Την τιμητική του είχε πριν την έναρξη του αγώνα με την Κομοτηνή ο Αλέξανδρος Ράπτης του Παναθηναϊκού.
Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης είπε μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό:
Στην οικογένεια του Γενικού Γραμματέα του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού Παναγιώτη Μπόμη που πενθεί την απώλεια του μπαμπά του Ανδρέα που υπήρξε ένας μεγάλος δάσκαλος της αθλητικής δημοσιογράφιας, αφιέρωσαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού την πρώτη νίκη στους στην εφετινή σεζόν.
Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr o λίμπερο του ΠΑΟ Δημήτρης Ζήσης τόνισε μετά τη νίκη επί της Κομοτηνής:
Ο Παναθηναϊκός μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο τάι μπρέικ από Ολυμπιακό και ΑΕΚ, πανηγύρισε τη πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League, μετά το 3-0 σετ επί της Κομοτηνής στο κλειστό της Κυψέλης. Οι «πράσινοι» πήραν το πρώτο τους τρίποντο φέτος και νίκησαν τους νεοφώτιστους χωρίς απώλεια σετ, κάτι που δεν κατάφεραν οι Ολυμπιακός (νίκησε 3-1), ο ΠΑΟΚ (νίκησε 3-2) και η ΑΕΚ (έχασε 3-1).
O Σέρβος κεντρικός του ΠΑΟΚ Αλεξάνταρ Όκολιτς μίλησε για τη ρεβάνς του δικεφάλου με τη United Volleys Φρανκφούρτης την Τρίτη στη Γερμανία που θα κρίνει και την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.
Με τη αναμέτρηση μεταξύ του Παναθηναϊκού και της Κομοτηνής που θα γίνει στο γυμναστήριο του Πανελληνίου στις 17.30 και θα μεταδοθεί ιντερνετικά από την κρατική τηλεόραση (ERTplay) ολοκληρώνεται αύριο Δευτέρα το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League (5η αγωνιστική, 12/11, 17.30, διαιτητές: Βασιλειάδης, Κουτσούλας).
Στην έλλειψη ποιότητας υποδοχής και διάρκειας στον ρυθμό ειδικά στο 2ο και στο 4ο σετ που κρίθηκε και ο αγώνας με την ΑΕΚ εστίασαν στις δηλώσεις τους ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός αλλά και ο πασαδόρος Κώστας Προύσαλης:
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Volley League και η βαθμολογία:
Οπως και στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς έτσι και απόψε κόντρα στον Ηρακλή στο Μετς για το πρωτάθλημα ο διαγώνιος της ΑΕΚ Γιώργος Τζουμάκας ήταν ο πρωταγωνιστής. Μάλιστα πριν τον αγώνα έβγαλε φωτογραφία αγκαλιά με τον αδελφό του Στέλιο του Ηρακλή στην πρώτη εμφύλια μονομαχία τους κι ενώ η μητέρα τους Λίτσα ήταν στην κερκίδα είπε για τον αγώνα:
Μία από τα... ίδια στο Ζηρίνειο με την Κηφισιά και τον Φοίνικα να επιβεβαιώνουν τον κανόνα του τάι μπρέικ μόνο που αυτή τη φορά το πειρατικό πήρε την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη αφήνοντας την Κηφισιά χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και μόλις με έναν βαθμό στο ενεργητικό της.
«Χάθηκε» πάλι για δύο σετ η ΑΕΚ αλλά όταν σταθεροποίησε την υποδοχή της με την είσοδο του Ηλία Λάππα μπόρεσε να βρει τις επιθετικές λύσεις και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ απέναντι στον «αυτόχειρα» Ηρακλή. Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά το σοκ στην Κομοτηνή αλλά η ανάπτυξη της ήταν για άλλη μία φορά κάτω του μετρίου και θα πρέπει να είναι ευχαριστημένοι που με τόσα λάθη καταφέρνει να κερδίζει.
Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου δήλωσε μετά την ανατροπή επί του Παμβοχαϊκού:
Ο προπονητής του ΓΑΣ Παμβοχαϊκός Κώστας Δεληκώστας είπε μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ:
Χωρίς τον Ντίμα Φιλίποφ που είχε ενοχλήσεις στη μέση, με κακό σερβίς (0 άσσοι) και σε... επανάληψη της κακής εμφάνισης με την Φρανκφούρτη, ο ΠΑΟΚ παραλίγο να χάσει με κάτω τα χέρια από τον Παμβοχαϊκό στο «Παλατάκι», ωστόσο με κορυφαίο τον Ζένια Γκόρτσανιουκ και τον Γιάννη Τακουρίδη νίκησε με 3-2 σετ.
Οι επτά από τις οκτώ τελευταίες αναμετρήσεις της Κηφισιάς και του Φοίνικα έχουν κριθεί στο τάι μπρέικ και τώρα που το βαθμολογικό ενδιαφέρον είναι μεγάλο η μάχη μεταξύ των δύο ομάδων αναμένεται να είναι και πάλι αμφίρροπη. (5η αγωνιστική, 10/11, 19.00, Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου).
Πέρασαν οκτώ χρόνια από την τελευταία μονομαχία της ΑΕΚ και του Ηρακλή στην Volley League και οι δύο ομάδες θα βρεθούν απέναντι στο φιλέ στο τηλεοπτικό ραντεβού της 5ης αγωνιστικής που θα περάσει στην ιστορία και ως ο πρώτος εμφύλιος της οικογένειας Τζιουμάκα καθώς θα βρεθούν αντίπαλοι ο Γιώργος της ΑΕΚ και ο Στέλιος του Ηρακλή. (5η αγωνιστική, 10/11, 17.00, ΕΡΤ3, Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης).
Στις 12 το μεσημέρι του Σαββάτου θα πραγματοποιηθεί η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παμβοχαϊκό στο «Παλατάκι», λόγω του αγώνα μπάσκετ του δικεφάλου αργότερα την ίδια ημέρα. Έτσι, οι δύο ομάδες θα ανοίξουν την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League 5η αγωνιστική, 10/11, 12.00, Διαιτητές: Βουδούρης, Αβραμίδης).
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 10-12 Νοεμβρίου.
Δυσάρεστα είναι τα νέα που έρχονται από το στρατόπεδο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης σύμφωνα με το sportsaddict.gr, καθώς στην βραδινή προπόνηση της Τετάρτης τραυματίστηκε ο Αλεξάνταρ Γκμίτροβιτς.
O Γκάβιν Σμιτ μίλησε για το βραβείο του MVP και τόνισε πως ο τίτλος ήρθε μέσα από την ομαδική δουλειά και ευχαρίστησε τους συμπαίκτες του, αφιερωνοντάς τους το έπαθλο.
Την πρώτη του ατομική διάκριση κατέκτησε ο Γκάβιν Σμιτ. Ο Καναδός διαγώνιος του Ολυμπιακού αναδείχθηκε MVP Βίκος Cola της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League 2018-19, μετά την εμφάνισή του στο ντέρμπι με τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη.
Από την πλευρά του ο Έλληνας ακραίος της Φρανκφούρτης, Βασίλης Κωστόπουλος, σχολίασε για τη νίκη της ομάδας του επί του ΠΑΟΚ:
Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Σέρτζιου Στάνκου, παραδέχθηκε την ανωτερότητα της Φρανκφούρτης στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, ωστόσο δήλωσε πως ο δικέφαλος μπορεί να πάρει την πρόκριση στη Γερμανία.