24-03-2023 16:05

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική 2 Γυναικών: Ασταμάτητος ο Πανελλήνιος, σπουδαία νίκη για την Δάφνη στο τάι μπρέικ

Με τον Πανελλήνιο να συνεχίζει να προπορεύεται ολοκληρώθηκε η 22η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Επίσης, δεν άλλαξαν τα δεδομένα όσον αφορά την πεντάδα και αυτό δίνει μεγάλο ενδιαφέρον για τις αγωνιστικές που ακολουθούν.

Δεν είχε πρόβλημα ο Πανελλήνιος κόντρα στην Κερατέα την οποία νίκησε με 3-0 και ιδιαίτερη άνεση. Τα σετ κρίθηκαν με μεγάλη διαφορά και αυτό έδωσε στον Πανελλήνιο μια άνετη και ξεκούραστη νίκη που τον κρατάει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Τρεις βαθμούς πίσω ακολουθεί ο ΟΦ Γέρακα καθώς επικράτησε με 3-0 του Ιωνικού. Οι φιλοξενούμενες έμειναν κοντά στο σκορ μόνο στο δεύτερο σετ καθώς η ομάδα του Γέρακα είχε πολύ καλή απόδοση και κατάφερε να χτίσει διαφορά ασφαλείας που οδήγησε στη νίκη και το τρίποντο.Παρέμεινε τρίτος ο ΑΟ Διονύσου αφού με 3-0 ξεπέρασε το εμπόδιο της Σχολής Μωραΐτη.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο και το τρίτο σετ αφού η Σχολή Μωραΐτη έδειξε να ανακάμπτει μετά το χαμένο πρώτο σετ. Τα επόμενα δύο κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον ΑΟ Διονύσου να χαμογελάει στο τέλος αφού με 26-24 κέρδισε και τα δύο αυτά σετ.Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε μεταξύ Δάφνης Αγίου Δημητρίου και Λαγονησίου.

Η Δάφνη προηγήθηκε με 2-0 και καλή εμφάνιση. Ωστόσο ο ΑΟ Λαγονησίου κέρδισε το κομβικό τρίτο σετ στις λεπτομέρειες και εν συνεχεία έκανε και το 2-2 οδηγώντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ. Εκεί όλα κρίθηκαν σε λεπτές ισορροπίες με τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου να ανακάμπτει και να φτάνει στο 15-13 και τη νίκη με 3-2.

Η διαφορά των δύο ομάδων μειώθηκε στους 2 βαθμούς και η Δάφνη Αγίου Δημητρίου παρέμεινε εντός πεντάδας.ΠΑΟ Κουκάκι και ΑΣ Σπάτων Γαία παραμένουν σε κοντινή απόσταση από την πέμπτη θέση.

Ο ΠΑΟ Κουκάκι πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Παλλήνης με 0-3. Η Παλλήνη πίεσε πολύ στο πρώτο σετ αλλά ο ΠΑΟ Κουκάκι ήταν ανώτερος και κατάφερε να πάρει τη νίκη χωρίς απώλειες.Παρομοίως και ο ΑΣ Σπάτων Γαία επικράτησε με το ίδιο σκορ, με 0-3, του ΓΑΣ Χολαργού.

Η Γαία ανέβασε απόδοση μετά τα μέσα των σετ και με διαφορά ασφαλείας κατάφερε να κερδίσει και τα τρία σετ χωρίς πρόβλημα.Νίκη σε τάι μπρέικ για την Ένωση Γαλατσίου επί του Μελισσιακού. Σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές η Ένωση Γαλατσίου παρότι ισοφαρίστηκε σε 2-2 βρήκε τις δυνάμεις και πήρε τη νίκη στο πέμπτο σετ περνώντας στην ένατη θέση της βαθμολογίας.