Σε μεγάλο βράδυ Μαρτίνεζ με 20 πόντους και Ντε λα Κρούζ με 18 ενώ από την σοκαρισμένη Πολωνία η Στίσιακ είχε 23, και η Ροζάνσκι 16.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Μπόσκοβιτς οδήγησε την Σερβία σε καθαρή νίκη κόντρα στη Γερμανία, οι ΗΠΑ καταιγιστικές με φοβερό μπλοκ και πολλούς άσσους επικράτησε της Βουλγαρίας με 3-1. Και οι δύο νικήτριες είναι πλέον στους «16» του θεσμού.
Μια ανάσα από την πρόκριση είναι και η Ταϊλάνδη που τριπλασίασε τις νίκες στον όμιλο με 3-0 κόντρα στην Ν. Κορέα, πρώτη νίκη για Καναδά με αντίπαλο το αδύναμο Καζακσταν , όπως και για το Π. Ρίκο που επιβλήθηκε εύκολα του Καμερούν. Χαλαρή νίκη που συνδυάστηκε με απουσίες βασικών παικτριών για ξεκούραση, η Ιταλία νίκησε την Κενυα της Τσούμπα που για άλλο ένα ματς ήταν σπουδαία με 17 πόντους.
Πρεμιέρα-23 Σεπτεμβρίου
Β’ομιλος, Aρνεμ, Πολωνία-Κροατία 3-1 (25-19, 21-25, 25-23, 25-15)
Α ομιλος Άρνεμ, Ολλανδία-Κένυα 3-0 (25-11, 25-17, 25-11)
2η αγωνιστική-24 Σεπτεμβρίου
Β όμιλος, Aρνεμ, Τουρκία-Ταϊλάνδη 2-3 (25-17, 29-31, 25-22, 19-25, 13-15)
Α όμιλος Άρνεμ,: Βέλγιο-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-15, 27-25, 25-15)
Άρνεμ, Ιταλία-Καμερούν 3-0 (25-10, 25-12, 25-16)
Β' ομιλος, Άρνεμ, Δομινικανή Δημοκρατία-Νότια Κορέα 3-0 (25-19, 25-12, 25-15)
Γ’ όμιλος, Άρνεμ, Ηνωμένες Πολιτείες-Καζακστάν 3-0 (25-16, 25-13, 25-22)
Δ όμιλος, Άρνεμ: Βραζιλία-Τσεχία 3-1 (25-20, 25-16, 22-25, 25-18)
3η αγωνιστική-25 Σεπτεμβρίου
Α όμιλος, Άρνεμ, Βέλγιο-Κένυα 3-0 (25-15, 25-14, 25-11)
Δ όμιλος, Άρνεμ: Κίνα-Αργεντινή 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)
Δ όμιλος, Άρνεμ: Ιαπωνία-Κολομβία 3-0 (25-20, 25-22, 25-17)
Α όμιλος, Άρνεμ: Ολλανδία-Καμερούν 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)
Γ όμιλος, Aρνεμ :Γερμανία-Βουλγαρία 3-1 (25-22, 21-25, 25-23, 25-21)
Γ όμιλος, Άρνεμ, Σερβία-Καναδάς 3-0 (25-23, 25-16, 25-20)
4η αγωνιστικη-26 Σεπτεμβρίου
Δ όμιλος, Aρνεμ,: Ιαπωνία-Τσεχία 3-0 (25-15, 25-20, 25-12)
Γ όμιλος, Άρνεμ, Γερμανία-Καζακστάν 3-0 (25-15, 25-18, 25-21)
Γ όμιλος, Άρνεμ, Σερβία-Βουλγαρία 3-2 (25-21, 22-25, 25-27, 25-21, 15-9)
Α όμιλος, Άρνεμ, Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (28-26, 25-21, 26-24)
Δ όμιλος, Aρνεμ, Βραζιλία-Αργεντινή 3-0 (25-19, 25-13, 25-21)
Γ όμιλος, Άρνεμ Ηνωμένες Πολιτείες-Καναδάς 3-0 (25-19, 26-24, 25-15)
5η αγωνιστική -27 Σεπτεμβρίου
Β όμιλος, Γκντανσκ,: Τουρκία-Νότια Κορέα3-0 (25-14, 25-13, 25-13)
Δ ομιλος, Aρνεμ, Κίνα-Κολομβία 3-0 (25-16, 25-21, 25-16)
Β όμιλος, Γκντανσκ, Δομινικανή Δημοκρατία-Κροατία 3-0 (25-20, 25-15, 25-21)
Α όμιλος, Άρνεμ, Ιταλία-Βέλγιο 3-1 (21-25, 30-28, 29-27, 25-9)
Α όμιλος, Άρνεμ, Καμερούν-Κένυα 0-3 (20-25, 27-29, 19-25)
Β όμιλος, Γκντανσκ, Πολωνία-Ταϊλάνδη 3-0 ( 25-17, 25-17, 25-17)
6η αγωνιστική -28 Σεπτεμβρίου
Β όμιλος, Γκντανσκ, Ταϊλάνδη-Κροατία 3-0 (25-18, 25-13, 25-21)
Δ όμιλος ‘Αρνεμ, Κίνα-Ιαπωνία 3-0 (28-26,25-17, 29-27)
Δ όμιλος, Άρνεμ Βραζιλία-Κολομβία 3-0 (25-14, 25-12, 25-20)
Β όμιλος, Γκντανσκ, Τουρκία-Δομινικανή Δημοκρατία 3-2 (21-25, 25-21, 25-18, 16-25, 15-13)
Δ όμιλος, ‘Αρνεμ, Αργεντινή-Τσεχία 3-1 (25-20, 20-25, 25-22, 25-22)
Α όμιλος, Άρνεμ, Ολλανδία-Πουέρτο Ρίκο 3-1 (23-25, 25-20, 25-16, 25-15)
Β όμιλος, Γκντανσκ, Πολωνία-Νότια Κορέα 3-0 (25-17, 25-18, 25-16)
7η αγωνιστική- 29 Σεπτεμβρίου
Γ όμιλος, Λοτζ,: Καναδάς-Καζακστάν 3-0 (25-14, 25-18, 25-11)
Β όμιλος, Γκντανσκ, Νότια Κορέα-Ταϊλάνδη 0-3 (13-25, 14-25, 15-25)
Γ όμιλος, Λοτζ, Σερβία-Γερμανία 3-0 (25-23, 25-22, 25-23)
B όμιλος, Γκντανσκ, Τουρκία-Κροατία 3-0 (25-14, 25-12, 25-12)
Α όμιλος, Άρνεμ, Ιταλία-Κένυα 3-0 (25-15, 25-23, 25-17)
Γ όμιλος, Λοτζ Ηνωμένες Πολιτείες-Βουλγαρία3-1 (25-14, 23-25, 25-11, 25-15)
Β όμιλος,Γκντανσκ, Πολωνία-Δομινικανή Δημοκρατία 1-3 (25-18, 22-25, 21-25, 21-25)
Α όμιλος, Άρνεμ,: Πουέρτο Ρίκο-Καμερούν 3-0 (25-23, 25-16, 25-11)
8η αγωνιστική-30 Σεπτεμβρίου
Γ όμιλος, Λοτζ, 13.00 μ.μ.: Σερβία-Καζακστάν
Δ όμιλος, ‘Αρνεμ, 14.00 μ.μ.: Κίνα-Τσεχία
Δ όμιλος, Άρνεμ, 15.15: Βραζιλία-Ιαπωνία
Δ όμιλος, Λοτζ, 17.00 μ.μ.: Βουλγαρία-Καναδάς,
Δ όμιλος 19.00 μ.μ.: Κολομβία-Αργεντινή
Γ όμιλος Λότζ, 19.00: Ηνωμένες Πολιτείες-Γερμανία‘
Α ομιλος, Άρνεμ, 21.00 μ.μ.: Ολλανδία-Βέλγιο
Βαθμολογίες ομίλων
Α όμιλος
Ιταλία 12β 12-1 (4 αγ.)
Ολλανδία 9 9-1 (3 αγ.)
Βέλγιο 6 7-3 (3 αγ)
Π. Ρίκο 3 4-9 (4 αγ)
Κένυα 3 3-9 (4 αγ)
Καμερούν 0 0-12 (4 αγ)
Β όμιλος
Αγ. Δομήνικος 10 11-4 (4 αγ)
Τουρκία 9 11-5 (4 αγ)
Πολωνία 9 10-4 (4 αγ)
Ταϊλανδη 8 9-5 (4 αγ)
Κροατία 0 1-12 (4 αγ)
Ν. Κορέα 0 0-12 (4 αγ)
Γ ‘ όμιλος
ΗΠΑ 9 9-1 (3 αγ)
Σερβία 8 9-2 (3 αγ)
Γερμανία 6 6-4 (3 αγ)
Καναδάς 3 3-6 (3 αγ)
Βουλγαρία 1 4-9 (3 αγ)
Καζακστάν 0 0-9 (3αγ)
Δ ‘ όμιλος
Κίνα 9 9-0 (3 αγ)
Βραζιλία 9 9-1 (3 αγ)
Ιαπωνία 6 6-3 (3 αγ)
Αργεντινή 3 3-7
Τσεχία 0 2-9
Κολομβια 0 0-9