09-04-2023 18:30

Life B' εθνική γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Εκπληκτικό «μπρέικ» του Φοίβου στη Μεταμόρφωση με 2-3 και επιστροφή της σειράς στα Μελίσσια

Πολύ σκληρός για να χάσει αποδείχτηκε ο Φοίβος Μελισσίων καθώς την Παρασκευή το βράδυ,στον πρώτο τελικό των πλέι οφ της Life B’ εθνική Γυναικών, κόντρα στην πρωτοπόρο Δεξαμενή, έκανε εκπληκτική ανατροπή απο 2-1 σε 2-3 σετ (25-21, 23-25, 25-16, 23-25, 11-15) μείωσε σε 1-2 νίκες.

Οι «άγριες μέλισσες» του Στέλιου Ατσιδαύτη με εξαιρετικό σερβίς και πολύ καλό μπλοκ, έσπασαν το φετινό αήττητο της πρωτοπόρου Δεξαμενής η οποία πριν το ματς μετρούσε 23 σερί νίκες σε κανονική περίοδο και ημιτελικό πλέι οφ.

Η σειρά πλέον επέστρεψε στα Μελίσσια όπου οι δύο ομάδες την Μ Δευτέρα (9/4) στις 21.30 θα συναντηθούν σε δεύτερο τελικό. Αν οι γηπεδούχοι επικρατήσουν και ισοφαρίσουν σε 2-2, όλα θα κριθούν σε τρίτο και τελευταίο τελικό στις 21/4 στο κλειστό της Μεταμόρφωσης. Αν σπάσουν την έδρα οι φιλοξενούμενες της Έφης Μαρτσουκάκη, τότε θα στεφθούν πρωταθλήτριες, αφού θέλουν μία νίκη για να σφραγίσουν το νταμπλ.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με την Δεξαμενή στο πρώτο σετ να προηγείται 17-13, λίγο αργότερα οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες σε 21-21, και στο φινάλε οι γηπεδούχες επικράτησαν με 25-21.

Στο δεύτερο η Δεξαμενή πήρε προβάδισμα με 17-11, ο Φοίβος απάντησε με εκπληκτικό σερί 2-11, πέρασε μπροστά με 19-21, ξέφυγε με 21-24, μείωσε ο ΑΟΔΜ σε 23-24 και ο Φοίβος επικράτησε με 23-25 και ισοφάρισε σε 1-1. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Φοίβου προηγήθηκε 4-12 , η Δεξαμενή έκανε ανατροπή καθώς ισοφάρισε σε 15-15 και με νέο σερί 10-1 πήρε το σετ με 25-16.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τον ΑΟΔΜ αρχικά να ξεφεύγει με 20-17 και 23-21 αλλά ο Φοίβος έβγαλε μέταλλο, καθώς ισοφάρισε σε 23-23 και πήρε στις λεπτομέρειες το σετ με 23-25 και με 2-2 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Φοίβος με εξαιρετική ψυχολογίας μπήκε πολύ δυνατά πήρε μεγάλο προβάδισμα με 4-9, 5-10, 9-13, 10-14, η Δεξαμενή πλησίασε στο 11-14 αλλα ο Φοίβος άντεξε στην πίεση και το κατέκτησε με 11-15 και 2-3.

Απο τις νικήτριες ξεχώρισαν Κομίνη, Δημητρακάκου, Κωτσιάκη, Γεωργακοπούλου ενω απο την Δεξαμενή, Αρμάου, Βελισσάρη, Ιμπραχήμ.

Τα σετ 2-3 (25-21, 23-25, 25-16, 23-25, 11-15)

Διαιτητές Μαρκάτης-Χρηστίδης

Δεξαμενή Μεταμόρφωσης: (Μαρτσουκάκη) Αρμάου, Βελισσάρη, Ιμπραχήμ, Κατσιμάνη, Μαυράκου, Σπαντιδάκη, Υφαντή (λ) Μαραγκού, Φωτουλάκη, Σταυριανού

Φοίβος ( Ατσιδαύτης): Καραγκούνη, Κομίνη, Κωτσιάκη, Ζαχαροπούλου, Δημητρακάκου, Γεωργακοπούλου, Μολδοβανίδη (λ), Μέγκου, Θάνου, Χαβιαρά (λ), Γερογιάννη.