13-11-2017 00:39

Στο CEV Cup η Ομόνοια του Καλμαζίδη

Για άλλη μια φορά η Ομόνοια έκανε το καθήκον της απέναντι στη μεγάλη αντίπαλό της ΓιαστρέμπσκιWegiel από την Πολωνία αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα των αντιπάλων χάνοντας και τον επαναληπτικό με 3-0 σετ.

Πλέον η προσοχή των «πρασίνων» στρέφεται αρχικά στις εγχώριες διοργανώσεις και στη συνέχεια στους αγώνες του CEV Cup αφού οι πρωταθλητές συνεχίζουν την ευρωπαϊκή τους πορεία. Ο αγώνας στη σάλα της  Γιαστρέμπσκι που διήρκησε μια ώρα και 25 λεπτά ήταν γιορτή για το βόλεϊ.

Oμόνοια με την έναρξη του πρώτου σετ έμεινε κοντά στο σκορ 06-04 αφού επιχείρησε να ελέγξει τη δύναμη των Πολωνών  στο φιλέ ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 12-08. Οι «πράσινοι» έκαναν την προσπάθειά τους, αλλά το μπλοκ των Πολωνών με Μουζάι και Ντε Ρόκο ήταν απροσπέλαστοο και ξέφυγαν 20-14. Η προσπάθεια των παικτών του Καλματζίδη συνεχίστηκε αλλά ένα λάθος των Σιντιμπέ – Αλεξίου και ο Μουζάι τέλειωσαν το σετ σε 28 λεπτά και 25-17 για την Γιαστρέμπσκι.

Ξεκίνησε εκπληκτικά αλλά…

Eκπληκτικά ξεκίνησε το δεύτερο σετ η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» προσαρμόστηκαν στην εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Πολωνοί και με τον Σιντιμπέ κατάφεραν να πάνε στο πρώτο τεχνικό τάιμ –άουτ μπροστά με 08-07. Η ομάδα μας κρατήθηκε στο προβάδισμα 10-09, αλλά τα φονικά σερβίς του Ντέ Ρόκο και τα καρφώματα του Ροντρίγκο Γκουριόκα έδωσαν το προβάδισμα στην Γιαστρέμπσκι.14-11. Oι Πολωνοί πήραν τα πάνω τους και με κορυφαίο στο στάδιο αυτό τον πανύψηλο Μπόρουτς κυριάχησαν στο φιλέ και κέρδισαν 25-19 σε 27 λεπτά αυξάνοντας σε 2-0 το σκορ.

Oι «πράσινοι» στο τρίτο σετ έκαναν φοβερή προσπάθεια αφού άνκαι έμειναν πίσω στο σκορ έγιναν «στενός κορσές» της Γιαστρέμπσκι 13-12 εκμεταλλευόμενοι την καλή κατάσταση και τα τελειώματα του Σιντιμπέ. Η κλάση των Πολωνών ήταν καθοριστική σε κρίσιμα σημεία και με άσσο του πασαδόρου της Εθνικής Γερμανίας Λούκας Κάμπα εξασφάλισαν προβάδισμα πέντε πόντων 18-13. Oι Πολωνοί κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-16 σε 25 λεπτά και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-19, 25-16)

ΓΙΑΣΤΡΕΜΠΣΚΙ (Λεμπέντεου): Μουζάι 7, Μπόρουχ 11, Κιρογκα 5, Ντε Ρόκο 8, Καμπά 6, Σομπαλά 9 / Ποπίβζακ (λ, 70% υπ), Γκντόφσκι (λ), Στρέζεκ 6, Λουστάκου 1, Ερνάστοβιτς 2, Τουρσκι
ΟΜΟΝΟΙΑ (Καλμαζίδης): Γκουζμάν 5, Προδρόμου 2, Αλεξίου 3, Μπάγκρεϊ 4, Σιντιμπέ 12, Φέλιξ 6 / Παπαχριστοδούλου (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Σαββίδης Ανδρέας (λ), Πετρακκίδης Αχ 1, Σββίδης Αυγουστίνος, Πετρακκίδης, Αντωνιάδης, Αδάμου, Αχχιλλέως

Οι πρώτοι αγώνες:
Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) – Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) 0-3 (26-28, 22-25, 19-25)
Σαχτιόρ Σόλινγκορσκ (Ουκρανια) – Περούτζια (Ιταλία) 1-3 (25-23, 20-25, 17-25, 16-25)
Ποσογίλνιτσα (Σλοβενία) – Φενέρμπαχτσέ (Τουρκία) 0-3 (17-25, 22-25, 22-25)
Ομόνοια (Κύπρος) – Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) 0-3 (26-28, 13-25, 16-25)
Βοϊβοντίνα (Σερβία) – Τουλούζ (Γαλλία) 3-0 (25-22, 25-23, 25-21)
Χρόνινγκεν (Ολλανδία) – Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο) 1-3 (19-25, 25-22, 17-25, 22-25)
Νεφτοχίμικ (Βουλγαρία) – Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 1-3 (19-25, 19-25, 28-26, 18-25)
Σασταμάλα  (Φινλανδία) – Τσέσκε Μπουντεγιόβιτσε (Τσεχία) 3-0 (25-20, 25-22, 25-15)

Ρεβανς
Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία) - Λουμπλιάνα (Σλοβενία) 3-0 (25-20, 25-22, 25-18)
Περούτζια (Ιταλία) - Σαχτιόρ Σόλινγκορσκ (Ουκρανία) 3-0 (25-15, 25-16, 25-10)
Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) - Ποσογίλνιτσα (Σλοβενία) 3-0 (25-22, 25-16, 26-24)
Γιαστρέμπσκι (Πολωνία) - Ομόνοια (Κύπρος) 3-0 (25-17, 25-19, 25-16)
Τουλούζ (Γαλλία) - Βοϊβοντίνα (Σερβία) 3-1 (20-25, 25-22, 25-19, 25-23) Χρυσό σετ: 15-10
Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο) - Χρόνινγκεν (Ολλανδία) 3-0 (25-21, 25-17, 25-23)
Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Νεφτοχίμικ (Βουλγαρία) 3-0 (25-12, 25-21, 25-20)
Τσεσκε Μπουντεγίοβιτσε (Τσεχία) - Σασταμάλα (Φινλανδία) 3-1 (25-21, 25-17, 18-25, 25-20) Χρυσό σετ: 12-15