4. Roosewelt de Oliveira Vasconcelos Filho   Brazil 12/10/1984 2.06 Κεντρικός VK Prievidza (Σλοβακία)
5. Ταυρής Κώστας   Greece 06/04/1995 1.83 Ακραίος / Λίμπερο Α.Π.Φ.Σ.Ηρακλής Χαλκίδας
10. Lescov Marin   Moldova, Republic of 26/04/1990 1.90 Πασαδόρος Nancy (Γαλλία)
11. Αχιλλεόπουλος Γιάννης   Greece 26/06/1989 1.84 Λίμπερο Α.Π.Σ.Κύζικος Ν. Περάμου
12. Βουλκίδης Θεόδωρος   Greece 30/03/1996 2.00 Κεντρικός Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός
13. Dokic Tomislav   Serbia 27/02/1986 2.04 Διαγώνιος Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
16. Βελούδης Σπύρος   Greece 16/01/1997 1.72 Λίμπερο Απόλλων Αθηνών
17. Παπαδόπουλος Παναγιώτης   Greece 30/04/1992 1.98 Ακραίος Μ.Α.Σ Νίκη Αιγινίου

ΘΕΣΗ:    3η     2 Α21 12 5 Α22 Α23 Α23

Ο πασαδόρος της Κομοτηνής Θάνος Μαρούλης μετά το ματς μίλησε για τον αγώνα κόντρα στην παλιά του ομάδα:
Ο τεχνικός του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος του αγώνα με την Κομοτηνή είπε:
Η Κομοτηνή αιφνιδίασε τον Φοίνικα στη Σύρο κερδίζοντας το πρώτο σετ αλλά η ομάδα των Κυκλάδων απάντησε με όπλο το σερβίς και τον εκπληκτικό Εβάντρο και πήρε πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ που την ανέβασε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.
Παιχνίδι χωρίς αύριο χαρακτήρισε την αναμέτρηση με την ΑΕΚ ο ακραίος του Φοίνικα Παναγιώτης Παπαδόπουλος, που εξέφρασε την χαρά του για την... κατάρα των τάι μπρέικ που επιτέλους έσπασε.
Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα με 3-2 σετ ήρθε η ώρα να πανηγυρίσει στο τάι μπρέικ μία μεγάλη πρόκριση. Η αναφορά είναι για τον Φοίνικα Σύρου που μετά από ματς θρίλερ απόψε στην Ερμούπολη νίκησε την ΑΕΚ 3-2 στο νοκ άουτ ημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και προκρίθηκε στους διπλούς τελικούς κόντρα στον Ολυμπιακό. Οι τελικοί θα γίνουν 23 Ιανουαρίου 2019 (στη Σύρο) και τρεις ημέρες αργότερα στο Ρέντη.
Η κυοφορούμενη συνεργασία μεταξύ της Κομοτηνής και του διεθνή πασαδόρου Θάνου Μαρούλη ανακοινώθηκε και επίσημα από την ομάδα της Ροδόπης και η μοίρα συνεχίζει να παίζει τα παιχνίδια της με αθλητές και προπονητές που επιστρέφουν στην δράση κόντρα σε προηγούμενες ομάδες τους.
Ο Φοίνικας Σύρου υποδέχεται την Τετάρτη 12/12 την ΑΕΚ για τον «νοκ – αουτ» ημιτελικό του Λίγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και κοιτάει μόνο την νίκη που θα του δώσει την πρόκριση στους διπλούς τελικούς της διοργάνωσης.
Ο Αλέξανδρος Ράπτης τόνισε πως νίκες όπως ήρθαν επί του Φοίνικα Σύρου ανεβάζουν την ψυχολογία του ίδιου και της ομάδας. Από την άλλη, ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος τόνισε πως είναι το 3ο τάι μπρέικ που χάνει ο Φοίνικας και πρέπει να βρουν λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα.
Ενα ματς που φαίνονταν χαμένο κατάφερε να γυρίσει ο Παναθηναϊκός στην Κυψέλη και μάλιστα αυτό ήταν το ντέρμπι με τον Φοίνικα Σύρου. Με επιμονή, υπομονή και με δώρα τα λάθη των συριανών ο Παναθηναϊκός νίκησε δίκαια 3-2 σετ και σημείωσε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και την δεύτερη σε τρία τάι μπρέικ που έχει δώσει σε 7 αγώνες.
Τα βλέμματα της 9ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών το Σάββατο 8/12 θα είναι στραμμένα στο κλειστό του Πανελληνίου, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου (9η αγωνιστική, 8/12, 17.00 ΕΡΤ3, Διαιτητές: Θέμελης, Ονόπας).
Αρχή για μια νέα πορεία χαρακτήρισε ο Νικος Νεόφυτος την μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στη Σύρο ενώ ο απογοητευμένος προπονητής των «Πειρατών» Ράτκο Παβλίσεβιτς, στάθηκε στα λάθη της ομάδας του και στην εξαιρετική απόδοση των «κιτρινόμαυρων».
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιρανό πασαδόρο Φαρχάντ Σαλαφζούν - που στο 4ο σετ αντίκρυσε και κόκκινη κάρτα για εκνευρισμό που είχε με τον Ντε Σόουζα του Φοίνικα - η ΑΕΚ νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα με 3-2 στο κατάμεστο γυμναστήριο Δημήτριος Βικέλας όπου βρέθηκαν και 80 οπαδοί της ΑΕΚ.
Μέσα σε 10 ημέρες ο Φοίνικας και η ΑΕΚ θα αναμετρηθούν δύο φορές στη Σύρο για το πρωτάθλημα και το Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Την Κυριακή 2 Δεκεμβρίου θα γίνει η πρώτη μονομαχία τους για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. (8η αγωνστική, 2/12, 16.30, Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπακοσμάς).
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ στάθηκε στην αλλαγή της εικόνας της ομάδας μετά το πρώτο σετ, ενώ ο Ράτκο Παβλίσεβιτς εμφανώς απογοητευμένος από την κατάλαξη του αγώνα δήλωσε πως ο Φοίνικας αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός μπορούσε να φύγει και με το τρίποντο από το Ρέντη.