27-03-2023 16:09

Life Β’ Εθνική Aνδρών ΕΣΠΑΑΑ: Τρίποντο κορυφής για το Παγκράτι, στο -2 οι Αμπελόκηποι

Με ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι συνεχίστηκε το πρωτάθλημα LIFE Β’ Εθνικής των ανδρών με το Παγκράτι να διατηρείται στην κορυφή την ώρα που οι Αμπελόκηποι κατέκτησαν ενα άκοπο τρίποντο άνευ αγώνα.

Το Παγκράτι υποδέχτηκε τον ΑΟ Οδυσσέα σε ένα παιχνίδι με παγίδες για τους γηπεδούχους. Τα δύο πρώτα σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκαν στην ελάχιστη διαφορά με 25-23 και 28-30. Το Παγκράτι ανέκτησε ξανά το προβάδισμα μετά από ένα εξίσου δύσκολο τρίτο σετ αλλά οι παίκτες του Οδυσσέα φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις στο τέταρτο σετ με αποτέλεσμα να έρθει το νικηφόρο 3-1 για το Παγκράτι.

Εντός έδρας νίκη και για την Αθηνά Μαγκουφάνας που επικράτησε του Ηλυσιακού με 3-1. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή απόδοση και παρά τη χαλάρωση του τρίτου σετ έφτασαν σε μια ακόμα νίκη χωρίς απώλειες. Με το τρίποντο αυτό η Αθηνά Μαγκουφάνας προσπέρασε τον Ηλυσιακό και βρίσκεται πλέον τέταρτη με 18 βαθμούς.

Νίκη εντός έδρας πέτυχε και η ΟΠΕ Χαλκίδας που χρειάστηκε πέντε σετ για να κάμψει την αντίσταση των Ιώνων. Το 2-0 μετατράπηκε σε 2-2 με τους Ίωνες να βγάζουν αντίδραση και να ψάχνουν την ανατροπή. Στο πέμπτο σετ, όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη μετά από ένα άκρως ανταγωνιστικό τάι μπρέικ και με 3-2 πέτυχαν τη δεύτερη φετινή τους νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:12η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Ανδρών

ΟΠΕ Χαλκίδας - Ίωνες ΑΣΠ  3-2 (25-23,25-21,21-25,10-25,17-15)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΟ Ηλυσιακός   3-1 (25-14,25-18,17-25,25-13)

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΕ Αγίας Παρασκευής   3-0 (25-0,25-0,25-0)

ΑΟ Παγκρατίου - ΑΟ Οδυσσέας        3-1 (25-23,28-30,25-22,25-16)