ΕΣΠΑΑΑ: Στο κλειστό της Ν. Ερυθραίας το Final-4 Αγοριών Κ17

Στο κλειστό της Ν. Ερυθραίας «Βασίλης Καλαϊτζής» διεξάγεται το Σαββατοκύριακο (10-11/6) το Final-4 Aγοριών Κ17 ΕΣΠΑΑΑ, με τη συμμετοχή της ΑΕΚ, Νέων Βύρωνος, Παναθηναϊκου και Πανερυθραϊκού.

11/6

Μικρός τελικός (18.00)

Τελικός (20.00)

Ο δρόμος για το Final-4

Την 12η αγωνιστική η οποία εκκρεμούσε ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος Κ17 της ΕΣΠΑΑΑ. Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, Νέοι Βύρωνος και Πανερυθραϊκός οριστικοποήθηκε ότι θα είναι οι τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή στο Final 4.

Ο Παναθηναϊκός τερμάτισε με  33 βαθμούς αφού επικράτησε του Παναθηναϊκού 2 με 3-1. Έτσι, με 11 νίκες και μόλις μία ήττα ολοκλήρωσε θετικά το πρώτο κομμάτι του πρωταθλήματος και στοχεύει πλέον στο Final 4 εκεί που θα συναντήσει τον Πανερυθραϊκό.

Η ΑΕΚ επικράτησε  της Σχολή Μωραΐτη με 3-0 και με 11 νίκες και μια ήττα αλλά με 32 βαθμούς η ΑΕΚ βρέθηκε στη δεύτερη θέση και διασταυρώθηκε στα ημιτελικά τους Νέους Βύρωνος.

Οι Νέοι Βύρωνος νλικησαν τον  Φοίβου Μελισσίων με 3-0 πέρασαν στην τρίτη θέση. και θετικό αποτέλεσμα και πήραν προκριση στο Final 4.

Στην πέμπτη θέση έμεινε το Κολλέγιο Αθηνών, έκλεισε την πορεία του με νίκη επί του Μαρκόπουλου με 3-1.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση κόντρα σε ένα μαχητικό Μαρκόπουλο και στο τέλος κατάφεραν να χαμογελάσουν ακόμα και αν δεν πήραν την πρόκριση για το Final 4.Παιχνίδι των πέντε σετ έγινε ανάμεσα σε Κηφισιά και Παλλήνη με την Παλλήνη να παίρνει τη νίκη. Το 2-0 υπέρ της Κηφισιάς μετατράπηκε σε 2-3 μετά από αντεπίθεση διαρκείας και αυτό χάρισε δύο ακόμα βαθμούς στη συγκομιδή.

Νίκη εκτός έδρας και για την Αθηνά Μαγκουφάνας επί του ΕΑΟ Σπάτων. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη σεζόν με μια άκρως θετική εμφάνιση και συνολικά με 10 βαθμούς.