απέδειξε με το... καλημέρα στη νέα σεζόν. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη νίκησε με 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο ντέρμπι της Θράκης για τον Α΄όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
H πρώτη μονομαχία της Κομοτηνής και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στην ιστορία του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και η πρώτη ύστερα από 20 χρόνια όταν και πάλι ήταν μαζί την σεζόν 1997-98 θα γίνει αύριο Τετάρτη (3/10, 19.00, διαιτητές: Ιωαννίδης, Μαρκατσάς) στην Κομοτηνή και συγκεκριμένα στο φιλόξενο γυμναστήριο του 2ου Λυκείου.
Το πρώτο της επίσημο παιχνίδι ως ομάδα της Volley League έδωσε η ΑΕ Κομοτηνής, με τον Ηλία Κρεούζη να τονίζει:
Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο ΠΑΟΚ στη νέα αγωνιστική περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τζούριτς που σημείωσε 19 πόντους και είχε 66% αποτελεσματικότητα στην επίθεση νίκησε τον ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνή με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα του Α΄ομίλου του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς στο PAOK Sports Arena.
To ντεμπούτο του Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής στη διοργάνωση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς γίνεται έχοντας προπονητής έναν από τους καλύτερους φίλους του αείμνηστου «Σαμ». Ο προπονητής της ομάδας της Θράκης Ηλίας Κρεούζης δίνει το στίγμα της ομάδας του και αποκαλύπτει την στενή οικογενειακή σχέση που είχε με τον Νίκο Σαμαρά:
Mε την αναμέτρηση μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής που θα γίνει το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου στις 17.00 (διαιτητές Αβραμίδης, Γεωργιάδης) στο PAOK Sports Arena και είναι για την πρεμιέρα του Α΄ομίλου θα αρχίσει το Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018.
Ο ΠΑΟΚ είχε την τύχη με το μέρος του στην κλήρωση για την έδρα του αγώνα με τον Ηρακλή για τον Α΄όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Ο αγώνας θα γίνει την προσεχή Τρίτη 2 Οκτωβρίου στις 19.00 στο PAOK Sports Arena και η κλήρωση έγινε στα γραφεία της ΕΠΕΣ Θεσσαλονίκης παρουσία εκπροσώπων του ΠΑΟΚ (Αχιλλέα Τζήκα) και του Ηρακλή (Μάκη Καλαϊτζίδη).
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και ο ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής που προετοιμάζονται για τη νέα αγωνιστική περίοδο στην Volley League και το σαββατοκύριακο θα δώσουν τους πρώτους αγώνες στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς έδωσαν δυνατό φιλικό προετοιμασίας στο γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης.