10-04-2023 14:27

ΕΣΠΑΑΑ Κορίτσια Κ18: Πρωταθλητές οι Νέοι Βύρωνος 3-1 τον Φοίβο στον τελικό με MVP τη Σοφία Αθανασοπούλου

Πρωταθλήτρια στην κατηγορία κοριτσιών Κ18 ΕΣΠΑΑΑ αναδείχθηκε η ομάδα των Νέων Βύρωνος η οποία στον τελικό του Final-4 στο κλειστό του Παπάγου λύγισε με 3-1 (21-25, 25-22, 25-21, 25-17) τον Φοίβο Μελισσίων ,

Στον τελικό  η ομάδα του Φοίβου Μελισσίων ξεκίνησε δυναμικά στο επιθετικό κομμάτι, και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με το 21-25 του πρώτου σετ. Στο δεύτερο σετ οι Νέοι Βύρωνος αντέδρασαν.

Μάλιστα η διαφορά μεγάλωσε αρκετά στα μέσα του σετ αλλά με αντεπίθεση διαρκείας τα κορίτσια του Φοίβου ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του σετ παίρνοντας προβάδισμα με 20-21. Η ομάδα από το Βύρωνα, όμως, είχε απάντηση και με 25-22 έφερε τον τελικό σε ισορροπία.

Με παρόμοιο τρόπο κύλησε και το τρίτο σετ. Οι Νέοι Βύρωνος ξεκίνησαν καλύτερα και έδειξαν υπομονή σε άμυνα και επίθεση. Η αντεπίθεση του Φοίβου Μελισσίων δεν ολοκληρώθηκε παρά το γεγονός ότι η διαφορά μηδενίστηκε λίγο πριν τους 25 πόντους. Ο Μάριος Παπαδούρης είδε την ομάδα του να ανατρέπει το παιχνίδι και να παίρνει προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Εκεί ήταν που η ψυχολογία έγειρε ξεκάθαρα προς την πλευρά των Νέων Βύρωνος. Οι μπλε του Βύρωνα ξέφυγαν από νωρίς στο τέταρτο σετ και αυτή τη φορά δεν επέτρεψαν στην αντίπαλη ομάδα να επιστρέψει. Η διαφορά συντηρήθηκε με αποτέλεσμα να έρθει το 25-17 και μαζί το 3-1 στα σετ. Με αυτό τον τρόπο οι Νέοι Βύρωνος έφτασαν στην κατάκτηση του τροπαίου ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή σεζόν.

Χάλκινος ο Παπάγου

Ένας ωραίος αγώνας έγινε και για τη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου. Θέτιδα και Παπάγου μπήκαν στο παιχνίδι με στόχο την κατάκτηση της τρίτης θέσης και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες με 17-25 και 25-17.

Η συνέχεια, όμως, ανήκε στην ομάδα του Παπάγου. Με καλή επιθετική λειτουργία αλλά και σταθερή υποδοχή κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση της Θέτιδας και να πάρουν προβάδισμα. Με 18-25 και 21-25 η ομάδα του Παπάγου κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-3 και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο

Μετά το τέλος του τελικού ακολούθησε απονομή μεταλλίων και αναμνηστικών στις τέσσερις ομάδες αλλά και τους διαιτητές.

Τη βράβευση των διαιτητών έκανε ο διεθνής διαιτητής Αλέξανδρος Μυλωνάκης.

Η Πανωραία Κούτρα των Νέων Βύρωνος αναδείχθηκε  καλύτερο λίμπερο παραλαμβάνοντας το βραβείο από τον Γενικό Αρχηγό του ΑΣ Παπάγου Νίκο Γώγο.

Καλύτερη πασαδορος αναδείχθηκε η Ευαγγελία- Θεοφανία Γερογιάννη του Φοίβου Μελισσίων με τη βράβευση της να γίνεται από τον πρόεδρο επιτροπής ανάπτυξης της ΕΣΠΑΑΑ Παναγιώτη Παντελή.

Καλύτερη επιθετικός ήταν η Κωνσταντίνα Παρίση του ΑΣ Παπάγου με την απονομή της να γίνεται από τον υπεύθυνο ανάπτυξης της ΕΟΠΕ Χρήστο Ντόζη.

MVP του Final 4 αναδείχθηκε η Σοφία Αθανασοπούλου των Νέων Βύρωνος με τον Τάσο Καϊμάκη, τον πρόεδρο του ΑΣ Παπάγου, να πραγματοποιεί τη βράβευση.

Το τρόπαιο παρέδωσε στις πρωταθλήτριες ο πρόεδρος της ΕΣΠΑΑΑ Κωνσταντίνος Αλλαγιάννης.

Το αποτελέσματα των αγώνων:

Ημιτελικοί 8/4

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΣΠΕ "Θέτις"    3-0 (25-18,25-23,25-20)

ΑΣ Παπάγου - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"  2-3 (25-21,25-20,16-25,20-25,12-15)

Τελικοί 9/4

Μικρός τελικός: ΑΣΠΕ "Θέτις" - ΑΣ Παπάγου        1-3 (17-25, 25-17, 18-25, 21-25)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"    3-1   (21-25, 25-22, 25-21, 25-17)