03-04-2023 21:40

LIFE Β' Εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Παγκράτι και Αμπελόκηποι στα πλέι οφ ανόδου

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε της Β’ Φάσης τα δεδομένα στην κορυφή είναι ξεκάθαρα. Ο ΑΟ Παγκρατίου εξασφάλισε την πρώτη θέση ενώ η ΑΕ Αμπελοκήπων θα βρεθεί στη δεύτερη ότι και αν συμβεί στην 14η αγωνιστική.

Ο Ηλυσιακός πήρε ένα άνετο τρίποντο καθώς με αντιμετώπιζε την Αγία Παρασκευή που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Με 0-3 άνευ αγώνα ο Ηλυσιακός έφτασε τους 17 βαθμούς και παρέμεινε στην πέμπτη θέση.

Ο ΑΟ Παγκρατίου πήρε τη νίκη που έψαχνε για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Με μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση το Παγκράτι έφτασε στο νικηφόρο 0-3 κόντρα στους Ίωνες, σε μια εορταστική ατμόσφαιρα όπου το Παγκράτι βράβευσε ανθρώπους που έχουν τιμήσει την ομάδα στο παρελθόν, οι κοκκινόμαυροι έφτασαν τους 34 βαθμούς και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στη δεύτερη θέση θα βρίσκεται οριστικά η ομάδα των Αμπελοκήπων καθώς ηττήθηκε από τον ΑΟ Οδυσσέα με 3-2. Το ξεκίνημα έμοιαζε ιδανικό για τους Αμπελόκηπους που κατέκτησαν τα δύο πρώτα σετ. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Οδυσσέα έκαναν μια εντυπωσιακή συνέχεια, ανέτρεψαν το σκορ και με νίκη στο τάι μπρέικ πήραν την έβδομη νίκη τους χωρίς αυτό να είναι αρκετό για να φέρει την ομάδα στις δύο πρώτες θέσεις.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε και η Αθηνά Μαγκουφάνας επί της ΟΠΕ Χαλκίδας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν κατακτώντας τα δύο πρώτα σετ αλλά η βελτίωση της Αθηνάς Μαγκουφάνας στη συνέχεια έφερε την ανατροπή.

Το 2-3 έφερε την Αθηνά Μαγκουφάνας στους 20 βαθμούς και την τέταρτη θέση.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

13η αγωνιστική

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004    2-3 (25-18,25-14,22-25,10-25,14-16)

ΑΟ Οδυσσέας - ΑΕ Αμπελοκήπων    3-2 (21-25,17-25,25-22,25-23,15-12)

ΑΕ Αγίας Παρασκευής - ΑΟ Ηλυσιακός  0-3 (0-25,0-25,0-25)

'Ιωνες ΑΣΠ - ΑΟ Παγκρατίου       0-3 (15-25,12-25,10-25)